• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Marynarka Wojenna Włoch zamawia dwie kolejne fregaty serii FREMM

Za 1,5 mld euro mają zostać dostarczone dwie fregaty typu Carlo Bergamini w wariancie FREMM EVO, które wejdą w skład sił morskich Włoch (Marina Militare). Umowa w tej sprawie została podpisana 31 lipca przez Organizację ds. Współpracy w zakresie Uzbrojenia (OCCAR) i konsorcjum Orizzonte Sistemi Navali, w skład którego wchodzą stocznia Fincantieri i koncern Leonardo.

01.08.2024, 13:51
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Konsolidacja w portach i na morskich szlakach. Polskie porty i terminale pod presją zmian

Udział w rynku 4 operatorów terminali, którzy są powiązani z przewoźnikiem, nadal rośnie i wzrósł 38,2 % w 2021 r. do 40,5 % w 2023 r. Podobna sytuacja ma miejsce wśród operatorów liniowych, z których 4 dominuje na rynku przewozów kontenerów. Operatorzy portów morskich i terminali muszą wziąć jeszcze pod uwagę fakt, że logistycy optymalizują morskie trasy dowozu obliczając ślad węglowy dla każdego towaru od drzwi do drzwi.

30.07.2024, 21:40
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Coraz większe statki pojawiają się w Porcie Gdynia. Do Baltic Container Terminal zawinął MSC Adya

Modernizacja gdyńskiego portu sprzyja przyjmowaniu coraz większych kontenerowców. Przy Nabrzeżu Helskim w BCT zatrzymał się MSC Adya, jeden z najnowszych nabytków włosko-szwajcarskiego giganta branży żeglugowej. Jednocześnie jest jednym z ostatnich, jakie weszły tam w ramach połączenia między portami wykorzystywanego przez tę firmę w dotychczasowej formie.

22.07.2024, 11:10
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Kormoran w wydaniu Beneluksu? Zwodowano trzeci okręt przeciwminowy belgijsko-holenderskiej serii

W Concarneau odbyła się 2 lipca tego roku ceremonia wodowania przyszłego Tournai (M941), trzeciego z dwunastu okrętów przeciwminowych w ramach belgijsko-holenderskiego programu rMCM. Wiąże się on z modernizacją i rozwojem zdolności przeciwminowych obu tych państw. Wodowanie zostało przeprowadzone przez Kership, głównego wykonawcę przemysłowego programu, w imieniu francuskiego stoczniowca Naval Group, będącego głównym podmiotem odpowiedzialnym za to przedsięwzięcie.

04.07.2024, 21:33
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Szwecja przywraca do regularnej służby okręt podwodny, który mógł trafić do Polski. Saab kończy gruntowny remont

Koncern ze Szwecji poinformował, że zbudowany w 1989 roku okręt podwodny serii A17 HSwMS Södermanland został zwodowany w jego stoczni w Karlskronie, co jest ukoronowaniem intensywnych prac związanych z przywróceniem tej jednostki do służby po latach pozostawania w rezerwie. W 2019 roku ten jak i bliźniaczy HSwMS Östergötland były przedmiotem polsko-szwedzkich, nieudanych rozmów w sprawie nabycia rozwiązania pomostowego dla sił podwodnych Marynarki Wojennej RP.

26.06.2024, 10:26
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

HD Hyunday Heavy Industries woduje pierwszą korwetę dla sił morskich Filipin

W należącym do giganta branży stoczniowej zakładzie znajdującym się w południowokoreańskim Ulsan odbyło się 18 czerwca wodowanie i chrzest pierwszej korwety z zaplanowanej serii, BRP Miguel Malvar. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele stoczni, a także władz i kadry wojskowej Filipin oraz Republiki Korei. Budowa dwóch okrętów ma wzmacniać partnerskie relacje między Manilą oraz Seulem, a także służy wzmocnieniu filipińskich sił morskich.

19.06.2024, 13:15
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kongres Polskie Porty 2030: "Cyfrowe bliźniaki", IT w portach i terminalach

Drugiego dnia Kongresu Polskie Porty 2030 odbył się panel "Sart Port, IT w portach i terminalach, Port 4.0, port w chmurze, cyfrowy bliźniak, 5G, IoT, AI. W jego trakcie przedstawiciele branży morskiej oraz IT dskutowali na temat cyfryzacji branży portowej i związanych z tym możliwości, szans jak i zagrożeń.

11.06.2024, 12:00
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Kobieta w branży morskiej – perspektywa na zrównoważony rozwój

Katarzyna Romantowska-Jaskólska to Dyrektorka Zarządzająca Damen Engineering Gdańsk. W rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl opowiada o perspektywie branży morskiej na zrównoważony rozwój i swoich doświadczeniach w zawodzie.

05.06.2024, 23:50
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Niderlandzka "Orka" z problemami? Czy wybór francukiego oferenta odbije się Holandii czkawką?

Ogłoszony 15 marca br. wybór Naval Group jako dostawcy okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) wywołał poruszenie wśród osób zajmujących się jak i zainteresowanych tematyką morską. Głośno niezadowolenie pokazywali także pozostali oferenci, którzy chcą walczyć o kontrakt. Ponadto już mówi się, że zakup jednostek od Naval Group może okazać się dla zamawiającego problematyczny.

31.05.2024, 11:38
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Sytuacja na Morzu Czerwonym z perspektywy Marynarki Wojennej

Sytuacja na Morzu Czerwonym, szczególnie wzdłuż brzegów Jemenu, uznawanego za państwo upadłe, pozostaje napięta od wielu lat. Wspierani przez Iran (poprzez transfer technologii, know how, szkolenie itp.) bojownicy Huti, w ramach tzw. wojny zastępczej (proxy war) pierwotnie skupili swe ataki na obiektach infrastruktury energetycznej Arabii Saudyjskiej (np. atak dronów na rafinerię koncernu Aramco we wrześniu 2019 roku), tankowcach (np. seria ataków w 2018 roku), jak i okrętach wojennych państw koalicji arabskiej (np. atak na saudy

20.05.2024, 23:45

Dziękujemy za wysłane grafiki.