• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

ORP Wodnik powraca po dwóch miesiącach żeglugi

Okręt szkolny polskiej Marynarki Wojennej powrócił do Portu Wojennego Gdynia. W tym czasie przebył blisko 10 000 mil morskich. Na jego pokładzie podchorążowie II roku Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, odbyli praktykę nawigacyjno-szkoleniową, stanowiącą ważny etap w ich edukacji i przygotowaniu do przyszłej służby.

07.08.2024, 21:37
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Cisza nad stocznią. Stoczniowy holding w sztormach polityki i prywatnych interesów

„Piechotą po stoczni” to wspomnienia i refleksje Krzysztofa Piotrowskiego, który próbował na bazie Stoczni Szczecińskiej zbudować holding, który utrzyma się na powierzchni rynku. Musiał żeglować nie tylko w trudnym otoczeniu rynkowym, ale omijać rafy polskiej transformacji gospodarczej. Podejmowano próby ratowania polskich dużych stoczni różnymi metodami. Dziś wiemy, że zawiodły wszystkie sposoby ratowania polskiego przemysłu produkcji statków w formie, która funkcjonowała w gospodarce nakazowo-rozdzielczej.

03.08.2024, 12:26
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Speed: Już od 7 lat inspirujemy młodzież do pracy w branży morskiej

Młodzi ludzie z Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych w ramach Technikum Transportowego w Gdyni mają wyjątkową szansę na rozwój kariery w dynamicznej branży morskiej dzięki praktykom w firmie Speed Sp. z o.o. uniwersalnego operatora przeładunkowego w portach Gdyni i Gdańska. Pod czujnym okiem m.in. Małgorzaty Różyckiej, dyrektor ds. logistyki, uczniowie zyskują praktyczne umiejętności oraz inspirację, aby podjąć wyzwania związane z pracą w tym sektorze.

30.07.2024, 13:40
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rosja wycofała swoje okręty z Morza Azowskiego

Po udanym ataku ukraińskich dronów na prom kolejowy w porcie Kawkaz Rosja wycofała swoje okręty z Morza Azowskiego – oświadczył w czwartek rzecznik marynarki wojennej Ukrainy Dmytro Płetenczuk.

25.07.2024, 09:51
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Podatek od nieruchomości a farmy wiatrowe w Polsce

Podatek od nieruchomości (PON) jest istotnym obciążeniem dla producentów energii pochodzącej z farm wiatrowych, ale też stanowi istotne źródło dochodów polskich gmin. Bezpośrednio dotyka on lądowych obiektów produkujących energię z wiatru, gdyż w przypadku farm na morzu odpowiednikiem tego obciążenia jest dodatkowa opłata koncesyjna.

24.07.2024, 14:21
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Bałtycki mindset w praktyce. Profesea wzmacnia obecność na rynku [wywiad]

Spółka Profesea pojawiła się na rynku niespełna dwa lata temu, a już wyrobiła sobie solidną renomę w sektorze specjalistycznych usług morskich, wyrastając na silną konkurencję dla innych firm z branży. O zrealizowanych projektach, transferze naukowego warsztatu do biznesu i strategii dalszego rozwoju działalności rozmawiamy z wiceprezesem Profesea, dr. Miłoszem Grabowskim.

20.07.2024, 18:59
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Orlen: wykorzystanie Rønne zamiast Świnoujścia to mitygacja ryzyka, ale polski terminal pozostaje strategicznym projektem

Budowa terminala offshore w Świnoujściu przebiega zgodnie z harmonogramem, ale zaczęła się o pół roku za późno, by zmitygować wszystkie ryzyka, jakie mogą pojawić się podczas prac. Dlatego Orlen zdecydował się na wykorzystanie portu w Rønne. Świnoujście nie będzie portem instalacyjnym dla pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej na żadnym etapie jej budowy. Posłuży jednak do budowy kolejnych.

15.07.2024, 23:45
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Czerwone światło na Morzu Czerwonym. Huti nadal zakłócają globalny transport morski

Mijają kolejne miesiące kryzysu transportu morskiego na Morzu Czerwonym, a rozwiązania problemu trapiącą światową żeglugę nie widać. Mając na uwadze permisywność społeczności międzynarodowej w stosunku do jemeńskich rebeliantów Huti, można zasadnie zastanawiać się, czy tak długie trwanie statusu quo nie jest celowym działaniem.

13.07.2024, 17:00
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Kolejny rocznik ekspertów ukończył Akademię Wodorową ORLEN

Trzydziestu studentów nauk ścisłych, ekonomicznych i humanistycznych zostało absolwentami drugiej edycji Akademii Wodorowej ORLEN - unikalnego na skalę światową szkolenia, łączącego zajęcia teoretyczne na uczelniach wyższych z praktykami w najbardziej innowacyjnych zakładach przemysłowych. Na najlepszych czekają płatne staże w ORLEN i u partnerów programu.

02.07.2024, 09:49
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Czarter na czas – wycofanie statku z czarteru

Przez umowę czarteru na czas armator zobowiązuje się za wynagrodzeniem (opłatą czarterową „hire”) oddać czarterującemu statek do komercyjnej eksploatacji.

21.06.2024, 10:43

Dziękujemy za wysłane grafiki.