• <
mewo_2022
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Domenico Millelire już na wodzie. To ostatni okręt z serii dużych patrolowców budowanych przez Fincantieri

W stoczni Riva Trigoso w Genui odbyła się 13 lipca uroczystość wodowania siódmego i zarazem ostatniego wielozadaniowego okrętu typu Thaon di Revel, który otrzymał nazwę Domenico Millelire. Seria nowoczesnych patrolowców wpisuje się w politykę odnowy jednostek operacyjnych Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare), zatwierdzonej przez władze i pod egidą OCCAR.

16.07.2024, 09:49
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

"Joint Sea 2024" - trwają duże ćwiczenia sił zbrojnych Chin i Rosji na morzu

Do połowy lipca mają potrwać duże ćwiczenia morskie pk. "Joint Sea 2024" z udziałem flot Chin oraz Federacji Rosyjskiej. Ich celem ma być oficjalnie "zademonstrowanie determinacji i zdolności obu stron do wspólnego radzenia sobie z zagrożeniami bezpieczeństwa morskiego oraz zachowania globalnego i regionalnego pokoju i stabilności", a także zwiększania "strategicznego partnerstwa" chińsko-rosyjskiego.

12.07.2024, 21:30
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rekordowe 66 chińskich samolotów i 7 okrętów w okolicach Tajwanu

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w czwartek, że w okolicach wyspy wykryło 66 chińskich samolotów bojowych - najwięcej w jednej dobie od początku tego roku. Według ekspertów to pokaz siły, który zbiega się w czasie ze szczytem NATO i ma związek z wydarzeniami politycznymi na Tajwanie.

11.07.2024, 09:50
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Szczyt NATO w Waszyngtonie. List intencyjny MON w sprawie zakupu min morskich

Polska delegacja z ministrem obrony narodowej na czele, wiceministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, wzięła udział w szczycie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w stolicy USA. Państwa nadbałtyckie mają wzmocnić ochronę domeny morskiej.

11.07.2024, 09:49
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Japonia planuje rozwój współpracy z NATO w rejonie Indo-Pacyfiku

Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył, że udaje się do Waszyngtonu na szczyt NATO, by podkreślić, iż zagrożenia dla bezpieczeństwa w regionach Indo-Pacyfiku i euroatlantyckim są ze sobą powiązane i dlatego konieczne jest wzmocnienie współpracy Tokio z Sojuszem Północnoatlantyckim.

10.07.2024, 21:29
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Na morskich szlakach bardzo niespokojnie. Raport wypadków i zdarzeń morskich – czerwiec 2024 r.

Pomimo utrzymujących się konfliktów geopolitycznych i zagrożeń klimatycznych, w 2023 r. światowy przemysł morski odnotował rekordowo niską liczbę strat dużych statków. Według Allianz Safety and Shipping Review 2024 światowy przemysł morski osiągnął nowy kamień milowy w zakresie bezpieczeństwa w 2023 r., a straty dużych statków spadły do rekordowo niskiego poziomu zaledwie 26 w ciągu roku.

10.07.2024, 20:50
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Chiński lotniskowiec przepłynął w pobliżu Filipin. Wykryto samoloty lecące w jego kierunku

Chiński lotniskowiec Shandong przepłynął w pobliżu północnych Filipin w drodze na ćwiczenia na Pacyfiku - przekazał w środę rano tajwański minister obrony. Krótko potem resort poinformował o wykryciu 37 chińskich samolotów, które poleciały w kierunku okrętu.

10.07.2024, 09:13
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Dwa rosyjskie okręty będą ćwiczyć na Pacyfiku

Dwa rosyjskie okręty – Gromkiy i Rezky – wyruszyły na misje szkoleniowe w regionie Azji i Pacyfiku.

08.07.2024, 13:00

Po trzech tygodniach patrolowiec sił morskich Fidżi zniesiono z mielizny. Czy wróci do służby?

Z pomocą australijskich służb udało się ściągnąć uszkodzony patrolowiec typu Guardian, RFNS Puamau, który 11 czerwca, w trakcie dziewiczej podróży, utknął na płyciźnie, gdzie znajdują się rafy koralowe. Po kilku tygodniach udało się odzyskać jednostkę, niemniej nie wiadomo, czy powróci do regularnej służby, w której była faktycznie mniej niż miesiąc.

02.07.2024, 21:55
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Zmienne wiatry w branży morskiej energetyki wiatrowej. Chiny przodują

W najnowszym raporcie dotyczącym rynku energetyki wiatrowej, TGS, wiodący światowy gracz na rynku energii odnawialnej podał, że szacunkowy globalny cel to uzyskiwanie ponad 800 GW rocznej mocy produkowanej w elektrowniach wiatrowych. Takie dane podaje we wstępie do Market Overview Report firma analityczna 4C Offshore. Chiny przodują w instalacjach, ale to morza wokół Wielkiej Brytanii są najbardziej atrakcyjne dla rozwoju pływających farm wiatrowych.

29.06.2024, 18:38

Dziękujemy za wysłane grafiki.