• <
mewo_2022
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Łódź do wydrukowania? W Dubaju rozpoczęły się pierwsze próby jednostki stworzonej z użyciem drukarki 3D

Jak poinformował Dubajski Zarząd Dróg i Transportu (Dubai’s Roads and Transport Authority, RTA) rozpoczęto próby pierwszej, elektrycznej łodzi wyprodukowanej przy użyciu technologii druku 3D. Projekt jak i sposób konstrukcji mają wprowadzić rewolucję w branży.

15.07.2024, 16:23
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Huti nie odpuszczają statkom i okrętom. Kolejne ataki na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej

Wspierani przez Iran jemeńscy bojownicy pozostają agresywni i atakują statki oraz okręty na newralgicznym akwenie, prowadzącym przez Kanał Sueski. Międzynarodowe siły morskie prowadzące działania obronne starają się im przeciwdziałać, pomimo że z powodów politycznych ich możliwości sprowadzają się do akcji obronnych.

15.07.2024, 13:27
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Płonie hala magazynowa na terenie Portu Gdańsk [WIDEO]

Na terenie Portu Gdańsk wybuchł pożar hali magazynowej. Sytuacja na ten moment nie jest opanowana. Do akcji ruszyły zastępy straży pożarnej i statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

14.07.2024, 18:55
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Konosament – „zabrudzenie” konosamentu/LOI

Jedną z trzech funkcji konosamentu jest potwierdzenie ilości oraz stanu ładunku przyjętego do przewozu. W obrębie tej funkcji dochodzi często do istotnego sporu pomiędzy przewoźnikiem, wystawcą konosamentu a frachtującym (stroną ładunkową). W interesie przewoźnika jest zamieścić w konosamencie nie tylko precyzyjne informacje dotyczące ilości, rodzaju i jakości załadowanego towaru, ale również odnotować wszelkie zauważone w trakcie załadunku uszkodzenia i ubytki ładunku.

11.07.2024, 11:25
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

U wybrzeży Szkocji zakończyło się ćwiczenie przeciwminowe "Sea Breeze 24". Ukraina współdziała z NATO

Od 24 czerwca do 5 lipca trwało wyjątkowe ćwiczenie przeciwminowe pk. "Sea Breeze 24". Wyróżniało się ono wśród innych przedsięwzięć z udziałem NATO i państw zaprzyjaźnionych z racji tego, że brała w nim udział również Ukraina, jako oficjalnie jeden z organizatorów. Było to również podsumowanie trwających dwa lata szkoleń załóg służących obecnie na dwóch niszczycielach min, na których w ubiegłym roku oficjalnie podniesiono niebiesko-żółtą banderę.

09.07.2024, 15:46
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Niemiecka stocznia wyremontuje statek rybacki z czasów NRD. Będzie służył do celów kulturalnych

Stocznia Strela Shiprepair Yard przeprowadzi gruntowny remont statku rybackiego Stubnitz, który otrzyma 12. klasyfikację umożliwiającą mu dalszą działalność morską. Jednostka została oddana do użytku w 1965 roku, zbudowana w ówczesnej Niemieckiej Republice Demokratycznej.

09.07.2024, 11:39
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Międzynarodowa koalicja zachęca do zgłaszania próśb o ochronę na Morzu Czerwonym w obliczu ataków Huti

Na trasie prowadzącej przez Morze Czerwone i Zatokę Adeńską nie ustają ataki ze strony jemeńskich bojowników. Huti atakują żeglugę od listopada ubiegłego roku i choć międzynarodowe zespoły okrętów dążą do utrzymania bezpieczeństwa, w tym powstrzymując większość ataków, kryzys nie ustaje. Nawet jeśli 1 na 100 okrętów zostałby uszkodzony, nie sprawia to, że czołowi armatorzy są już gotowi wrócić do poruszania się trasą w kierunku Kanału Sueskiego.

03.07.2024, 11:53
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Tak kształtuje się przyszłość technologii przeciwminowych? Firmy z Europy rozwijają nowe i stare koncepcje

Europejska Agencja Obrony (EDA) rozpoczęła trzecią fazę projektu Modular Lightweight Minesweeping Next Generation (MLM-NG). Głównym celem jest dalsze podnoszenie poziomu gotowości technologicznej (TRL) odpowiednich systemów i zademonstrowanie wykorzystania modułowego lekkiego trału przeciwminowego w warunkach operacyjnych, w oparciu o rozwój w ramach I (2011-2014) i II (2018-2021) fazy. Podczas III fazy, której budżet wynosi około 9,2 mln euro, uczestniczy sześć państw: Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Norwegia i Polska.

02.07.2024, 20:26
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Kanada startuje z własnym "Miecznikiem" i rozpoczyna budowę serii niszczycieli

Z racji na wyzwania współczesności oraz lata zaniedbań władze w Ottawie zdecydowały się na wielki program modernizacji sił morskich państwa. 28 czerwca zainaugurowano budowę pierwszego niszczyciela serii River, która ma stać się w przyszłości trzonem Canadian Royal Navy.

29.06.2024, 19:58
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Zmienne wiatry w branży morskiej energetyki wiatrowej. Chiny przodują

W najnowszym raporcie dotyczącym rynku energetyki wiatrowej, TGS, wiodący światowy gracz na rynku energii odnawialnej podał, że szacunkowy globalny cel to uzyskiwanie ponad 800 GW rocznej mocy produkowanej w elektrowniach wiatrowych. Takie dane podaje we wstępie do Market Overview Report firma analityczna 4C Offshore. Chiny przodują w instalacjach, ale to morza wokół Wielkiej Brytanii są najbardziej atrakcyjne dla rozwoju pływających farm wiatrowych.

29.06.2024, 18:38

Dziękujemy za wysłane grafiki.