• <
mewo_2022
nauta_2024
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Nowe trasy COSCO Shipping wpływają na wzrost wolumenu i przepustowości

Chińska firma z branży transportowej podaje, że przepustowość jej terminalu w Abu Zabi (COSCO SHIPPING Ports Abu Dhabi) przekroczyła 5 milionów TEU. Sześć nowych tras zwiększyło wolumen w 2024 roku.

15.07.2024, 14:23
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Hanwha Ocean położyła stępkę pod okręt podwodny dla Korei Południowej. Firma oferuje podobne w ramach programu "Orka"

Państwowa Agencja ds. Zamówień Zbrojeniowych Korei Południowej poinformowała, że w stoczni w Geoje odbyła się ceremonia położenia stępki pod drugi z trzech zamówionych okrętów podwodnych serii KSS-III Batch-II. To najnowsze jednostki przeznaczone dla Marynarki Wojennej Republiki Korei, która dąży do zwiększenia zdolności podwodnych celem przeciwstawienia się zagrożeniom ze strony północnego sąsiada. Budowa jest o tyle interesująca, że podobne okręty stanowią "towar eksportowy" firmy, oferowane także Polsce.

12.07.2024, 13:34
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Masowiec Green Winds drugim statkiem we flocie MOL wyposażonym w napęd wiatrowy

Japońska firma transportowa Mitsui O.S.K. Lines (MOL) przekazała, że 10 lipca br. w stoczni Oshima Shipbuilding w Saikai (prefektura Nagasaki) zakończono budowę masowca ultramax o nazwie Green Winds. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest drugą jednostką wyposażoną w system napędu wiatrowego Wind Challneger.

11.07.2024, 14:24
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Największe zielone rorowce wyszły w swój pierwszy rejs

Chińska firma transportowa Cosco Shipping Lines poinformowała, że w morze wyszły jej dwa nowe nabytki, statki ro-ro z napędem dwupaliwowym Liao He Kou (IMO: 9991757) i Min Jiang Kou (IMO: 9991771). Mają być one największymi jednostkami tego typu, posiadającymi silniki zgodne z ideą dekarbonizacji branży morskiej.

11.07.2024, 12:53
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

W Rumunii Vard zwodował kolejny statek dla norweskiej branży offshore

W stoczni Vard Shipyard w rumuńskiej Tulczy odbyło się wodowanie kablowca Freya dla NCT Offshore A/S. Statek o numerze 962 ma posiadać duże zdolności działania na morzu przy jednocześnie niskim zużyciu paliwa zgodnie z ideą dekarbonizacji branży morskiej.

10.07.2024, 11:22
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

SeaRenergy koordynatorem operacji morskich przy budowie Baltic Power

SeaRenergy, spółka z Gdyni, otrzymała kontrakt na koordynację operacji morskich przy budowie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.

09.07.2024, 22:00
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Stępka pod prom budowany w Remontowa Shipbuilding S.A. została położona

Z udziałem przedstawicieli gdańskiej stoczni oraz norweskiego zamawiającego odbyła się 9 lipca ceremonia położenia stępki pod pierwszy z dwóch promów o napędzie hybrydowym. Statek powstaje w związku z wprowadzaniem na morski rynek Norwegii niskoemisyjnych jednostek transportowych.

09.07.2024, 14:46
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Damen zbuduje szósty CSOV dla Windcat

Damen Shipyards podpisał kontrakt na budowę szóstego statku typu Commissioning Service Operation Vessel (CSOV) dla dostawcy usług transferu personelu offshore Windcat, uzupełniając tym samym serię sześciu jednostek przeznaczonych do wsparcia działań branży energetycznej na morzu. Kontrakt oznacza dalsze wzmocnienie współpracy pomiędzy Damen, Windcat i CMB.TECH. Windcat wdroży "Elevation Series", aby zapewnić wsparcie techniczne i konserwacyjne dla morskich farm wiatrowych.

09.07.2024, 13:39
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Port Hamburg otwiera testowy punkt tankowania wodorem

Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) otworzył 2 lipca w Container Terminal Tollerort (CTT) pole testowe do obsługi jednostek napędzanych wodorem oraz punkt tankowania tym "zielonym paliwem" na terenie portu. Ma to stanowić krok ku dekarbonizacji tak logistyki jak i całej branży portowej. Władze portu chcą przetestować rozwiązania w zakresie użycia zielonego paliwa we współpracy ze swoimi partnerami z klastra Clean Port & Logistics Cluster (CPL).

08.07.2024, 15:27
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Niemcy budują morski terminal wodorowy

Dwie niemieckie firmy podpisały porozumienie w sprawie realizacji projektu „H2-Import-Terminal Lubmin” – pierwszego na świecie pływającego terminala importowego do konwersji zielonego amoniaku na zielony wodór.

08.07.2024, 13:22

Dziękujemy za wysłane grafiki.