• <
mewo_2022
nauta_2024
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Prezes Grupy Azoty: import nawozów i tworzyw do UE uderza w rentowność europejskich producentów

Polityka klimatyczna UE zachwiała równowagą podażowo-popytową na europejskim rynku chemicznym - ocenił w rozmowie z PAP prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Import nawozów za Wschodu i tworzyw z Chin do UE uderza w rentowność europejskich producentów, którzy zmuszeni są ograniczać produkcję w UE - dodał.

11.05.2023, 08:49
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Będą dopłaty dla gospodarstw ogrzewanych gazem LPG. Różne kierunki dostaw gwarantują, że surowca nie zabraknie [WIDEO]

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych analogiczne do tzw. dodatku węglowego. Świadczenie będzie przysługiwać również tym, którzy korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. W Polsce takich gospodarstw jest ok. 147 tys. W ich przypadku jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. – Gospodarstwa domowe, które ogrzewają się LPG, w nadchodzącym sezonie grzewczym nie muszą się martwić o jego dostępność – wskazuje rzecznik prasowy Gaspolu Maciej Chyż. Ze względu

07.09.2022, 11:51
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Transformacja energetyczna Polski w obliczu ambitnych celów unijnych - Fit for 55

Wyzwania związane z transformacją energetyczną Polski w najbliższych latach są ogromne. Poprawa infrastruktury przesyłowej, zwiększenie efektywności OZE, a także inwestycje w energetykę jądrową i nowe technologie stanowią, zdaniem ekspertów branży energetycznej, skuteczny sposób odejścia od paliw kopalnych.

09.03.2022, 13:23
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Minister ds. UE: podwyżki cen energii powiązane z Nord Stream 2

– Widać wyraźnie zejście się dwóch elementów: praktyk rynkowych Gazpromu i kluczowego momentu w obszarze certyfikacji Nord Stream 2; te kwestie powinny być przedmiotem dyskusji i działań Komisji Europejskiej – tak o przyczynach podwyżek cen energii mówił w piątek minister ds. UE Konrad Szymański.

15.10.2021, 14:38

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Wraz ze zwiększającym się wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) rośnie zainteresowanie potencjałem energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Współpraca regionalna w tej dziedzinie będzie sprzyjać realizacji polityki klimatycznej UE oraz – poprzez rozbudowę połączeń elektroenergetycznych – przyczyni się do rozwoju bardziej konkurencyjnego rynku energii elektrycznej nad Bałtykiem. Stwarza to szanse dla Polski, której inwestycje w morską energetykę wiatrową nie tylko pomogą ograniczyć emisje, ale też umożliwią dynamiczny

08.02.2021, 10:12

Morawiecki: środki na transformację polskiej energetyki to około 230 mld zł

Udało się wbudować zapisy, które pozwolą nam na skompensowanie ewentualnie wyższych wydatków związanych z systemem emisji uprawnień; środki na transformację polskiej energetyki to około 230 mld zł - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Brukseli po szczycie UE.

11.12.2020, 12:51
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Polska proponuje UE utworzenie funduszu solidarności energetycznej

Polska przedstawiła na forum UE propozycję utworzenia funduszu solidarności energetycznej, w ramach którego biedniejsze państwa członkowskie otrzymywałaby środki na ochronę gospodarstw domowych przed wzrostem cen energii w związku ze zwiększonymi ambicjami klimatycznymi.

23.10.2020, 13:16
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Rząd musi szukać nowych sposobów na pobudzenie wzrostu gospodarki

Według lipcowej prognozy Komisji Europejskiej i założeń rządu w tym roku polskie PKB skurczy się o 4,6 proc. Poradzenie sobie ze spowolnieniem wywołanym pandemią SARS-CoV-2 nie jest jednak jedynym wyzwaniem dla polskiej gospodarki. Jest nim też konieczność odchodzenia od węgla i coraz ostrzejsza polityka klimatyczna UE. Jak podkreśla prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych Marcin Korolec, oba te wyzwania można połączyć, a środkiem do celu może być budowanie innowacyjnej gospodarki. Jednym ze sposobów dojścia do niej może

04.09.2020, 10:11
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Solidarność domaga się szybkiej notyfikacji Tarczy Finansowej dla dużych firm

Solidarność zaapelowała do Komisji Europejskiej o szybką notyfikację Tarczy Finansowej PFR skierowanej do dużych przedsiębiorstw. Związkowcy oceniają, że przedłużający się proces notyfikacji może wynikać z niechęci do objęcia wsparciem także firm z sektora energochłonnego i wydobywczego.

22.05.2020, 09:21
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Naimski dla GPC: gazociąg Baltic Pipe będzie gotowy do października 2022 r.

Do 1 października 2022 r., czyli do rozpoczęcia roku gazowego 2022–2023, będziemy mieli gotowy gazociąg Baltic Pipe – zapewnił na łamach "Gazety Polskiej Codziennie" pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, minister w KPRM Piotr Naimski.

05.10.2019, 11:07

Dziękujemy za wysłane grafiki.