• <
mewo_2022
nauta_2024
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Włodzimierz Głowacki upamiętniony w Alei Żeglarstwa Polskiego

Był jednym z najwybitniejszych popularyzatorów żeglarstwa i zasłużonym działaczem Polskiego Związku Żeglarskiego. Tablica upamiętniająca Włodzimierza Głowackiego odsłonięta została w sobotę 29 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.

29.06.2024, 18:27
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Święto Morza w Gdyni. Duże zainteresowanie Darem Młodzieży

Blisko 3,5 tys. osób zwiedziło Dar Młodzieży w ramach obchodów Święta Morza.

25.06.2024, 15:09
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Gigantyczne wirusy z Grenlandii mogą wpływać na topnienie lodowców

Znalezione na pokrywie lodowej Grenlandii ogromne wirusy prawdopodobnie regulują rozwój glonów, infekując je. Dlatego mogą mieć wpływ na topnienie lodowców – informuje pismo „Microbiome”.

08.06.2024, 10:34
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Dar Młodzieży utknął na płyciźnie niedaleko gdyńskiego portu

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Dar Młodzieży w piątek rano utknął na płyciźnie niedaleko gdyńskiego portu. Jednostka została wyciągnięta przez holownik i dopłynęła na redę. Armator zapewnił, że zostały podjęte działania, które umożliwią kontynuację zaplanowanego rejsu.

24.05.2024, 20:16
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Kołodziejczak: agroporty i terminale zbożowe powstaną i będą dobrze funkcjonować

W najbliższym czasie przetargi ws. agroportów w Gdańsku i Gdyni zostaną uczciwie rozpisane jeszcze raz. Agroporty i terminale zbożowe powstaną i będą dobrze funkcjonować - zapewnił w poniedziałek w Studiu PAP wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak.

20.05.2024, 13:49
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Wzrost stężenia CO2 największy od 50 tys. lat

Obecnie stężenie dwutlenku węgla w atmosferze rośnie 10 razy szybciej niż w czasie najsilniejszego przyrostu w czasie minionych 50 tys. lat. To wynik analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.

16.05.2024, 11:52
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

70 lat temu zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski – prekursor nauki o lodzie

70 lat temu, 27 kwietnia 1954 roku, zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski – jeden z pierwszych polskich polarników i prekursor kriologii, czyli nauki o lodzie. Jego imię nosi nieużytkowana Polska Stacja Antarktyczna – ta położona na Antarktydzie kontynentalnej.

26.04.2024, 06:27
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Ukraińskie niszczyciele min będą tymczasowo stacjonować w brytyjskim Portsmouth

Dwa niszczyciele min typu Sandown, przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię w ubiegłym roku, jeszcze pewnie długi czas nie pojawią się na macierzystych wodach. Obecnie wraz z załogami będą stacjonować w brytyjskiej bazie sił morskich w Portsmouth, gdzie przybyły 11 kwietnia 2024 roku. Ich obecność ma być dowodem zacieśniania współpracy politycznej i wojskowej między oboma państwami.

11.04.2024, 17:16
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Raport wypadków i zdarzeń morskich – marzec 2024 r.

Ostatni miesiąc pierwszego kwartału roku to nie tylko nadal napięta sytuacja międzynarodowa na wielu akwenach świata, skutkująca ograniczonym bezpieczeństwem żeglugi i pierwszymi śmiertelnymi ofiarami wśród cywilnych marynarzy, ale również jedna z największych katastrof z udziałem statku handlowego w ostatnich latach. Zderzenie dużego kontenerowca oceanicznego z mostem w Baltimore USA, bo o tym wypadku mowa będzie miało szereg wielopłaszczyznowych konsekwencji.

07.04.2024, 13:00
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Naukowcy: polowania na fokę szarą są zbyt intensywne

Aktualnie obowiązujące limity polowań na foki szare stanowią poważne zagrożenie dla długoterminowego przetrwania tego gatunku w Morzu Bałtyckim - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu.

03.04.2024, 06:24

Dziękujemy za wysłane grafiki.