• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

USS Idaho zwodowany. To kolejny, atomowy okręt podwodny typu Virginia dla US Navy

W stoczni stoczni Groton należącej do General Dynamics Electric Boat, spółki zależnej koncernu General Dynamics, odbyło się 6 sierpnia wodowanie przyszłego USS Idaho (SSN 799). To kolejny okręt podwodny z napędem atomowym typu Virginia, jaki ma wejść w skład sił morskich USA.

14.08.2024, 13:02
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Chorwacja szykuje się na rekordowe upały. Nawet 40 stopni Celsjusza

Nad Chorwację nadciąga nowa fala upałów, podczas której temperatury będą osiągać do 40 stopni Celsjusza - powiedział meteorolog Zoran Vakula, cytowany w czwartek przez portal Index.

09.08.2024, 10:49
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Lotos Petrobaltic poszukuje pracowników offshore

Lotos Petrobaltic, spółka należąca do Orlen poszukuje pracowników do pracy w offshore. Obecnie trwa rekrutacja na stanowisko automatyk-elektronik na platformie na Morzu Bałtyckim.

07.08.2024, 23:40
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Cyfrowe bliźniaki dla produkcji morskiej energii wiatrowej

Konfigurowalny, cyfrowy bliźniak morskich farm wiatrowych zostanie opracowany w ramach unijnego projektu, w którym uczestniczy m.in. Politechnika Gdańska. To innowacja, która ma zwiększyć niezawodność i bezpieczeństwo energetyczne. Naukowcy z PG będą odpowiadać za opracowanie modeli uczenia maszynowego do wczesnego wykrywania i prognozowania możliwości wystąpienia usterek w turbinach wiatrowych.

07.08.2024, 10:43
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Wodorowa Norwegia. Wodór na lądzie i na morzu szansą dla polskich hubów

Norwegia planuje wdrożyć niskoemisyjny i zielony wodór na dużą skalę we wszystkich trudnych do dekarbonizacji sektorach w kraju oraz wesprzeć transformację energetyczną w Europie i na świecie. Zarówno unijna jak i norweska strategia wodorowa, uznają ten surowiec za niezbędny do osiągnięcia społeczeństwa o zerowej emisji netto do 2050 r. W Polsce mamy strategię, kilka dolin wodorowych i parę stacji tankowania szarym wodorem.

04.08.2024, 18:58
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Chrzest m/s Karlino

Dziś (1.08.) w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia odbył się chrzest statku Polskiej Żeglugi Morskiej m/s Karlino. Statek nie jest nowy, ma już sześć lat, ale wcześniej nie było okazji dopełnić tego bardzo ważnego dla załogi i armatora ceremoniału. Matką chrzestną jednostki została Kinga Ciesielska-Kufel, kierownik działu kadr morskich PŻM.

01.08.2024, 23:45
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Dariusz Doskocz nowym dyrektorem Polskiej Żeglugi Morskiej

Rada Pracownicza Polskiej Żeglugi Morskiej jednogłośnie podjęła decyzję o powołaniu na stanowisko dyrektora naczelnego Dariusza Doskocza – poinformował w środę rzecznik Grupy PŻM Krzysztof Gogol. Podkreślił, że nowy dyrektor związany jest z firmą od 29 lat.

31.07.2024, 23:00
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Maersk uruchomił nowy magazyn w Danii

Gigant żeglugi otworzył w Fredericia, największym porcie kontenerowym w południowej Danii i jednym z największych w kraju pod względem importu i eksportu, nowy magazyn. Ma to zapewnić dalszy rozwój firmy ale też wzmocnić rozwój infrastruktury portowej z racji na rosnącą ilość przeładunków. Posłuży też dostosowaniu się do wprowadzanych norm środowiskowych.

30.07.2024, 09:20
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Zarządzanie zasobami wód podziemnych musi być efektywne. Pracują nad tym naukowcy z PG

Opracowanie narzędzi wspomagających zarządzanie zasobami wód podziemnych w obliczu wzrastającego zagrożenia suszą oraz metodyka określania podatności na zanieczyszczenia wód podziemnych to główne cele dwóch międzynarodowych projektów realizowanych przez naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

29.07.2024, 20:43
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Naukowcy pracują nad przetwarzaniem małych śledzi na żywność

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie z kolegami ze Skandynawii prowadzą badania nad ekologicznymi metodami przetwarzania małych ryb o, by uzyskiwać z nich nie tylko paszę, ale też wartościową żywność.

28.07.2024, 11:17

Dziękujemy za wysłane grafiki.