• <
mewo_2022
nauta_2024
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Saab inwestuje w badania nad technologiami podwodnymi

Wraz ze Szwedzką Administracją Materiałów Obronnych, FMV i Królewskim Instytutem Technologii, KTH, Saab rozszerza swoje wsparcie dla dalszego rozwoju autonomicznych pojazdów podwodnych nowej generacji poprzez Szwedzkie Centrum Robotyki Morskiej (SMaRC). Inwestycja ma wzmocnić pozycję Szwecji w dziedzinie innowacji morskich na kolejne siedem lat.

08.07.2024, 14:24
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Saab otrzymuje od Szwecji zamówienie na łodzie bojowe

Saab otrzymał 28 czerwca zamówienie od Szwedzkiej Administracji Materiałów Obronnych (Försvarets materielverk, FMV) na dziesięć łodzi bojowych. Wartość kontraktu wynosi około 400 milionów koron szwedzkich (ok. 152 mln zł). Umowa wchodzi w życie w tym roku, a dostawy będą odbywać się w kolejnych latach.

30.06.2024, 21:16
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Szwecja przywraca do regularnej służby okręt podwodny, który mógł trafić do Polski. Saab kończy gruntowny remont

Koncern ze Szwecji poinformował, że zbudowany w 1989 roku okręt podwodny serii A17 HSwMS Södermanland został zwodowany w jego stoczni w Karlskronie, co jest ukoronowaniem intensywnych prac związanych z przywróceniem tej jednostki do służby po latach pozostawania w rezerwie. W 2019 roku ten jak i bliźniaczy HSwMS Östergötland były przedmiotem polsko-szwedzkich, nieudanych rozmów w sprawie nabycia rozwiązania pomostowego dla sił podwodnych Marynarki Wojennej RP.

26.06.2024, 10:26
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Czy holenderska "Orka" dobije do brzegu? Ministerstwo Obrony się tłumaczy

Nie słabną kontrowersje wokół marcowego wyniku przetargu na okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Resort obrony przedstawił proces całego przedsięwzięcia, odpowiadając tym samym na krytykę. Mimo to emocji oraz negatywnych opinii nie brakuje.

14.06.2024, 11:27
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich wyrazem bałtyckiego partnerstwa

Przedstawiciele branży technologicznej, instytucji naukowych, państwowych oraz sił zbrojnych spotkali się w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni na II Polsko-Szwedzkim Forum Technologii Morskich. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz zawiera kontaktów w wyjątkowym momencie - tego dnia, 7 marca, Szwecja stała się 32. członkiem NATO.

08.03.2024, 13:20
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Saab i Damen chcą wspólnie budować okręty podwodne na eksport

Szwedzki i holenderski koncern zawarły umowę o współpracy w zakresie eksportu planowanych, zaawansowanych okrętów podwodnych, określanych jako C-718. To efekt współpracy w ramach powstającej oferty dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w zakresie modernizacji jej sił podwodnych. Umowa ma podwoić perspektywy zatrudnienia i dochody dla branży okrętowej i zbrojeniowej w ramach łańcucha dostaw.

07.03.2024, 16:15
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich zapowiedziane

Akademia Marynarki Wojennej wraz z Saab Kockums AB mają zaszczyt być gospodarzami drugiej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich. W trakcie wydarzenia są przewidziane prelekcje oraz panele dyskusyjne poświęcone konkretnym zagadnieniom technologicznym. Swoją praktyczną wiedzą i doświadczeniami podzielą się podczas wydarzenia eksperci z polskiej i szwedzkiej Marynarki Wojennej, przedstawiciele uczelni wyższych, instytucji naukowych oraz przemysłu.

04.03.2024, 15:31
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Uroczystość położenia stępki drugiego okrętu SIGINT dla Polski

23 stycznia 2024 r. w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się ceremonia położenia stępki dla drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) dla Marynarki Wojennej RP. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele firmy Saab, Agencji Uzbrojenia, Marynarki Wojennej RP, firmy Remontowa Holding oraz szereg zaproszonych gości.

27.01.2024, 13:07
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Pierwsza w tym roku stępka okrętu zostanie położona w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. To kolejny etap budowy drugiego "Delfina"

W gdańskiej stoczni odbędzie się 23 stycznia uroczystość związana z położeniem stępki pod drugi okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin", przyszły ORP Henryk Zygalski (264). Wraz z bliźniaczym, znajdującym się w budowie przyszłym ORP Jerzy Różycki (261) wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.

18.01.2024, 22:39
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.

19.12.2023, 14:42

Dziękujemy za wysłane grafiki.