• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Tranzyt statków w Kanale Panamskim zmalał w porównaniu do 2023 r.

Tranzyt statków w Kanale Panamskim w I kwartale 2024 r. był o 29 proc. mniejszy niż w tym samym okresie rok wcześniej - przekazano w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodano, że obecnie liczba obsługiwanych statków została zwiększona z 22 do 26 dziennie.

16.06.2024, 08:47
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Chemia w morzu i na plaży. Zanieczyszczamy oceany globalnie, trujemy się lokalnie

Niedawno w Tokio spotkali się eksperci i debatowali nad eliminowaniem zanieczyszczenia morza odpadami chemicznymi. Celem konferencji było zebranie najnowszych informacji, podniesienie świadomości i ustalenie zaleceń politycznych mających na celu poprawę jakości wiedzy o zatrutych oceanach i danych dotyczących zanieczyszczeń chemicznych.

18.03.2024, 21:51
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Ekologiczne statki AKVA dla farm rybnych. Crist ma jednostki dla farm rybnych w swoim portfolio

Grecki Philosofish zakontraktował w AKVA dwa statki paszowe do karmienia ryb w farmach morskich. Statki zostały zaprojektowane dla operatorów działających w warunkach Morza Śródziemnego. CRIST ma doświadczenie w produkcji paszowców i statków do przewozu ryb żywych.

03.03.2023, 12:00
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

OZE kontra węgiel? To nie musi być pojedynek na śmierć i życie

Przedsiębiorcy zmieniają strategię pozyskiwania energii. W ten sposób dostosowują się do światowego trendu, który nakazuje odchodzenie od węgla i zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w rynku. – Pamiętajmy jednak, że całkiem od węgla odejść nie możemy – przestrzega Adam Gawęda, poseł i były sekretarz stanu w Ministerstwie Energii i Ministerstwie Aktywów Państwowych.

24.03.2021, 13:04
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Monokultury zagrażają właściwemu obiegowi wody

W najnowszym numerze „Nature Geoscience” międzynarodowy zespół naukowców wykazuje, że dotychczasowy kierunek rozwoju leśnictwa i rolnictwa promujący monokultury, negatywnie wpływa na zasoby wody i możliwości adaptacji do globalnych zmian klimatu. Wnioski te badacze wyciągnęli na podstawie analizy procesów ekohydrologicznych. Współautorem artykułu jest prof. Maciej Zalewski z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN.

06.10.2020, 11:30
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Błąd rolnictwa i leśnictwa szkodzi klimatowi i obiegowi wody

Uprawa pojedynczych gatunków roślin na dużych powierzchniach zaburza cykle wodne, zagraża ekosystemom, zwiększa ryzyko powodzi, suszy, a nawet huraganów. Takie ostrzeżenie sformułował na łamach "Nature Geoscience" zespół 30 naukowców z 11 krajów.

29.09.2020, 11:15
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Woda i jej stany skupienia a zmiany klimatu

Czy tropikalne cyklony, susze i błyskawiczne powodzie to efekty zmian w krążeniu wody w przyrodzie? O tym jak woda i jej różne stany skupienia wpływają na klimat pisze dr Aleksandra Kardaś w najnowszym wydaniu magazynu popularnonaukowego „Academia” zatytułowanym „Woda”.  

22.09.2020, 14:30
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Nawałnice a susza - czy Polsce nadal zagraża klęska suszy?

Zasoby wód powierzchniowych w Polsce wynoszą około 1,6 tys. m3/rok/osobę, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal 3-krotnie większa (4,56 tys. m3/rok/osobę)[1]. Tym samym zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie. O suszy w naszym kraju mówi się od lat, a zagrożenie nią, pomimo ulewnych opadów w ostatnich kilku dniach nie minęło. Ekspert Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego wyjaśnia, dlaczego nawalne opady ostatnich tygodni nie rozwiązały problemu suszy.

10.08.2020, 14:50
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Jak walczyć z suszą?

Polska staje przed obliczem największego od wielu lat zagrożenia suszą. Czy zdążymy podjąć odpowiednie działania zanim będzie za późno? Miejmy nadzieję, że tak, gdyż obecny sposób naszego gospodarowania wodami może doprowadzić nas do katastrofy, której dotkliwe skutki odczujemy wszyscy. Susza jest problemem systemowym, który wymaga rozwiązań systemowych, powiązanych ze sobą na wielu płaszczyznach.

22.07.2020, 10:56
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Ekspert: susza - mimo ulewnych opadów

Mimo ulewnych opadów w ostatnich dniach zagrożenie suszą nie minęło. Woda szybko spływa po powierzchni terenu nie nawilżając gleby. Sytuację może poprawić. retencjonowanie wody i ograniczenie powierzchni nieprzepuszczalnych - uważa ekspert Instytutu Ochrony Środowiska Michał Marcinkowski.

22.07.2020, 08:45

Dziękujemy za wysłane grafiki.