mewo_2022
nauta_2024
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Nowy Sztynort wygrywa 3 rundę Ekstraklasy

Załoga Nowy Sztynort Osada Wolności Giżycka Grupa Regatowa z komfortowym zapasem punktowym wygrała 3 rundę Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej, która została rozegrana podczas Gdynia Sailing Days. Kolejne miejsca na podium zajęły ekipy UKS Żeglarz Wrocław oraz AZS WAT Warszawa. Liderzy rankingu sezonu, Pogoń Szczecin, spadli poza podium, a przed finałem w Szczecinie ligową tabelę otwiera Yacht Club Sopot.

15.07.2024, 23:29

Żeglarskie mistrzostwa Polski kobiet - olimpijka z Tokio ze złotem

Kolejna edycja żeglarskich mistrzostw Polski kobiet za nami. Przez cały weekend w Sopocie trwała zawzięta walka o najlepsze wyniki, a warunki na akwenie nie należały do najłatwiejszych. Na starcie stanęło 14 załóg rywalizujących na jachtach RS21 w dwóch kategoriach: profesjonalnej oraz amatorskiej. Mistrzostwo Polski wywalczyła załoga YKP Szczecin z Magdaleną Kwaśną, olimpijką z Tokio w klasie ILCA 6 za sterem.

17.06.2024, 09:10

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch blisko medalu w MŚ olimpijskiej klasy 49er

To były udane mistrzostwa świata, choć jest mały niedosyt, bo medal był blisko. Na Lanzarote, gdzie rozegrano mistrzostwa świata w żeglarskiej, olimpijskiej klasie 49er, Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch uplasowali się na 5 miejscu. Wysokie 7 miejsce zajęli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki. W klasie 49erFX w czołówce była również polska załoga – 10 miejsce zajęły Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak.

11.03.2024, 11:23

Polki rozpoczynają żeglarskie mistrzostwa świata. W tle walka o Igrzyska Olimpijskie

Agata Barwińska (SSW MOS Iława) oraz Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) w najbliższy piątek rozpoczynają rywalizację w Mistrzostwach Świata klasy ILCA 6. Regaty odbędą się w Mar del Plata w Argentynie i potrwają do środy 10 stycznia. Stawką są medale, ale w tle toczy się wewnętrzna rywalizacja o imienną przepustkę na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024.

04.01.2024, 12:24

Rok 2023 w polskim żeglarstwie: ostatnia prosta przed Igrzyskami

Cztery kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, medale imprez rangi mistrzowskiej zarówno wśród seniorów, jak i w kategoriach młodzieżowych, dominacja światowa polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami, ponadto sukcesy organizacyjne – rok 2023 dla polskiego żeglarstwa z pewnością był okresem pełnym wyzwań. "Czy był to rok udany? Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być jeszcze lepiej", mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

30.12.2023, 20:46
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

PGE Wielki Finał eSailing wyłoni najlepszych wirtualnych żeglarzy!

Już w sobotę 9 grudnia odbędą się regaty PGE Wielki Finał eSailing. Zmagania wirtualnych żeglarzy będą zwieńczeniem tegorocznego cyklu PGE eSailing 2023. Na liście startowej 10 najlepszych w Polsce specjalistów od eSailingu, a wśród nich zawodnicy, którzy plasują się w czołówce światowego rankingu. Transmisję na żywo przeprowadzi Polska Liga Esportowa. Warto oglądać i przekonać się, że eSailing może być nie tylko pasjonujący, ale też świetnie uzupełniać tradycyjne żeglarstwo.

08.12.2023, 16:01

Polscy żeglarze z wicemistrzostwem Europy!

Polska drużynowym wicemistrzem Europy w klasie Optimist! Po pokonaniu w półfinale faworyzowanej Chorwacji, w finale biało-czerwoni musieli uznać wyższość Italii, ale do kraju wracają z jednym z największych sukcesów polskiego Optimista w ostatnich latach! Regaty rozegrano w Loosdrecht w Holandii.

30.08.2023, 19:40

Złoto i srebro polskich żeglarzy w mistrzostwach świata oraz pierwsza kwalifikacja na Igrzyska olimpijskie

Piotr Cichocki mistrzem świata, a Olga Górnaś-Grudzień ze srebrnym medalem w żeglarskiej klasie Hansa 303. Mistrzowskie regaty dla żeglarzy z niepełnosprawnościami rozegrano na jeziorze Braassemermeer koło Hagi w ramach żeglarskich Mistrzostw Świata World Sailing. Reprezentacja Polski żeglarzy z niepełnosprawnościami zdobyła też Puchar Narodów dla najlepszego teamu mistrzostw. A w Hadze, w regatach klas olimpijskich, polscy żeglarze klasy 49er wywalczyli pierwszą kwalifikację olimpijską dla kraju.

16.08.2023, 20:58

Historyczny sukces polskiego jachtu. WindWhisper 44 ze złotem Mistrzostw Świata ORC

Po kwietniowym brązowym medalu Mistrzostw Europy ORC na Malcie oraz złocie Mistrzostw Polski ORC zdobytym w lipcu w Sopocie apetyty załogi WindWhisper 44 były duże. Członkowie pływającego pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia zespołu otwarcie przyznawali, że marzeniem jest utrzymanie medalowej passy podczas Mistrzostw Świata ORC w Kilonii. Jak zapowiadali, tak też zrobili. Polski jacht wraca z Niemiec z historycznym dla polskiego żeglarstwa morskiego sukcesem - złotem w klasie B.

14.08.2023, 13:54

Obiecujący początek polskich żeglarzy w mistrzostwach świata

Bardzo dobry początek Polaków w żeglarskich Mistrzostwach Świata World Sailing! Biało-czerwoni pierwszego dnia regat żeglowali skutecznie i walecznie, dzięki czemu mają dobrą pozycję wyjściową do kolejnych wyścigów. W Hadze gra się toczy nie tylko o medale, ale też o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

11.08.2023, 21:06