• <
mewo_2022
nauta_2024
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Czerwone światło na Morzu Czerwonym. Huti nadal zakłócają globalny transport morski

Mijają kolejne miesiące kryzysu transportu morskiego na Morzu Czerwonym, a rozwiązania problemu trapiącą światową żeglugę nie widać. Mając na uwadze permisywność społeczności międzynarodowej w stosunku do jemeńskich rebeliantów Huti, można zasadnie zastanawiać się, czy tak długie trwanie statusu quo nie jest celowym działaniem.

13.07.2024, 17:00
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Zmiany w wydawaniu dyplomów ukraińskim marynarzom. Zlikwidowano Inspektorat Szkolenia i Certyfikacji

Ukraińskie władze poinformowały, że dopełniono formalności w związku z likwidacją Inspektoratu Szkolenia i Certyfikacji Marynarzy (Інспекція з питань підготовки та дипломування моряків). Od teraz to Administracja Żeglugi jest jedynym organem uprawnionym do wydawania marynarzom w kraju dokumentów kwalifikacyjnych.

10.07.2024, 10:11
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Czy rynek czeka powrót do długotrwałych wzrostów? Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 20-24/2024)

Ostatnie tygodnie zdają się potwierdzać, iż prognozy wzrostów rynków frachtowych i czarterowych mogą stać się już w najbliższych miesiącach faktem. Prognozy bazują na planach i sygnałach płynących z innych branż oraz rynków.

07.07.2024, 15:20
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Zmienne wiatry w branży morskiej energetyki wiatrowej. Chiny przodują

W najnowszym raporcie dotyczącym rynku energetyki wiatrowej, TGS, wiodący światowy gracz na rynku energii odnawialnej podał, że szacunkowy globalny cel to uzyskiwanie ponad 800 GW rocznej mocy produkowanej w elektrowniach wiatrowych. Takie dane podaje we wstępie do Market Overview Report firma analityczna 4C Offshore. Chiny przodują w instalacjach, ale to morza wokół Wielkiej Brytanii są najbardziej atrakcyjne dla rozwoju pływających farm wiatrowych.

29.06.2024, 18:38
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Największa morska farma wiatrowa w Niemczech ma już pierwszą turbinę

Na niemieckiej części Morza Północnego zainstalowano pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Borkum Riffgrund 3, która będzie miała moc 913 MW, stając się największym tego typu projektem w Niemczech. Projekt ten, zrealizowany bez subsydiów, uzyskał prawa do budowy w niemieckich aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej w latach 2017-2018 dzięki ofercie wynoszącej 0 euro/MWh, co było bezprecedensowe.

25.06.2024, 20:28
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Chiny na energetycznym kursie. Skorzystają porty i morski transport

Obecnie Chiny zamieszkuje 18% światowej populacji, zużywa 26% światowej energii pierwotnej, emituje 33% światowego CO2 związanego z energią i jest zdecydowanie wiodącym krajem w instalacji odnawialnych źródeł energii. Transformacja energetyczna w Chinach ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Chin i powodzenia globalnej transformacji energetycznej – podkreślają eksperci DNV, autorzy raportu „Energy Transition Outlook China 2024”.

16.05.2024, 20:34
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

O dwóch takich co opłyną świat

Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański to dwójka młodych żeglarzy, którzy już w październiku wyruszą w rejs dookoła świata. Rejs Ku Marzeniom potrwa około półtorej roku i odbędzie się na zmodernizowanym jachcie Water Lily. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników wyprawy Mikołajem Nowakiem, na temat planowanej podróży i tego jak obecnie wyglądają przygotowania do rejsu.

08.05.2024, 22:00
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Floty i szlaki żeglugowe bezpieczne dzięki dostępności map elektronicznych. Biura hydrograficzne powinny pomóc żegludze

Jeśli morskie mapy elektroniczne (ENC) będą powszechnie dostępne, odegrają niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa statków. Niezawodne mapy elektroniczne są niezbędne w czasach, gdy coraz częściej mamy do czynienia z zakłóceniami sygnału GPS, cyberatakami, wyłączeniami systemów identyfikacyjnych statków oraz włamaniami do sieci informatycznych flot, spedytorów, operatorów logistycznych i portów.

07.05.2024, 10:14
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Konferencja „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!"

W ciągu ostatnich lat, wraz z rozwojem całej gospodarki, postępuje również rozwój gospodarki morskiej. Dynamicznie wzrastają przeładunki w polskich portach oraz umacnia się pozycja polskich stoczni. Jednak, nadal słabym punktem gospodarki morskiej pozostaje żegluga pod narodową banderą.

21.04.2024, 20:50
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.

09.04.2024, 21:01

Dziękujemy za wysłane grafiki.