• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Aż 9 jednostek nielegalnie wpłynęło na zamkniętą strefę w Zatoce Puckiej

Dziewięć jednostek pływających naruszyło w miniony weekend zamkniętą dla żeglugi i rybołówstwa strefę na Zatoce Puckiej. Interweniowała grupa kontrolna pełniąca służbę na jednostce SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Zatrzymani wpłynięcie w strefę zamkniętą tłumaczyli... niewiedzą.

05.08.2024, 14:40
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Protest mieszkańców Gdańska z powodu zanieczyszczeń pyłem z portu

Mieszkańcy Nowego Portu i Letnicy mają dość problemu pylenia z obszarów składowych należących do Portu Gdańsk. Ich zdaniem władze portowe nie robią dostatecznie wiele, aby rozwiązać problem zanieczyszczeń powietrza powodowanego przez składowany węgiel i koks. W związku z tym 31 lipca miał miejsce protest, w ramach którego utrudniali poruszanie się samochodom na trasie prowadzącej do i z portu.

01.08.2024, 12:39
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Budowa Drogi Czerwonej od 2026 roku. Żegluga na Odrze niezagrożona

24 lipca odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie komisji, w trakcie której przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, portów i urzędów morskich przedstawili stan inwestycji mających istotne znaczenie dla krajowej gospodarki. Szczególnie omawianym zagadnieniem była kwestia rozwoju infrastruktury dojazdowej do portów, w tym drogowej, kolejowej i rzecznej.

25.07.2024, 20:55
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Rząd planuje wdrożenie unijnych przepisów przeciwdziałających zanieczyszczaniu morza przez statki

Ministerstwo Infrastruktury planuje nowelizację ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki. Nowe regulacje, wdrażające przepisy unijne, mają dotyczyć m.in. systemu monitorowania emisji dodatkowych gazów cieplarnianych oraz uszczelnienia systemu gospodarowania odpadami ze statków.

22.07.2024, 20:55
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Tymczasowy port w Strefie Gazy będzie rozebrany

Zbudowany przez amerykańskie wojsko tymczasowy port, którego zadaniem było dostarczanie pomocy do Strefy Gazy, zostanie na stałe zdemontowany - ogłosiła w środę armia USA. Pływające nabrzeże zostało oddane do użytku w połowie maja. Z powodu problemów z bezpieczeństwem i złej pogody działało przez 25 dni.

18.07.2024, 06:07
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Straż Miejska będzie częściej patrolować okolice Portu Gdańsk

Strażnicy miejscy będą codziennie patrolować okolice Portu Gdańsk. To odpowiedź na oczekiwania mieszkańców, skarżących się na uciążliwości związane z unoszącym się w przyportowych dzielnicach pyłem węglowym.

15.07.2024, 13:34
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Gróbarczyk: śledztwo prokuratury sterowane politycznie, to atak na przekop przez Mierzeję Wiślaną

Wszystko jest sterowane politycznie; jest zamówienie na atak na przekop przez Mierzeję Wiślaną - ocenił wszczęcie śledztwa przez prokuraturę w Gdańsku były minister Marek Górbarczyk. Jego zdaniem "wszystkie zarzuty są spreparowane".

12.07.2024, 14:48
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Jesienią można spodziewać się co najmniej 20 proc. podwyżek cen LPG

Ilość LPG na polskim rynku w br. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

10.07.2024, 09:36
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Władze Portu Gdańsk zapewniają codzienne kontrole firm składujących węgiel

Gdański port będzie kontrolował pracę firm, które składują węgiel. Policja, ITD i Straż Miejska wrócą do sprawdzania ciężarówek przewożących surowiec - podał rzecznik prezydent miasta. Prezes portu zapewniła, że dołoży należytej staranności w celu wyeliminowania emisji pyłu węglowego związanej z przeładunkiem węgla.

09.07.2024, 20:39
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Niemieckie prawo przewiduje wysokie kary za opóźnienia w przewozie

Kara równa trzykrotności zapłaty za fracht może grozić przewoźnikowi, który opóźni rozładunek na terenie Niemiec. Tamtejsze prawo pod tym względem jest bardziej rygorystyczne od konwencji CMR, która sugeruje sankcję równą wartości frachtu. Zasadność tak surowej kary musi jednak być oparta na konkretnych podstawach, które warto znać, wykonując przewozy na terenie tego kraju.

09.07.2024, 13:13

Dziękujemy za wysłane grafiki.