• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Poprzerywane wały, zalane miejscowości. Powódź stulecia? (AKTUALIZACJA)

Od kilku dni Polska i jej sąsiedzi zmagają się z największymi od lat podtopieniami. Dziesiątki miast i mniejszych miejscowości zostało zalanych, a setki osób ewakuowano z zagrożonych obszarów. W wielu miejscach doszło do zerwania tam i zapór wodnych. Artykuł aktualizowany.

16.09.2024, 09:44
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

ATC Cargo S.A. otworzyło nowy oddział

Z początkiem września ATC Cargo S.A. otworzyło nowy oddział w Szczecinie, będący 13. biurem terenowym Spółki. Ponadto gdyński operator logistyczny dysponuje magazynem wysokiego składowania w okolicy Portu Gdańsk i posiada własną agencją celną.

11.09.2024, 12:30
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Miliony GBP na hub wodorowy na Tamizie, zielone korytarze, autonomiczne i ekologiczne statki

Firmy z południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii mogą ubiegać się o dofinansowanie do 100 tys. funtów na projekty związane z rozwojem autonomicznych statków, czystych technologii w gospodarce morskiej i rozwoju technologii informatycznych na potrzeby transportu morskiego. Porty otrzymają 1,5 mln GBP na rozwój zielonych korytarzy. Na Tamizie powstanie hub wodorowy, a u brzegów Wielkiej Brytanii wyspa produkująca zielony wodór. Energię będzie czerpać z wiatru słońca i morskich fal.

11.09.2024, 10:56
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Nowa oferta kształcenia w AMW. Akademickie Centrum Technologii Podwodnych otwiera swoje podwoje

Uruchomione oficjalnie 2 września Akademickie Centrum Technologii Podwodnych AMW (ACTP) ma pełnić wiele funkcji oraz wykonywać mnogość zadań. Spełniać się ma zarówno jako jednostka wojskowa, ośrodek dydaktyczny oraz wojskowy obiekt badawczo-naukowy. W ten sposób ma stanowić nową jakość w zakresie kształcenia kadr oraz badania technologii w związku z przedsięwzięciami realizowanymi pod wodą. Zyskać ma na tym nie tylko polska Marynarka Wojenna, ale też branża morska, szczególnie offshore.

05.09.2024, 17:40
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Wyjazdowe Posiedzenie Komisji Klimatu i Środowiska oraz Komisji Spraw Zagranicznych

W dniu 2 września 2024 roku, w Gdyni odbyło się Wyjazdowe Posiedzenie Komisji Klimatu i Środowiska oraz Komisji Spraw Zagranicznych. W wydarzeniu poświęconym bezpieczeństwu i ochronie wód Morza Bałtyckiego udział wzięli JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski. W trakcie posiedzenia Rektorzy obydwu Uczelni wygłosili wystąpienia wprowadzające o stanie ekologicznym i planie zagospodarowania Bałtyku.

03.09.2024, 15:19
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Rejs Marcina Klimczaka przerwany z powodu problemów technicznych

Marcin Klimczak, który w połowie sierpnia wyruszył w samotny rejs dookoła świata na własnoręcznie zbudowanym jachcie przerwał swoją wyprawę i zawrócił do Gdańska.

02.09.2024, 20:09
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

USS Kingsville rozpoczyna służbę. US Navy przejmuje przedostatni okręt typu Independence

W amerykańskim porcie w miejscowości Corpus Christi odbyła się ceremonia przekazania do służby kolejnego okrętu klasy LCS (Littoral Combat Ship), który wszedł w skład sił morskich USA. Jest to przedostatnia jednostka z budowanej od 2006, kontrowersyjnej serii okrętów, uważanych przez wielu specjalistów za nieudaną.

01.09.2024, 19:11
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Tajwan otwarty na współpracę z Filipinami przeciwko agresywnym działaniom Chin

Tajwan może połączyć siły z Filipinami w celu ochrony prawa do swobodnej żeglugi - podał w czwartek dziennik "Taipei Times", powołując się na tajwańskie MSZ. To reakcja na serię konfrontacji z udziałem jednostek Filipin i Chin na Morzu Południowochińskim w ostatnich dniach.

29.08.2024, 14:55
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Jest umowa na projekt pirsu na potrzeby elektrowni jądrowej

Konsorcjum złożone ze spółek Wuprohyd oraz Ingeo zaprojektuje infrastrukturę hydrotechniczną na potrzeby budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni. Dziś, w siedzibie Urzędu, oficjalnie podpisano umowę.

27.08.2024, 23:28
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Polska czeka na energię z Bałtyku, a branża na regulacje

Pierwszy prąd z Morza Bałtyckiego zostanie podany do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w 2027 roku – wynika z deklaracji firm uczestniczących w tym procesie. To oznacza, że przed branżą elektroenergetyczną czas bardzo intensywnej pracy. Część ekspertów apeluje, by dłużej nie zwlekać z wypracowaniem nowych regulacji i jak najszybciej powołać zespół dobrych praktyk, który zajmie się tematem farm wiatrowych.

27.08.2024, 10:54

Dziękujemy za wysłane grafiki.