• <
mewo_2022
nauta_2024
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Zmienne wiatry w branży morskiej energetyki wiatrowej. Chiny przodują

W najnowszym raporcie dotyczącym rynku energetyki wiatrowej, TGS, wiodący światowy gracz na rynku energii odnawialnej podał, że szacunkowy globalny cel to uzyskiwanie ponad 800 GW rocznej mocy produkowanej w elektrowniach wiatrowych. Takie dane podaje we wstępie do Market Overview Report firma analityczna 4C Offshore. Chiny przodują w instalacjach, ale to morza wokół Wielkiej Brytanii są najbardziej atrakcyjne dla rozwoju pływających farm wiatrowych.

29.06.2024, 18:38
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Meduzy to jedna z niewielu grup organizmów, które skorzystają na zmianach klimatu. Już teraz parzydełkowce rozprzestrzeniają się coraz dalej na północ, a do końca XXI w. mogą zdominować wody Oceanu Arktycznego – wynika z najnowszych badań.

18.05.2024, 11:03
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

U brzegów Peru znaleziono trzy duże podmorskie wulkany

Międzynarodowa ekspedycja prowadząca badania zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej natrafiła na trzy dużych rozmiarów podmorskie wulkany u brzegów Peru - podała fundacja Schmidt Ocean Institute (SOI), która sfinansowała to studium oceanograficzne.

20.02.2024, 10:18
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Program "Delfin" - dlaczego zdolności wywiadowcze na morzu są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Trwają intensywne prace nad budową dwóch okrętów rozpoznania radiolektronicznego programu "Delfin", określane też jako SIGINT (signals intelligence). D0 2027 roku oba mają znaleźć się w składzie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Nie są to jednostki stricte bojowe, które mogłyby zestrzeliwać wrogie cele na morzu, lądzie czy w powietrzu. Wykonują jednak inne, niezwykle istotne zadania, związane z zabezpieczeniem interesów państwa oraz działaniami wywiadowczymi.

29.01.2024, 11:27
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Oceany mogą gromadzić 20 proc. węgla więcej, niż szacowano

Zdolność oceanów do magazynowania dwutlenku węgla z atmosfery jest około 20 proc. większa, niż wcześniej szacowano i ujęto w ostatnim raporcie IPCC - twierdzą autorzy publikacji w "Nature".

10.12.2023, 11:04
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Enamor zakończył projekt dla Akademii Marynarki Wojennej

W listopadzie Enamor zrealizował projekt dostawy Zintegrowanego Stanowiska Radaru Meteorologicznego dla Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w ramach rozbudowy laboratorium meteorologiczno-oceanograficznego METOC.

08.12.2023, 11:55
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Największa góra lodowa świata zaczęła się poruszać po ponad 30 latach

Największa na świecie góra lodowa - A23a - porusza się po ponad 30 latach - poinformowała w piątek stacja BBC.

24.11.2023, 20:28
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Był jednym z najdziwniejszych statków badawczych na świecie. Po 60 latach trafi na złom

W swoim czasie był to jeden z najbardziej innowacyjnych statków. Znany jako RP FLIP (Floating Instrument Platform), należący do Instytut Oceanografii Scrippsów (część Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego) jednostka badawcza kończy definitywnie swoją działalność, zapisując się w annałach nauki oraz branży morskiej.

09.08.2023, 11:06
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

PGE Baltica ma za sobą pierwszy pełny rok pomiarów wiatru na obszarze projektu Baltica 1

Firma pomyślnie zrealizowała I fazę kampanii pomiarowej, której celem było uchwycenie pełnej sezonowości w rejestrowanych danych pomiarowych. Jak wskazują analitycy, spójność pomiaru pozostawała niezaburzona, a wymagany próg dostępności danych został spełniony.

27.07.2023, 23:59
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Polska w Euro-Argo ERIC. IOPAN bada morza przy pomocy specjalistycznych pływaków Argo

8 czerwca br. Polska została stałym członkiem Globalnej Sieci Obserwacji Oceanów Euro-Argo ERIC. Jest to znaczący krok w zaangażowaniu Polski w międzynarodowy program monitorowania mórz i oceanów za pomocą pływaków Argo. Był on możliwy dzięki wysiłkom polskich oceanografów oraz poparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

16.07.2023, 20:00

Dziękujemy za wysłane grafiki.