• <
mewo_2022
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Kanadyjski rząd zamówi 12 nowych okrętów podwodnych dla marynarki wojennej

Kanadyjski rząd zamówi nowe okręty podwodne, o konwencjonalnym napędzie, zdolnych do pływania pod lodem, zamówienie będzie dotyczyć do 12 okrętów – poinformował w środę kanadyjski minister obrony Bill Blair.

11.07.2024, 08:57
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Blue Armada Robotics oraz HydroSurv podpisują umowę partnerską

Blue Armada Robotics, polska firma zajmująca się automatyzacją pozyskiwania danych oceanograficznych, należąca do klastra European Leaders of Offshore Renewable Energy (ELBE), ogłosiła nawiązanie partnerstwa z producentem morskich jednostek bezzałogowych (USV) firmą HydroSurv. W ramach tej współpracy Blue Armada nabyła swoją pierwszą jednostkę typu REAV-60, co stanowi strategiczny krok na drodze rozwoju działalności firmy na Morzu Bałtyckim oraz dalszej ekspansji międzynarodowej w tym poprzez strategiczną współpracę z europejskim

08.07.2024, 21:07
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Morskie aspekty w strategii bezpieczeństwa narodowego państwa. Co zawiera nowy dokument BBN? (analiza)

W opublikowanym 4 lipca dokumencie Biura Bezpieczeństwa Narodowego pt. "Rekomendacje do strategii bezpieczeństwa narodowego Rzeczpospolitej Polskiej" znalazły się najbardziej aktualne dane i sugestie dotyczące wzmocnienia ochrony państwa, jego obywateli i interesów. Wiele miejsca poświęcono w nim sprawom morskim, co wskazuje na wzrost świadomości dotyczącej roli morza, infrastruktury krytycznej oraz marynarki wojennej w systemie funkcjonowania kraju. Przedstawiamy wybrane aspekty z tej publikacji, dostępnej na stronie BBN.

05.07.2024, 22:25
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Odnaleziono archiwalny plan budynku Politechniki Morskiej w Szczecinie

Odnaleziona kopia pierwotnego planu przedstawia budynek, jaki miał stanąć przy Hakkenterrasse. Z powodów ekonomicznych oraz wybuchu I wojny światowej obecnie gmach wygląda inaczej niż zakładano. Plan uwzględniał, że od północnej strony budynku powstanie wysoka wieża, której ostatecznie nie wybudowano.

04.07.2024, 16:09
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Nowy serwis MSC na trasie Europa-Azja-Ameryka Północna. Statki giganta będą zawijać do Portu Gdańsk i Portu Gdynia

MSC łączy swoje linie SWAN i SENTOSA, obejmujące Daleki Wschód, Morze Bałtyckie i zachodnie wybrzeże USA w jeden serwis SWAN-SENTOSA. Będzie poruszać się nim 20 statków.

02.07.2024, 11:37
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Armia Korei Północnej przeprowadziła udany test separacji wielu głowic

Korea Północna z powodzeniem przeprowadziła test mający na celu rozwój rakiet balistycznych średniego zasięgu przenoszących wiele głowic, które naprowadzane są na odrębne cele - podała w czwartek rządowa agencja KCNA. Południowokoreańscy wojskowi i eksperci twierdzą jednak, że oświadczenie Pjongjangu jest "oszustwem i przesadą".

27.06.2024, 13:47
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Cena w kontrakcie różnicowym dla elektrowni jądrowej ma być atrakcyjna

Cena w projekcie kontraktu różnicowego dla pierwszej elektrowni jądrowej jest konkurencyjna w stosunku do cen na dzisiejszym rynku - poinformował PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando.

23.06.2024, 13:48
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Norwegia, Szwecja i Finlandia zainwestują w "korytarz północny" dla wojska

Premierzy Norwegii i Szwecji, Jonas Gahr Store i Ulf Kristersson oraz prezydent Finlandii Alexander Stubb, uzgodnili w norweskim Bodoe inwestycje w "korytarz północny" umożliwiający transport wojsk z norweskich portów na wschód.

21.06.2024, 12:27
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Czarter na czas – wycofanie statku z czarteru

Przez umowę czarteru na czas armator zobowiązuje się za wynagrodzeniem (opłatą czarterową „hire”) oddać czarterującemu statek do komercyjnej eksploatacji.

21.06.2024, 10:43
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Problem z Emilianowem. Na suchy port brakuje pieniędzy

Choć terminal intermodalny w podbydgoskim Emilianowie miał być jedną z kluczowych inwestycji na zapleczu trójmiejskich portów, która usprawniłaby transport ładunków nad morze, to okazuje się, że brakuje pieniędzy na funkcjonowanie spółki odpowiedzialnej za jego realizację. Potrzeba ok. 480 tys. zł rocznie. Ten tydzień może okazać się kluczowy dla losów projektu.

17.06.2024, 22:15

Dziękujemy za wysłane grafiki.