• <
mewo_2022
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Ciepły klimat przyspiesza zakwity arktycznych alg

Dane z europejskiego satelity CryoSat pokazują, że przez coraz cieńszą warstwę lodu i śniegu do oceanu dociera rosnąca ilość światła słonecznego. Z tego powodu można się spodziewać zakwitów alg, silnie wpływających na ekosystem.

20.06.2024, 06:07
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Wieloryby się skurczyły

Napotykane w pobliżu wybrzeży Pacyfiku wieloryby o nazwie wale szare (Eschrichtius robustus) stały się o 13 proc. krótsze w ciągu ostatnich 20–30 lat – informuje pismo "Global Change Biology".

18.06.2024, 07:14
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Portugalia. Wieloryby coraz częściej widziane w sąsiedztwie plaż

Atlantyckie wieloryby coraz częściej pojawiają w pobliżu popularnych wśród turystów plaż Portugalii, m.in. podlizbońskiej Meco, informują biolodzy, cytowani przez lokalne media.

12.06.2024, 05:55
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Meduzy to jedna z niewielu grup organizmów, które skorzystają na zmianach klimatu. Już teraz parzydełkowce rozprzestrzeniają się coraz dalej na północ, a do końca XXI w. mogą zdominować wody Oceanu Arktycznego – wynika z najnowszych badań.

18.05.2024, 11:03
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Dwukrotny spadek połowów szczupaka. Z polskich akwenów znika "król wód"

Z danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego oraz Polskiego Towarzystwa Rybackiego wynika, że w ciągu ostatnich 15 lat połowy szczupaka spadły o 47,1 proc. Naukowcy wskazują, że przyczynia się do tego wzrost temperatury w rzekach i jeziorach spowodowany zmianami klimatu.

14.05.2024, 09:37
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.

29.04.2024, 10:40
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Konferencja Offshore Wind 2.0. Dostawcy niższego rzędu domagają się elastyczności

Drugi dzień konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, rozpoczął się od niezwykle ważnego, a często pomijanego wątku dotyczącego tego, jak w obliczu mocno skonkretyzowanych wymogów kontraktowych swoją rolę widzą dostawcy niższego rzędu.

22.03.2024, 14:26
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Odkryto nieznany dotąd gatunek kopalnego szkarłupnia. Morskie stworzenie nazwano na cześć Kopernika

Naukowcy odkryli nowy rodzaj liliowca sprzed 170 mln lat i nazwali go Copernicrinus zamori - na cześć Mikołaja Kopernika. Pochodzący z Afryki północnej organizm należał do szkarłupni; opisano go w czasopiśmie "Journal of Palaeogeography".

13.02.2024, 06:21
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Odkryto skamieniałości jednych z najwcześniejszych drapieżników morskich

Skamieliny zwierząt, które mogą być jednymi z najwcześniejszych mięsożerców, odkryli naukowcy na Grenlandii. Bezkręgowce z dolnego kambru to krewni współcześnie żyjących morskich drapieżników.

06.01.2024, 10:13
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Oceany mogą gromadzić 20 proc. węgla więcej, niż szacowano

Zdolność oceanów do magazynowania dwutlenku węgla z atmosfery jest około 20 proc. większa, niż wcześniej szacowano i ujęto w ostatnim raporcie IPCC - twierdzą autorzy publikacji w "Nature".

10.12.2023, 11:04

Dziękujemy za wysłane grafiki.