• <
CSL_1100X200_jpg_2024
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Ulstein przekazuje statek CSOV Olympic Boreas. W jego budowie brała udział stocznia CRIST

Stocznia Ulstein Verft przekazała 25 lipca firmie Olympic nowy statek CSOV, Olympic Boreas. Oparty na projekcie ULSTEIN SX222 od Ulstein Design & Solutions AS był budowany również w gdyńskiej stoczni CRIST S.A.

26.07.2024, 11:23
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

PRS i Rejestr Żeglugi Ukrainy zacieśniają współpracę

Polski Rejestr Statków i jego ukraiński odpowiednik – Rejestr Żeglugi Ukrainy – zacieśniają współpracę. Wczoraj w siedzibie PRS odbyło się spotkanie reprezentantów obu instytucji, na którym omówione zostały kolejne wspólne kroki.

26.07.2024, 11:08
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Mapa historycznej Stoczni Gdańskiej

Instytut Dziedzictwa Solidarności przygotował unikatową mapę poświęconą historycznej Stoczni Gdańskiej i jej dziedzictwu. To pierwsza inicjatywa tego rodzaju. Jej celem jest przybliżenie mieszkańcom Gdańska, a także odwiedzającym Trójmiasto turystom dziejów miejsca, w którym narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

25.07.2024, 13:07
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Arctic Express Nr 1: Chiny – Archangielsk – Moskwa morzem i koleją w 25 dni

Chińskie przedsiębiorstwo NewNew Shipping Line uruchomiło na początku lipca br. nowy szlak handlowy o nazwie Arctic Express nr 1, który przebiega przez Północny Szlak Morski (NSR) – podała służba prasowa gubernatora i rządu Obwodu Archangielskiego. Trasa ma długość 1200 km koleją i 6600 mil morskich drogą morską, a jej przebycie zajmuje 20–25 dni, co znacznie skróci czas dostaw w porównaniu z tradycyjnymi trasami – informuje operator. W 2024 r. tym korytarzem multimodalnym planuje się przewieźć ponad 20 tys. TEU.

19.07.2024, 20:16
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Awaria systemów Microsoft nie wpłynęła na infrastrukturę krytyczną w Polsce

Globalna awaria systemów Microsoft nie wpływa na infrastrukturę krytyczną w Polsce i nie zagraża bezpieczeństwu państwa - zapewnili w piątek przedstawiciele władz. Problemy pojawiły się w wielu branżach na całym świecie, m.in. lotniczej. Polskie lotniska działały, choć były opóźnienia.

19.07.2024, 16:46
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Polsko-szwedzkie rozmowy dotyczące rozwoju połączeń promowych

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka spotkał się w Warszawie z Dyrektorem Zarządzającym Portu Ystad Björnem Boströmem. Przedmiotem rozmów była współpraca w zakresie gospodarki morskiej.

19.07.2024, 14:43
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Innowacyjny wodolot KSTO Korab - łódź solarna która lata

Ponad sześć lat temu, w głowach kilku studentów z Politechniki Gdańskiej zrodziła się niezwykła idea: stworzyć łódź solarną, która będzie latać. Ta śmiała wizja, która początkowo mogła wydawać się nierealna, stopniowo zaczęła się materializować, mimo licznych wyzwań koncepcyjnych, technologicznych i jakościowych. Dziś, dzięki nieustępliwej pracy i determinacji zespołu KSTO Korab z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG, możemy podziwiać efekty ich wysiłków w postaci wodolotu Solar.

19.07.2024, 13:31
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Siemoniak: służby podchodzą z uwagą do pożarów dużych obiektów blisko infrastruktury krytycznej

Przyczyny wybuchu pożaru magazynu w Gdańsku wyjaśniają PSP, prokuratura i policja – mówił w czwartek szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Dodał, że służby podchodzą ze szczególną uwagą do pożarów dużych obiektów blisko infrastruktury krytycznej.

18.07.2024, 13:34
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Logistyczny przełom? CMA CGM wraz z Google wdraża technologie związane ze sztuczną inteligencją

Francuski gigant morski rozpoczyna strategiczne partnerstwo z Google w celu wdrożenia sztucznej inteligencji we wszystkich działaniach związanych z wysyłką, logistyką i mediami.

18.07.2024, 10:15
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

BLUE CRESCENT – projekt na rzecz ochrony ekosystemów morskich Polski, Litwy i Szwecji

Stworzenie na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Polski, Litwy i Szwecji transgranicznego morskiego obszaru chronionego, bezpiecznego i zrównoważonego ekosystemu - oto główny cel projektu BLUE CRESCENT. Jego realizacja będzie możliwa dzięki międzynarodowej współpracy oraz dofinansowaniu w kwocie blisko 160 tysięcy euro. Projektem po stronie UG kieruje dr hab. Maciej Nyka, prof. UG z Wydziału Prawa i Administracji.

17.07.2024, 21:46

Dziękujemy za wysłane grafiki.