• <
mewo_2022
nauta_2024
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

O terminalu kontenerowym na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Świnoujście

W Świnoujściu z udziałem mieszkańców i radnych oraz Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, a także przedstawicieli inwestora głębokowodnego terminalu kontenerowego odbyła się 9 lipca br. Nadzwyczajna V sesja Rady Miasta dedykowana sprawom tego przedsięwzięcia.

15.07.2024, 15:07
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

120 lat temu zmarł inżynier Witold Zglenicki, pionier pozyskiwania ropy naftowej spod morskiego dna

120 lat temu, 6 lipca 1904 r. zmarł w Baku (Azerbejdżan) Witold Zglenicki, inżynier górnik-geolog zwany „polskim Noblem”; wynalazca platformy wiertniczej, pionier pozyskiwania ropy naftowej spod morskiego dna, filantrop, jeden z największych mecenasów nauki i kultury w tysiącletniej historii Polski.

06.07.2024, 12:20
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Ruszyły letnie połączenia nad Bałtyk z Dolnego Śląska

Ruszyły letnie połączenia nad Bałtyk Kolei Dolnośląskich. To najszybsze połączenie z Dolnego Śląska do Świnoujścia - nad morze pasażerowie dojadą w 5 godz. i 13 minut. To ponad godzinę szybciej, niż bezpośrednimi połączeniami Intercity - podał przewoźnik.

22.06.2024, 16:27
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Norwegia, Szwecja i Finlandia zainwestują w "korytarz północny" dla wojska

Premierzy Norwegii i Szwecji, Jonas Gahr Store i Ulf Kristersson oraz prezydent Finlandii Alexander Stubb, uzgodnili w norweskim Bodoe inwestycje w "korytarz północny" umożliwiający transport wojsk z norweskich portów na wschód.

21.06.2024, 12:27
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Problem z Emilianowem. Na suchy port brakuje pieniędzy

Choć terminal intermodalny w podbydgoskim Emilianowie miał być jedną z kluczowych inwestycji na zapleczu trójmiejskich portów, która usprawniłaby transport ładunków nad morze, to okazuje się, że brakuje pieniędzy na funkcjonowanie spółki odpowiedzialnej za jego realizację. Potrzeba ok. 480 tys. zł rocznie. Ten tydzień może okazać się kluczowy dla losów projektu.

17.06.2024, 22:15
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Deklaracja V4 i państw bałtyckich w sprawie połączeń kolejowych

Kraje Grupy Wyszehradzkiej i trzy państwa bałtyckie podpisały w piątek w Pradze deklarację w sprawie połączeń kolejowych. Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski powiedział PAP, że sygnatariusze chcą zabiegać wspólnie o środki finansowe na koleje dużych prędkości.

15.06.2024, 09:03
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

PKP będzie uczestniczyć w kształtowaniu rynku wodoru w Polsce

PKP będzie uczestniczyć w kształtowaniu rynku wodoru w Polsce - poinformowała spółka. PKP przystąpiły do Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej ponieważ transformacja technologiczna kolei jest warunkiem utrzymania konkurencyjności - dodano.

14.06.2024, 13:54
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Obserwowali porty? Oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Rosji stanęli przed sądem

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie ruszył w poniedziałek proces Maksyma L. i Uladzislaua P., których prokuratura oskarża o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i szpiegostwo na rzecz Rosji. Członkowie grupy instalowali kamery przy trasach kolejowych, obserwowali lotniska i porty morskie.

20.05.2024, 20:37
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Taka noc zdarza się raz w roku! Narodowe Muzeum Morskie otwiera po zmroku sześć oddziałów

Tajemnicze ślady łap na pokładzie żaglowca, zabytkowe samochody, sekrety szkutniczego rzemiosła i noc w dawnym helskim kościele – oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Helu szykują wyjątkową Noc Muzeów! Wieczorem 18 maja będzie można zwiedzić statek-muzeum „Dar Pomorza”, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Muzeum Wisły oraz Muzeum Rybołówstwa.

15.05.2024, 08:54
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.

07.05.2024, 22:31

Dziękujemy za wysłane grafiki.