• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Jest wniosek do KE w związku z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando podpisał dokumenty notyfikujące Komisji Europejskiej pomoc publiczną dla pierwszej elektrowni jądrowej - poinformowało w piątek biuro Pełnomocnika.

17.09.2024, 10:46
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Energetyka idzie na północ. Jak się w tym odnaleźć?

Przeniesienie ciężaru energetyki z południa na północ Polski wiąże się nie tylko z budową morskich farm wiatrowych i elektrowni jądrowej, ale również całego mnóstwa wyzwań okołoinfrastrukturalnych i organizacyjnych, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć.

16.09.2024, 20:20
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Duńskie morskie farmy wiatrowe Vesterhav Nord i Vesterhav Syd zainaugurowały działalność

Duński minister środowiska Magnus Heunicke, dyrektor ds. energii wiatrowej Vattenfall Helene Biström i dyrektor krajowy Vattenfall Denmark Anne Mette Traberg oficjalnie zainaugurowali 12 września działalność dwóch farm wiatrowych Vesterhav Nord i Vesterhav Syd. Oczekuje się, że łącznie będą generować roczną produkcję 1,5 TWh energii elektrycznej wolnej od paliw kopalnych, co odpowiada zużyciu 350 000 gospodarstw domowych.

12.09.2024, 13:13
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Wody Polskie: od ub. roku likwidacja 460 nielegalnych wylotów do Odry i jej dopływów

Od ub. roku w ramach identyfikacji nielegalnych wylotów ścieków do Odry zlikwidowano ponad 460 takich wylotów - mówiła w środę w Sejmie prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. To oznacza znaczące ograniczenie nielegalnych zrzutów ścieków do Odry – stwierdziła.

12.09.2024, 10:10
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Po spadku w ostatnich latach, udział gazu z Rosji w imporcie UE wzrósł w 2024 r.

Udział gazu z Rosji w imporcie UE, który w ostatnich dwóch latach znacznie spadł, w 2024 r. znów rośnie – wynika z raportu opublikowanego w środę przez Komisję Europejską. Rosyjski gaz jest zastępowany surowcem z Norwegii i USA, które stały się jego największymi dostawcami do Unii.

11.09.2024, 20:44
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Japonia - globalne imperium gazu ziemnego. Skuteczna kooperacja rządu, armatorów i przemysłu

Japonia zignorowała krytyków klimatu i zbudowała globalne imperium gazu ziemnego. Co sześć godzin, gdzieś na świecie, z portu wypływa ładunek skroplonego gazu ziemnego kontrolowany przez japońską firmę. Zbiornikowce, które obsługują jedną czwartą wszystkich dostaw LNG w świecie, stanowią jedynie czubek góry lodowej japońskiego imperium gazowego – twierdzi Stephen Stapczynski, reporter Bloomberg Green.

07.09.2024, 17:51
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Koniec zakazów korzystania z Dzierżna Dużego, Kanału Gliwickiego i Kłodnicy

Wojewoda śląski Marek Wójcik uchylił zakazy korzystania z jeziora Dzierżno Duże, IV sekcji Kanału Gliwickiego oraz rzeki Kłodnicy. W środę powiedział PAP, że seria badań wykazała zanik złotej algi.

04.09.2024, 13:32
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Deltamarin zabezpiecza kontrakty projektowe dla kolejnych statków dla Stena RoRo

Deltamarin podpisał umowę z China Merchants Jinling Shipyard z siedzibą w chińskim Weihai na zaprojektowanie i inżynierię 14. i 15. statku z serii E-Flexer dla firmy Stena RoRo. Kontrakt obejmuje kompletny projekt podstawowy i szczegółowy dwóch nowych statków E-Flexer RoPax, z których oba będą gotowe do transportu metanolu.

04.09.2024, 12:16
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Największy statek we flocie Hapag-Lloyd przekazany. Hamburg Express nadchodzi

Niemiecki gigant branży transportu morskiego ogłosił, że południowokoreańska stocznia Hanwha Ocean pomyślnie dostarczyła nowy statek dla floty firmy. Hamburg Express należy do serii największych kontenerowców, jakie znalazły się w jej wyposażeniu.

03.09.2024, 13:09
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Seria ważnych kontraktów dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Polenergia i Equinor nie zwalniają tempa

Polenergia i Equinor podpisały serię ważnych kontraktów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Spółki realizujące oba projekty zawarły umowy z polską firmą Enprom, konsorcjum Smulders Projects i Sif, które wyprodukuje znaczną część stalowych elementów w polskich zakładach oraz firmą Iemants. Kontrakty dotyczą m.in. instalacji kabli lądowych, produkcji części przejściowych dla fundamentów turbin wiatrowych oraz budowy dwóch morskich stacji elektroenergetycznych.

02.09.2024, 14:29

Dziękujemy za wysłane grafiki.