• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Co tam panie w kontenerach? Chiny trzymają się mocno

Przeładunki kontenerów w chińskich portach wzrosły do 161,8 mln TEU w pierwszej połowie 2024 r., co oznacza wzrost rok do roku (r/r) o 8,5%. Rekordy zanotowano w terminalach kontenerowych Szanghaju, gdzie suwnice przeładowały 25,5 mln TEU, o 7,5% więcej r/r. Podobnie wzrosła podaż kontenerów w porcie Ningbo Zhoushan. Tutaj przeładowano 19,2 mln TEU, co oznacza przyrost r/r o 8,4%. Spośród najlepiej prosperujących chińskich portów, port Beibu Gulf osiągnął znaczący wzrost r/r o 19,8%. Tutaj całkowity wolumen kontenerów dobił do 4,

14.08.2024, 21:40
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

„Financial Times”: Rosja szkoliła marynarkę do ataków jądrowych na cele w Europie

Rosja przeszkoliła marynarkę wojenną do celowania pociskami nuklearnymi w miejsca położone w głębi Europy w razie potencjalnego konfliktu z NATO - wynika z tajnych dokumentów, do których dotarł i które opisuje we wtorek brytyjski dziennik „Financial Times”.

13.08.2024, 11:20
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Grupa włoskich okrętów z lotniskowcem na czele przybyła do wyspy Guam

Na wyspę będącą terytorium nieinkorporowanym USA przybył 11 sierpnia zespół okrętów wchodzących w skład Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) z lotniskowcem ITS Cavour (CVH 550) na czele. Odbyło się to w związku z zacieśnianiem międzynarodowego partnerstw na Oceanie Spokojnym, zwiększania bezpieczeństwa i niezakłóconej żeglugi oraz udziału włoskich sił zbrojnych w międzynarodowych ćwiczeniach morskich.

13.08.2024, 10:59
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

M. Motyka: wiatraki na morzu dadzą Polsce więcej energii niż atom

Polska ma potencjał, żeby stać się zagłębiem offshorowym dla całej Europy. To się po prostu opłaca, to nikomu nie przeszkadza, to daje nam szansę na zdrowe powietrze i czyste środowisko - mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka i zapowiada, że moc produkowana z morskich farm wiatrowych będzie znacznie większa niż ta z energetyki jądrowej.

08.08.2024, 09:53
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Chipolbrok ma nowy statek. Boym ochrzczony

Flota Chipolbroku ponownie się powiększyła. Wczoraj uroczyście nadano imię nowej jednostce armatora: Boym.

07.08.2024, 23:55
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

ORP Wodnik powraca po dwóch miesiącach żeglugi

Okręt szkolny polskiej Marynarki Wojennej powrócił do Portu Wojennego Gdynia. W tym czasie przebył blisko 10 000 mil morskich. Na jego pokładzie podchorążowie II roku Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, odbyli praktykę nawigacyjno-szkoleniową, stanowiącą ważny etap w ich edukacji i przygotowaniu do przyszłej służby.

07.08.2024, 21:37
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rosyjskie okręty wrócą w okolice Krymu? Ukraiński atak na okręt podwodny miał wstrząsnąć Moskwą

Zatopienie w zeszłym tygodniu przez Ukrainę rosyjskiego okrętu podwodnego na Krymie prawdopodobnie zmusi Rosję do ponownego rozważenia rozmieszczenia sił morskich na półwyspie – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

07.08.2024, 13:54
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Władze Szwecji zdecydowały o ochronie wraku żaglowca odkrytego przez Polaków

Szwedzka administracja rządowa zdecydowała we wtorek o objęciu ochroną prawną wraku żaglowca z XIX wieku z butelkami szampana, odkrytego w lipcu przez Polaków na dnie Morza Bałtyckiego na południe od wyspy Olandia.

06.08.2024, 16:03
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Wodorowa Norwegia. Wodór na lądzie i na morzu szansą dla polskich hubów

Norwegia planuje wdrożyć niskoemisyjny i zielony wodór na dużą skalę we wszystkich trudnych do dekarbonizacji sektorach w kraju oraz wesprzeć transformację energetyczną w Europie i na świecie. Zarówno unijna jak i norweska strategia wodorowa, uznają ten surowiec za niezbędny do osiągnięcia społeczeństwa o zerowej emisji netto do 2050 r. W Polsce mamy strategię, kilka dolin wodorowych i parę stacji tankowania szarym wodorem.

04.08.2024, 18:58
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Cisza nad stocznią. Stoczniowy holding w sztormach polityki i prywatnych interesów

„Piechotą po stoczni” to wspomnienia i refleksje Krzysztofa Piotrowskiego, który próbował na bazie Stoczni Szczecińskiej zbudować holding, który utrzyma się na powierzchni rynku. Musiał żeglować nie tylko w trudnym otoczeniu rynkowym, ale omijać rafy polskiej transformacji gospodarczej. Podejmowano próby ratowania polskich dużych stoczni różnymi metodami. Dziś wiemy, że zawiodły wszystkie sposoby ratowania polskiego przemysłu produkcji statków w formie, która funkcjonowała w gospodarce nakazowo-rozdzielczej.

03.08.2024, 12:26

Dziękujemy za wysłane grafiki.