• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Cyfrowe bliźniaki dla produkcji morskiej energii wiatrowej

Konfigurowalny, cyfrowy bliźniak morskich farm wiatrowych zostanie opracowany w ramach unijnego projektu, w którym uczestniczy m.in. Politechnika Gdańska. To innowacja, która ma zwiększyć niezawodność i bezpieczeństwo energetyczne. Naukowcy z PG będą odpowiadać za opracowanie modeli uczenia maszynowego do wczesnego wykrywania i prognozowania możliwości wystąpienia usterek w turbinach wiatrowych.

07.08.2024, 10:43
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Kolejny etap badań dla projektu Baltica 1 zakończony [wideo]

Przygotowania spółki PGE Baltica z Grupy PGE do budowy infrastruktury energetycznej na Bałtyku nabierają tempa. Zakończono już badania geotechniczne w strefie przybrzeżnej dla przewiertu ląd-morze, niezbędnego do wyprowadzenia mocy z elektrowni Baltica 1, która będzie przetwarzać morski wiatr w megawatogodziny odnawialnej energii.

06.08.2024, 23:57
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Port Gdańsk ma nowego rzecznika prasowego

Do Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. dołączyła Regina Stawnicka, która poprowadzi biuro komunikacji i będzie pełniła funkcję rzecznika prasowego portu.

05.08.2024, 14:50
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Zarządzanie zasobami wód podziemnych musi być efektywne. Pracują nad tym naukowcy z PG

Opracowanie narzędzi wspomagających zarządzanie zasobami wód podziemnych w obliczu wzrastającego zagrożenia suszą oraz metodyka określania podatności na zanieczyszczenia wód podziemnych to główne cele dwóch międzynarodowych projektów realizowanych przez naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

29.07.2024, 20:43
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Olympic Boreas – z CRIST i Ulstein Verft wyznacza kurs operatorom CSOV

Olympic Boreas wyznacza nowy kierunek w rozwoju statków obsługujących farmy wiatrowe. Muszą się z tym liczyć zarówno inwestorzy, jak i operatorzy. Załogi obsługujące instalacje na morzu będą oczekiwać coraz lepszych warunków pracy. Firmy instalacyjne będą współpracować z firmami oferującymi statki ekonomiczne i ekologiczne.

28.07.2024, 12:42
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Budowa Drogi Czerwonej od 2026 roku. Żegluga na Odrze niezagrożona

24 lipca odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie komisji, w trakcie której przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, portów i urzędów morskich przedstawili stan inwestycji mających istotne znaczenie dla krajowej gospodarki. Szczególnie omawianym zagadnieniem była kwestia rozwoju infrastruktury dojazdowej do portów, w tym drogowej, kolejowej i rzecznej.

25.07.2024, 20:55
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Przetarg na projekt i budowę Drogi Czerwonej możliwy w 2026 r.

Ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i budowę pierwszego odcinka Drogi Czerwonej, która połączy Port Gdynia z trasą S6, będzie możliwe w 2026 roku, jeśli nie wpłyną odwołania od decyzji środowiskowej - wynika z wtorkowej wypowiedzi Agnieszki Krupy z Ministerstwa Infrastruktury.

23.07.2024, 15:39
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Budowa Drogi Czerwonej do Portu Gdynia rozpocznie się w 2029

Prace budowlane przy pierwszym odcinku, liczącym 6,2 km, Drogi Czerwonej do portu morskiego w Gdyni rozpoczną się w 2029 roku - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na interpelację poselską. Obecnie trwają prace przygotowawcze dla budowy tej trasy.

21.07.2024, 22:41
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Charakterystyka ogólna i zakres zastosowania (prawo angielskie). Reguły Hague-Visby

W naszym opracowaniu Reguły Hague-Visby w systemie prawa angielskiego, rozpoczęliśmy analizę międzynarodowych reguł dotyczących przewozu ładunku na podstawie konosamentu (konosamentowej umowy frachtowej), nazwanych Regułami Hague-Visby („Hague-Visby Rules”). Zarówno wcześniejsze opracowanie jak i niniejsze, jest oparte na prawie angielskim a w szczególności na zasadach common law wraz z przepisami ustawowymi ujętymi w ustawie (akcie prawa stanowionego) zwanym „COGSA 1971”.

20.07.2024, 12:02
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Na dnie Bałtyku zalegają wraki; naukowcy z UJ wśród badaczy pracujących nad zmniejszeniem zanieczyszczenia morza

Instytucje z Polski, Litwy, Niemiec i Szwecji pracują nad zmniejszeniem zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego niebezpiecznym paliwem, amunicją i innymi pozostałościami wraków - poinformował Uniwersytet Jagielloński, który jest partnerem projektu "Baltwreck".

19.07.2024, 11:47

Dziękujemy za wysłane grafiki.