• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Co tam panie w kontenerach? Chiny trzymają się mocno

Przeładunki kontenerów w chińskich portach wzrosły do 161,8 mln TEU w pierwszej połowie 2024 r., co oznacza wzrost rok do roku (r/r) o 8,5%. Rekordy zanotowano w terminalach kontenerowych Szanghaju, gdzie suwnice przeładowały 25,5 mln TEU, o 7,5% więcej r/r. Podobnie wzrosła podaż kontenerów w porcie Ningbo Zhoushan. Tutaj przeładowano 19,2 mln TEU, co oznacza przyrost r/r o 8,4%. Spośród najlepiej prosperujących chińskich portów, port Beibu Gulf osiągnął znaczący wzrost r/r o 19,8%. Tutaj całkowity wolumen kontenerów dobił do 4,

14.08.2024, 21:40
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Siły USA zatopiły dwie łodzie bojowników Huti

Amerykańska armia poinformowała o zniszczeniu kolejnych zagrożeń na Morzu Czerwonym. Tym razem były to dwie łodzie należące do szyickich rebeliantów wspieranych przez Iran.

14.08.2024, 14:11
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Port Gdańsk podsumowuje I półrocze: paliwa, zboża i kontenery na plusie, węgla coraz mniej

W I półroczu 2024 r. Port Gdańsk obsłużył 38,1 mln ton ładunków. Gros z tego to paliwa płynne, które stanowią prawie 53 proc. przeładunków ogółem. Na drugim miejscu uplasowała się drobnica, głównie skonteneryzowana. Węgla jest za to na portowych nabrzeżach coraz mniej.

14.08.2024, 13:39
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Meyer Werft zbuduje cztery nowe statki, które dołączą do floty Disney Cruise Line

Meyer Werft i Disney Cruise Line planują dalej kontynuować współpracę w zakresie budowy i dostarczania dużych wycieczkowców. Niemiecka stocznia znajdująca się w Papenburgu do portfela zamówień dodaje cztery kolejne statki, które w przyszłości dołączą do floty operatora. Nazwy statków, projekty i trasy rejsów są nadal w fazie opracowywania, a przekazanie ma nastąpić w latach 2027-2031.

14.08.2024, 10:40
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Zakaz korzystania z kąpieliska Sobótka w Płocku

W związku z przekroczeniem normy dla bakterii Escherichia coli we wtorek wprowadzono zakaz kąpieli w Zalewie Sobótka w Płocku. Zakaz obowiązuje do odwołania - poinformował w komunikacie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR), który zarządza płockim kąpieliskiem.

14.08.2024, 10:19
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

MRiRW: szacowane tegoroczne zbiory zbóż będą niższe niż w ubiegłym roku

Tegoroczne zbiory zbóż podstawowych (pszenica, żyto, jęczmień, owies i pszenżyto) mogą być o 4 proc. niższe niż w ubiegłym roku - podał resort rolnictwa. Jak zaznaczono w komunikacie, w celu zbilansowania rynku, w bieżącym sezonie nadal konieczne będzie utrzymanie wysokiego eksportu zbóż.

13.08.2024, 21:44
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

„Financial Times”: Rosja szkoliła marynarkę do ataków jądrowych na cele w Europie

Rosja przeszkoliła marynarkę wojenną do celowania pociskami nuklearnymi w miejsca położone w głębi Europy w razie potencjalnego konfliktu z NATO - wynika z tajnych dokumentów, do których dotarł i które opisuje we wtorek brytyjski dziennik „Financial Times”.

13.08.2024, 11:20
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Eksplozja kontenera w chińskim porcie zakłóca łańcuchy dostaw

Eksplozja kontenera na statku YM Mobility, do której doszło w miniony piątek w chińskim porcie Ningbo-Zhoushan może mieć poważne konsekwencje i wpływ na globalne łańcuchy dostaw. Ostrzega przed tym Container xChange, internetowa platforma handlu i dzierżawy kontenerów.

13.08.2024, 09:56
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Australia zacieśnia partnerstwo w ramach AUKUS i zamawia materiały do atomowych okrętów podwodnych

Ministerstwo obrony Australii poinformowało 12 sierpnia o podpisaniu porozumienia z Wielką Brytanią i USA w sprawie bezpiecznego budowania, obsługi i utrzymywania konwencjonalnie uzbrojonych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym. Ma to stanowić ważny kamień milowy programu AUKUS.

13.08.2024, 09:33
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Niebezpieczeństwa nadal na fali. Raport wypadków i zdarzeń morskich – lipiec 2024 r.

Miesiąc lipiec to bardzo intensywny okres w zakresie szkód i wypadków morskich. Odnotowano wiele pożarów, kolizji, a także wejść na mieliznę. Pojawiły się też liczne szkody związane z ryzykami wojny. Niebezpieczna sytuacja na Morzu Czerwonym coraz to mocniej wpływa na zanikającą w tym regionie żeglugę morską. Sytuacja ta oddziaływuje również na aktualnie wysoki poziom stawek ubezpieczeniowych, szczególnie tych, które aplikowane są na przejścia i pobyt statków w regionach szczególnie niebezpiecznych.

13.08.2024, 09:31

Dziękujemy za wysłane grafiki.