• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Miliony GBP na hub wodorowy na Tamizie, zielone korytarze, autonomiczne i ekologiczne statki

Firmy z południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii mogą ubiegać się o dofinansowanie do 100 tys. funtów na projekty związane z rozwojem autonomicznych statków, czystych technologii w gospodarce morskiej i rozwoju technologii informatycznych na potrzeby transportu morskiego. Porty otrzymają 1,5 mln GBP na rozwój zielonych korytarzy. Na Tamizie powstanie hub wodorowy, a u brzegów Wielkiej Brytanii wyspa produkująca zielony wodór. Energię będzie czerpać z wiatru słońca i morskich fal.

11.09.2024, 10:56
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Londyn napędza turystykę na Wyspach Brytyjskich

Wielka Brytania jest po wyjściu z UE atrakcyjnym kierunkiem dla turystów z całego świata. Na zwiedzanie i pobyt w Wielkiej Brytanii decyduje się ostatni coraz więcej turystów. Magnesem jest Londyn. W 2023 r. Wielka Brytania przyjęła 38 mln turystów. Wydali oni 31,1 mld funtów w 2023 r. A z szacunków wynika, że wydadzą 32,5 miliarda funtów w 2024 r. Liczba wizyt była niższa o 7% od poziomu sprzed pandemii (2019), ale wzrosła o 21% w porównaniu z rokiem 2022 – informuje VisitBritain.

24.08.2024, 21:04
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Conrad patronem pracowni nawigacyjnej w Szkole Morskiej w Gdyni. Kwiaty pod pomnikiem Conrada [RELACJA]

Z okazji 100 rocznicy śmierci w szkole Morskiej w Gdyni, 2 sierpnia 2024 r. odsłonięto tablicę pamiątkową Josepha Conrada Korzeniowskiego. Imię angielskiego kapitana i światowej sławy marynisty otrzyma pracowania nawigacyjna. Tablicę pamiątkową odsłonili: Stanisława Duda oraz kpt. z.w. Krzysztof Michnal, Dyrektor Szkoły Morskiej, w towarzystwie prof. kpt. ż.w. Daniela Dudy, dr h.c. Akademii Marynarki Wojennej i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Marka Grzybowskiego, przewodniczącego zarządu Polskiego Towarzystwa Nautologicznego

18.08.2024, 15:13
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Słony smak emigracji. Marynarze w poszukiwaniu miejsca na oceanie życia

„Wolność solą znaczona”, to książka dokument. Dokument dawnych i nie tak dawnych czasów. Dokument o ludziach, którzy wolność wybrali udając się w morską podróż, często jako marynarze, czasami jako pasażerowie, czasami jako blindziarze (pasażerowie na gapę). To dokument także o ludziach, którzy tych, o których jest książka śledzili, nękali ich rodziny i ich samych.

08.08.2024, 21:36
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Cisza nad stocznią. Stoczniowy holding w sztormach polityki i prywatnych interesów

„Piechotą po stoczni” to wspomnienia i refleksje Krzysztofa Piotrowskiego, który próbował na bazie Stoczni Szczecińskiej zbudować holding, który utrzyma się na powierzchni rynku. Musiał żeglować nie tylko w trudnym otoczeniu rynkowym, ale omijać rafy polskiej transformacji gospodarczej. Podejmowano próby ratowania polskich dużych stoczni różnymi metodami. Dziś wiemy, że zawiodły wszystkie sposoby ratowania polskiego przemysłu produkcji statków w formie, która funkcjonowała w gospodarce nakazowo-rozdzielczej.

03.08.2024, 12:26
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Grecka żegluga i porty na ekologicznym kursie. Żegluga będzie płacić około 420 milionów euro rocznie

Regulacje IMO i UE będą kosztować grecką żeglugę przybrzeżną 420 mln euro rocznie. Mimo to, niedawno Grecki Urząd Statystyczny ELSTAT stwierdził, że dostrzega pozytywne sygnały dla greckiej żeglugi po 2024 r.

16.07.2024, 22:13

GPH opuszcza giełdę. Modernizacja, prywatyzacja i sieciowanie w portach pasażerskich źródłem przewagi konkurencyjnej operatora

Global Ports Holding, czołowa firma zarządzająca portami i obsługująca porty pasażerskie będzie firmą prywatną. Global Yatirim Holding, większościowy akcjonariusz Global Ports Holding (GPH.L) zapowiedział, że wycofa firmę z londyńskiej giełdy.

20.06.2024, 12:29
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Pomorskie branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza. Bierzmy przykład z Danii [RELACJA]

Jak będzie kształtować się regionalna gospodarka w najbliższych latach? Jakie będą branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza? Jakie powinny powstać Regionalne Agendy Badawcze, aby wykorzystać potencjał Pomorza? – to główne pytania zadane na początku konferencji „Pomorska Gospodarka Jutra”, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

11.05.2024, 14:26
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Port Singapur i jego sieć logistyczna na fali wzrostów. Z polskim udziałem Baltic Hub

94,8 mln TEU przeładunków w terminalach całego świata i 2023 r. zakończony sprzedażą usług w wysokości 7 mld dol. brutto – to syntetyczna informacja raportu rocznego PSA za 2023 r. Wynik interesujący, bo swój wkład ma tu również Baltic Hub, w którym PSA ma 40% udziałów.

06.05.2024, 11:21
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Walka o życie oceanów. Marta Przepióra, inżynier hydrografii morskiej o UN Ocean Decade

Dekada Nauk o Oceanach na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ to trzecia już konferencja w ramach programu zaplanowanego na lata 2021–2030. Jest to konferencja, która gromadzi społeczność i partnerów uczestniczących w projekcie Ocean Decade. Przez tydzień naukowcy, społecznicy, przedstawiciele rządów i organizacji międzynarodowych informują o najnowszych wynikach badań oraz programują wspólne priorytety.

05.05.2024, 11:24

Dziękujemy za wysłane grafiki.