• <
mewo_2022
nauta_2024
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Szwecja po raz pierwszy będzie uczestniczyć w szczycie NATO

Szwecja, która 7 marca 2024 roku przystąpiła do NATO, po raz pierwszy będzie uczestniczyć jako pełnoprawny członek Sojuszu Północnoatlantyckiego w rozpoczynającym się we wtorek szczycie tej organizacji w Waszyngtonie.

08.07.2024, 13:23
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Kongres Polskie Porty 2030. Power Safety & Security. Transformacja dzieje się na naszych oczach

Kolejną część programu pierwszego dnia Kongresu Polskie Porty 2030 rozpoczęło wystąpienie Marka Budzisza na temat rywalizacji między NATO i Rosją na Bałtyku. Następnie goście Mateusza Kowalewskiego rozmawiali o infrastrukturze krytycznej i bezpieczeństwie energetycznym.

10.06.2024, 14:03
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Wojsko na Gotlandii ćwiczy obronę, ale nie ma bezpośredniego zagrożenia

Na strategicznie położonej na środku Morza Bałtyckiego wyspie Gotlandia siły zbrojne Szwecji oraz 20 szefów najważniejszych urzędów tego kraju ćwiczą od piątku obronę wojskową i gotowość cywilną w terenie.

24.05.2024, 11:42
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Szwedzki generał: Putin zainteresowany Gotlandią. "Kto kontroluje Gotlandię, kontroluje Bałtyk"

Władimir Putin bacznie obserwuje Gotlandię, szwedzką wyspę o strategicznym położeniu na Morzu Bałtyckim, bo jednym z jego celów jest zdobycie kontroli nad Morzem Bałtyckim - powiedział naczelny dowódca sił zbrojnych Szwecji gen. Micael Byden. "Kto kontroluje Gotlandię, ten kontroluje Bałtyk" - dodał.

22.05.2024, 15:51
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

"Welt": Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji ws. budowy Nord Stream

Czy rury na Morzu Bałtyckim miały służyć nie tylko do transportu gazu? Przez lata Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji na potrzeby budowy Nord Stream, pisze portal dziennika "Welt".

29.03.2024, 20:25
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Szwedzi wybudują rezerwowy port dla wojska i żeglugi cywilnej na Gotlandii

Rząd Szwecji ogłosił w czwartek zamiar wybudowania na strategicznie położonej na Morzu Bałtyckim wyspie Gotlandia drugiego, rezerwowego portu dla marynarki wojennej i żeglugi cywilnej. Wymaga tego m.in. członkostwo kraju w NATO, aby móc przyjąć pomoc od sojuszników.

28.03.2024, 15:32
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Wejście Szwecji do NATO zmienia sytuację na Bałtyku. Co nowy członek wnosi do Sojuszu? (opinia)

Przegłosowanie przez węgierski parlament zgody na przyjęcie Szwecji do struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego zamyka trwającą dwa lata drogę tego państwa, który przed dekady deklarował swoją neutralność, a w obliczu zagrożenia zdecydował zmienić swoją politykę. W ten sposób NATO zyskuje cenny nabytek, dzięki któremu Morze Bałtyckie staje się dużo bezpieczniejsze. Warto wiedzieć, co zmienia obecność Szwecji w Sojuszu i jaki jest jej potencjał.

27.02.2024, 16:32
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

ORP Wodnik powraca z rejsu w ramach zimowej praktyki

Po dwóch tygodniach pobytu w morzu do Portu Wojennego Gdynia powrócił okręt szkolny ORP Wodnik. Na jego pokładzie przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej uczyli się rzemiosła i zdobywali cenne doświadczenie w związku z ich przyszłą drogą zawodową. Powracających podchorążych oraz załogę okrętu powitała kadra 3. Flotylli Okrętów oraz Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.

16.02.2024, 15:33
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

ORP Wodnik wyrusza w morze. Rozpoczyna się zimowy rejs szkoleniowy podchorążych

W poniedziałek, 5 lutego rozpoczął się zimowy rejs okrętu szkolnego ORP Wodnik. Podchorążowie V roku Akademii Marynarki Wojennej opuścili Port Wojenny Gdynia i wyruszyli w morze celem odbycia praktyki morskiej. Przez prawie 2 tygodnie będą realizować cele szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, służącym w Dywizjonie Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.

07.02.2024, 11:13
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

NATO: Kaliningrad to nie nasze zmartwienie, a Rosji

Myślę, że Kaliningrad (obwód królewiecki) nadal jest problemem dla NATO, ale wstąpienie do Sojuszu Finlandii i zbliżające się wstąpienie Szwecji całkowicie zmieniają układ sił w regionie Morza Bałtyckiego; to Rosjanie muszą martwić się o wzmacnianie tego obszaru - ocenił w rozmowie z portalem LRT dowódca Jednostki Integracji Sił NATO (NFIU) na Litwie, pułkownik Peter Nielsen.

15.11.2023, 10:26

Dziękujemy za wysłane grafiki.