• <
mewo_2022
nauta_2024
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Konosament – „zabrudzenie” konosamentu/LOI

Jedną z trzech funkcji konosamentu jest potwierdzenie ilości oraz stanu ładunku przyjętego do przewozu. W obrębie tej funkcji dochodzi często do istotnego sporu pomiędzy przewoźnikiem, wystawcą konosamentu a frachtującym (stroną ładunkową). W interesie przewoźnika jest zamieścić w konosamencie nie tylko precyzyjne informacje dotyczące ilości, rodzaju i jakości załadowanego towaru, ale również odnotować wszelkie zauważone w trakcie załadunku uszkodzenia i ubytki ładunku.

11.07.2024, 11:25
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Security Forum Szczecin. Eksperci o bezpieczeństwie infrastruktury krytycznej

O rosnących zagrożeniach dla polskich portów, terminalu LNG i morskich farm wiatrowych rozmawiają w czwartek uczestnicy Security Forum Szczecin. W piątek na Odrze zaplanowano pokazy m.in. autonomicznych pojazdów nawodnych i dronów. Będzie można też wejść na pokład niszczyciela min.

27.06.2024, 21:34
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kraje członkowskie uzgodniły 14. pakiet sankcji wobec Rosji

Po trwających ponad miesiąc negocjacjach kraje UE uzgodniły w czwartek 14. pakiet sankcji wobec Rosji. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z eksportu surowców energetycznych - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

20.06.2024, 11:32
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Co dalej z terminalem kontenerowym w Świnoujściu? Joanna Agatowska zapowiada konsultacje w tej sprawie

W Świnoujściu odbyło się spotkanie przedstawicieli biznesu zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej i rady miasta wraz z prezydent Joanną Agatowską. W jego trakcie poruszano różnorodne tematy związane z wizją rozwoju miasta oraz zacieśniania współpracy. W tle pozostają kontrowersje wokół budowy terminala kontenerowego.

18.06.2024, 15:41
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Alaska ograniczy dzienną liczbę pasażerów statków wycieczkowych, którzy mogą odwiedzić Juneau

Urzędnicy ds. turystyki w Juneau na Alasce osiągnęli porozumienie z głównymi liniami wycieczkowymi w celu dalszego ograniczenia liczby pasażerów odwiedzających miasto. To kontynuacja wcześniejszych działań mających na celu zarządzanie napływem turystów, który według mieszkańców przytłacza miasto.

09.06.2024, 16:11
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

"Sueddeutsche Zeitung": wbrew deklaracjom rząd Merkel ściśle współpracował przy powstaniu Nord Stream 2

Rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel konsekwentnie utrzymywał, że rosyjski gazociąg Nord Stream 2 jest "prywatnym przedsięwzięciem biznesowym", ale poufne dotąd dokumenty pokazują, jak mocno władze angażowały się w budowę rurociągu i jak ściśle współpracowały z odpowiedzialną za to spółką - informuje "Sueddeutsche Zeitung", pisząc o "kronice historycznego błędu".

04.06.2024, 11:35
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

EKG 2024: budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opóźni się o dwa lata, ale będzie dobrze przygotowana

Budowa elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino rozpocznie się w 2028 r., dwa lata później, niż zakładał Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. Ministerstwo Klimatu zapowiada, że na przełomie 2024 i 2025 r. będą zaktualizowane m.in. polski program jądrowy i polityka energetyczna. „Każda decyzja jest postrzegana przez pryzmat bezpieczeństwa” - mówił Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Nadzoru Technicznego, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

09.05.2024, 13:32
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Premier Wielkiej Brytanii ogłasza termin deportacji nielegalnych imigrantów

Brytyjski premier Rishi Sunak oświadczył w poniedziałek, że pierwsze loty deportacyjne do Rwandy wystartują w ciągu 10 do 12 tygodni. Zastrzegł, że nie chodzi o jeden symboliczny lot, lecz chce, by nielegalni imigranci przez całe lato byli tam regularnie wysyłani.

22.04.2024, 15:29
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Belgia nie wyśle fregaty na Morze Czerwone. Winna awaria uzbrojenia

Belgijska fregata typu Karel Doorman Louise-Marie (F931) nie weźmie udziału w operacji Unii Europejskiej EUNAVFOR Aspides. Jest to spowodowane awarią wyrzutni rakiet, w której... utknął pocisk przeciwlotniczy. Resort obrony Belgii przyznał, że okręt zostanie poddany oględzinom i naprawom, przez co zostanie wyłączony czasowo ze służby. To kolejny okręt, po duńskim Iver Huitfeldt związany z uczestnictwem w tej operacji, któremu to uniemożliwiła awaria sprzętu.

16.04.2024, 16:19
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

W rybach i owocach morza jest więcej PFAS niż by się wydawało

Narażenie na tzw. wieczne chemikalia, wynikające ze spożywania ryb i owoców morza wydaje się być niedoszacowane – informuje pismo „Exposure and Health”.

14.04.2024, 10:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.