• <
mewo_2022
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Chińscy hakerzy inlitrują europejską żeglugę. Wykryto szpiegowskie oprogramowanie

W opublikowanym 14 maja raporcie firmy ESET, zajmującej się bezpieczeństwem w Sieci i oferującej oprogramowanie antywirusowe, podano informacje o wykrytych przypadkach cyberprzestępczości, w tym działalności hakerów z Chin, Iranu i Rosji. Ich celem były m.in. cyfrowe systemy służące do obsługi portów w państwach europejskich.

17.05.2024, 15:43
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Bezpiecznie do portu mimo niepogody

1 na 4 decydentów z sektora transportu morskiego uważa, że pogoda ma negatywny wpływ na branżę1. Tropikalne cyklony i huragany, monsuny i burze z piorunami – przyroda potrafi skutecznie spowolnić nawet najbardziej odporny kontenerowiec. Z perspektywy morskich spedytorów, każdy sztorm i kurs pod silny wiatr to wzrost ryzyka, ale i duże straty paliwa.

27.03.2024, 11:32
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

OZE pod kroplówką. 73 funty za MWh na Morzu Północnym. 350 zł na Bałtyku?

Wielka Brytania nie kryje, że morska energetyka wiatrowa rozwija się dzięki rządowej kroplówce. Rząd Wielkiej Brytanii zaoferuje wyższe dotacje dla morskich farm wiatrowych. Zdecydował także, by podnieść cenę wywoławczą następnej, rządowej aukcji na dotacje dla morskiej energetyki wiatrowej o około dwie trzecie, do 73 funtów za MWh. Oznacza to, że w przypadku Polski koszt MWh może wynieść 350 zł.

26.11.2023, 15:27
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

DB Schenker z szybszymi dostawami LCL z Europy do regionu Azji i Pacyfiku

DB Schenker wprowadza szybszą opcję routingu dla eksportu LCL dla przesyłek do 4 ton. Operator stworzył optymalne rozwiązania oparte o globalną, zintegrowaną sieć transportową i fracht oceaniczny. Dzięki alternatywnym trasom do regionu Azji i Pacyfiku czas dostawy może zostać skrócony nawet o 17 dni. Rozwiązanie jest dostępna dla klientów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

20.09.2023, 13:40
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Zdobądź kompetencje w offshore English i nie tylko! Agencja Rozwoju Pomorza zaprasza

Otwierają się drzwi do nowych możliwości.

24.01.2023, 15:46
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

StormGeo, które jest częścią Alfa Laval, rozszerza swoją ofertę o optymalizację zaopatrzenia w paliwo bunkrowe poprzez przejęcie BunkerMetric

Alfa Laval podpisała umowę o przejęciu BunkerMetric, skandynawskiej firmy, która rozwija zaawansowane narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji w segmencie paliwa bunkrowego. Firma zostanie połączona ze StormGeo, globalnym liderem w dziedzinie oprogramowania do analizy pogody i usług wspomagania decyzji, należącym obecnie do Alfa Laval. Przejęcie wzmocni ofertę StormGeo w zakresie planowania rejsów i optymalizacji kursów statków.

16.08.2022, 23:33
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Przekop Mierzei Wiślanej wchodzi w kolejny etap. Trwa montaż pierwszej bramy do "serca" inwestycji [WIDEO, ZDJĘCIA]

We wrześniu rozpoczął się montaż pierwszej bramy do śluzy na budowie przekopu Mierzei Wiślanej. To jedna z największych tego typu konstrukcji w Polsce. Bramy zapobiegną mieszaniu się wód obu akwenów.

21.09.2021, 12:12
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

W co grają politycy w rosyjskim koncernie naftowym Zarubieżnieft?

Były premier Francji Francois Fillon został powołany do zarządu rosyjskiego państwowego koncernu naftowego Zarubieżnieft – podała agencja AFP, powołując się na listę jego członków, udostępnioną w sobotę na stronie internetowej specjalizującej się w ujawnianiu informacji o rosyjskich firmach.

04.07.2021, 09:09
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Brytyjski przemysł ropy i gazu chce zmniejszyć emisję metanu na Morzu Północnym

Wiodąca organizacja zrzeszająca firmy gazowe i naftowe w Wielkiej Brytanii OGUK opublikowała plan działania na rzecz zmniejszenia emisji metanu do atmosfery. Metanjest jednym z najbardziej szkodliwych gazów cieplarnianych, mający 80 razy większy wpływ na środowiska niż dwutlenek węgla (Co2).

02.07.2021, 09:58
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Czarter na podróż – gotowość statku do załadunku

Jak było to już analizowane szczegółowo w naszych opracowaniach Czarter na podróż - nota gotowości (NOR) / Czarter na podróż – „berth”; „dock”; „port” warunkiem sine qua non, rozpoczęcia liczenia przestojowego („lay-time”, „lay-days”) jest łącznie spełnienie trzech warunków: statek musi znajdować się na właściwej pozycji (port/nabrzeże), statek musi być technicznie gotowy do przyjęcia ładunku (szerzej operacji ładunkowych) („actual readiness to load”), wreszcie statek musi zgłosić czarterującemu tzw. notę gotowości (NOR).

31.05.2021, 10:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.