• <
mewo_2022
nauta_2024
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Nowe bolączki globalnego łańcucha dostaw. Konflikt rosyjsko-ukraiński i koronawirus w chińskich portach

Globalny łańcuch dostaw jest zaplątany niczym węzeł gordyjski, który nie daje się rozwiązać od pojawienia się pandemii koronawirusa. Prócz kolejnych restrykcji koronawirusowych w Chinach dochodzą problemy ukraińskiego i rosyjskiego eksportu spowodowane konfliktem.

22.03.2022, 23:02
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Chiny. Zmiany w polityce covidowej wpłyną na porty

Po zakończeniu tygodniowego lockdownu w Shenzhen w Chinach, ważnym węźle komunikacyjnym, przemysł i transport w mieście wrócił do pracy. Jednocześnie władze zapowiedziały, że w najbliższej przyszłości będą na podobne sytuacje reagować inaczej.

21.03.2022, 11:02
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Australijski okręt wiezie do Tonga pomoc oraz... koronawirusa

23 członków załogi australijskiego okrętu HMAS Adelaide zostało zakażonych koronawirusem. Jednostka zmierza do Tonga z pomocą humanitarną po katastrofalnym dla wyspiarskiego kraju tsunami. Problem w tym, że Tonga był wcześniej krajem niedotkniętym koronawirusem.

26.01.2022, 19:20
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kontenery w portach Unii Europejskiej w 2021. Polska w pierwszej 10

Zdecydowana większość 15 największych portów odnotowała wzrosty w ilości kontenerów w 2021 r. – informuje Theo Notteboom w swojej najnowszej analizie. Cieszy więc dobry wynik polskich terminali kontenerowych. Dziesięć dni przed końcem roku DCT Gdańsk pochwalił się, że przeładował 2 mln TEU w 2021 r., a Baltic Container Terminal zanotował ostatniego grudnia ubr. 573 784 TEU. Port Gdańsk utrzymuje się w pierwszej 15. Portów europejskich.

09.01.2022, 20:42
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Pustki pod polską choinką. Zatory w globalnym łańcuchu dostaw zakłóciły świąteczne zakupy

Splot wydarzeń sprawił, że mamy do czynienia z ogólnoświatowym kryzysem globalnego łańcucha dostaw. Kryzys wywołuje efekt domina w łańcuchach dostaw, zakłócając globalny handel. Wydatki na tegoroczne święta Bożego Narodzenia stanęły kością w gardle dla wielu, zamieniając prezenty pod choinką na węża w kieszeni.

28.12.2021, 09:37
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Masa towarów obsługiwanych przez porty UE spadła o 7 proc. w 2020 roku

Koronawirus uderzył w przeładunki w europejskich portach. Jak poinformowała Komisja Europejska, w ubiegłym roku wielkość przeładunków spadła do poziomów z 2015 roku. Przedstawiamy wyniku Eurostatu.

11.12.2021, 17:50
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Chcesz pokoju, szykuj się na wojnę. Azjatyckie marynarki wojenne w czasach pandemii

Globalny kryzys wywołany pandemią koronawirusa nie zahamował aspiracji większości państw azjatyckich, które zwiększyły nakłady na rozwój marynarki wojennej w czasach pandemii. Coraz śmielsze działania Chin na wodach regionu zachęcają Azjatów do modernizacji floty.

30.09.2021, 20:11
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Obyś żył w ciekawych czasach. Globalne zatory portowe zakłócają łańcuchy dostaw

Globalna sieć portów, kontenerowców i firm żeglugowych jest zaplątana niczym węzeł gordyjski. Restrykcje koronawirusowe, kryzys kontenerowy, problemy z logistyką sprawiają, że jesteśmy świadkami globalnych zatorów portowych, zakłócających łańcuchy dostaw.

21.09.2021, 23:29
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Na bezrybiu i rak ryba. Globalny kryzys kontenerowy zagraża łańcuchowi dostaw

Globalny kryzys kontenerowy jak rzep przyczepiony do psiego ogona nadal trapi globalny łańcuch dostaw. Zastoje w portach, nierównowaga kontenerowa, wysokie ceny transportu sprawiają, że przeciętny Kowalski odczuje na własnym portfelu lokalne konsekwencje globalnego kryzysu.

20.09.2021, 10:04
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Oczekiwania eksporterów: euro, wsparcie krajowych inwestycji i walka z protekcjonizmem [WIDEO]

Wprowadzenie euro, udzielanie wsparcia nie tylko zagranicznym, ale i krajowym inwestorom w Polsce oraz przeciwdziałanie praktykom protekcjonistycznym w Unii Europejskiej to najważniejsze działania i decyzje oczekiwane przez polski biznes od polityków – takie głosy padały podczas debaty poświęconej sytuacji polskich eksporterów.

13.09.2021, 17:22

Dziękujemy za wysłane grafiki.