• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

44 lata temu podpisano porozumienia w Stoczni Gdańskiej

Podpisanie gdańskiego porozumienia z 31 sierpnia 1980 r., zakładającego możliwość powoływanie niezależnych związków zawodowych, otwierało nowy rozdział w dziejach Polski i Europy Środkowej. Jego finałem był demontaż systemu komunistycznego i koniec podziału Europy ustalonego w Jałcie w 1945 r.

31.08.2024, 10:08
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Odszkodowania marynarskie: Czas ma znaczenie!

Jak niejednokrotnie wskazywaliśmy w naszych publikacjach, życie i zdrowie marynarzy bardzo często narażone jest na różnego rodzaju niebezpieczeństwa i ryzyka. Mając na względzie aktualne tempo pracy marynarzy, konieczność zapewnienia łańcucha dostaw, a co za tym idzie ogromny stres oraz presję, która nieustannie ciąży na marynarzach nietrudno o wypadek, który może mieć daleko idące konsekwencje nie tylko dla samych marynarzy, ale także dla ich rodzin.

31.08.2024, 10:03
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Odszkodowania marynarskie: prawne ABC po wypadku na statku

Doznanie przez marynarza wypadku w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych może rodzić po jego stronie roszczenie o wypłatę przez armatora/pracodawcę stosownego odszkodowania. W większości przypadków będzie to uzależnione od charakteru urazu lub ewentualnych zaniedbań podmiotu zatrudniającego. Marynarz taki powinien jednak uważać, aby w toku dochodzenia roszczeń odszkodowawczych nie popełnić błędów, które pozbawią go również innych przysługujących mu świadczeń. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?

31.08.2024, 10:00
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Branża logistyki coraz bardziej zautomatyzowana

Do 2028 roku globalny rynek automatyzacji w logistyce wzrośnie o ponad 50 proc. – przewidują analitycy Markets and Markets. Wpłyną na to czynniki związane ze wzrostem kosztów pracowniczych, dążenie klientów do osiągania optymalnego zarządzania ich towarem, a także czynniki pozarynkowe, takie jak cele środowiskowe. Już dziś za rozładunek towaru odpowiadają coraz częściej inteligentne, autonomiczne wózki, a inwentaryzację można powierzyć robotom stukrotnie szybszym niż człowiek.

30.08.2024, 09:26
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Czego zabrakło w kalkulacjach ceny maksymalnej za energię z offshore wind?

Branża ostrzega, że zaproponowana przez rząd cena maksymalna za energię z morskich farm wiatrowych może okazać się gwoździem do trumny dla projektów II fazy. Eksperci wskazują, że w obliczeniach nie uwzględniono kilku istotnych czynników, które znacząco wpływają na koszt realizacji inwestycji.

29.08.2024, 23:00
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Wodór i metanol w zielonej wersji będą odpowiedzialne za dekarbonizację gospodarki. Także w Polsce. Jest też ciekawy „efekt uboczny”

Zielone paliwa będą fundamentem zrównoważonej gospodarki jutra. Transport, żegluga czy przemysł tworzyw sztucznych - to tylko niektóre sektory gospodarki, do których dekarbonizacji potrzebne będą zielone paliwa - to główne wnioski z prezentacji ekspertów European Energy, którzy podczas spotkania z dziennikarzami wyjaśniali, jak zielone paliwa syntetyczne, takie jak e-metanol czy eSAF, mogą zastąpić paliwa kopalne, przyczyniając się do transformacji energetycznej i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy.

28.08.2024, 13:14
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Dorthe Nors: najpiękniejsze niebo na świecie jest nad Morzem Północnym [wywiad]

Nad Morzem Północnym światło słoneczne jest niezwykle jasne. To wręcz najpiękniejsze niebo na świecie. Bywa ponure i szare, ale kiedy nagle spomiędzy chmur wyjdzie słońce, jest to niesamowite wrażenie - mówi PAP Dorthe Nors, autorka książki "Słone łąki" poświęconej duńskiemu wybrzeżu.

28.08.2024, 10:44
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Jest umowa na projekt pirsu na potrzeby elektrowni jądrowej

Konsorcjum złożone ze spółek Wuprohyd oraz Ingeo zaprojektuje infrastrukturę hydrotechniczną na potrzeby budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni. Dziś, w siedzibie Urzędu, oficjalnie podpisano umowę.

27.08.2024, 23:28
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Port Service zostaje na terenach przyportowych w Gdańsku. Wojewoda wydała zgodę

Port Service, spalarnia zajmująca się utylizacją odpadów niebezpiecznych, może w dalszym ciągu funkcjonować na obecnej działce w sąsiedztwie terenów Portu Gdańsk i plaży Westerplatte. Umowa dzierżawy została przedłużona, ale wojewoda pomorska postawiła warunek dokonania przez spółkę konkretnych inwestycji.

27.08.2024, 23:21
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Port Gdański Eksploatacja ma nowego wiceprezesa

Jacek Dubicki został członkiem zarządu Portu Gdańskiego Eksploatacji S.A. Stanowisko obejmie z dniem 2 września. To doświadczony menadżer pracujący w gospodarce morskiej od ponad 35 lat, z czego w większości w portach morskich Zatoki Gdańskiej. Spółkę PGE zna od podszewki - w latach 2017-18 pełnił w niej funkcję dyrektora ds. handlu i rozwoju.

27.08.2024, 16:49

Dziękujemy za wysłane grafiki.