• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Opublikowano pierwszą mapę rejonów zielonych na Antarktydzie

Pierwsza mapa rejonów zielonych na Antarktydzie, stworzona przez naukowców ze Szkocji, Wielkiej Brytanii i Norwegii, została opublikowana w "Nature Geoscience". Według ustaleń badaczy na całym kontynencie są 44,2 km kw. roślinności.

14.08.2024, 09:59
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Płoszył foki żeby zrobić sobie z nimi zdjęcie

Mężczyzna podpłynął pod rezerwat przyrody Focza Łacha w obszarze, którego wypoczywają foki i płoszył je w celu zrobienia sobie z nimi zdjęcia. Całą sytuację zauważyła załoga pływającego nieopodal statku.

13.08.2024, 21:51
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Na Zalewie Szczecińskim udokumentowano pierwszy w Polsce lęg rybitwy wielkodziobej

Ornitolodzy zaobserwowali pierwszy w Polsce przypadek gniazdowania i lęgu rybitwy wielkodziobej. Miało to miejsce na sztucznej wyspie Śmięcka na Zalewie Szczecińskim.

13.08.2024, 10:12
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Można się już kąpać w Bałtyku w Ustroniu Morskim

Na czterech kąpieliskach w Ustroniu Morskim zniesiono w sobotę obowiązujący tam od trzech dni zakaz kąpieli. Sanepid opublikował najnowsze wyniki badań mikrobiologicznych wody - woda jest już przydatna do kąpieli.

10.08.2024, 18:43
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Zachodniopomorskie. Na dziesięciu kąpieliskach, w tym pięciu morskich - zakaz kąpieli

Na pięciu morskich kąpieliskach w Ustroniu Morskim i Sianożętach obowiązuje zakaz kąpieli z powodu bakterii Escherichia coli. Sanepid informuje, że nie można wchodzić do wody, z powodu zakwitu sinic, również na kąpieliskach w Gryficach, Stepnicy, Czaplinku i Szczecinku.

10.08.2024, 11:45
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Drewno wciąż pozostaje ważnym surowcem w żegludze. Jak jest wykorzystywane?

Od tysięcy lat nasi przodkowie zajmowali się szkutnictwem. Historia świata, pełna wielkich odkryć geograficznych, handlu międzynarodowego, polityki i wojen, jest nierozerwalnie związana z żeglugą. Wszystko to stało się możliwe dzięki ludzkiej odwadze, pomysłowości oraz drewnu. O wykorzystaniu tego materiału w szkutnictwie i jego zaletach opowiadają eksperci z firmy JAF Polska.

08.08.2024, 13:29
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Już redukcja zanieczyszczenia oceanów plastikiem o 5% pozwoli ustabilizować sytuację. Ale mikroplastik nie zniknie jeszcze długo

Globalna redukcja zanieczyszczenia plastikiem o co najmniej 5 proc. pozwoli w najbliższych dekadach ustabilizować sytuację na powierzchniach oceanów i zapobiec wzrostowi obecności mikroplastiku – wynika z modelowania przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców. Częściowo wpisuje się to w scenariusz ONZ, który zakłada wyeliminowanie takich zanieczyszczeń do 2040 roku.

07.08.2024, 08:57
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

"Sezon" na sinice w kąpieliskach. Naukowcy ostrzegają miłośników pływania

Każdego lata część kąpielisk w Polsce jest zamykana z powodu zakwitów sinic. Naukowcy przewidują ich zakwity na podstawie analizy zdjęć satelitarnych. I przypominają, że produkowane przez sinice toksyny mogą być groźne dla zdrowia.

23.07.2024, 09:40
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

IOPAN: elektrownia jądrowa w Choczewie może mieć negatywny wpływ na środowisko

Z powodu wyboru otwartego systemu chłodzenia, elektrownia jądrowa mająca powstać w gminie Choczewo może mieć trwały negatywny wpływ na ekosystem południowego Bałtyku - oceniają naukowcy z Instytutu Oceanologii PAN. Z taką oceną nie zgadza się Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Maciej Bando.

21.07.2024, 10:41
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Groźni pasażerowie na gapę w Porcie Gdańsk. Wraz z amerykańską armią przybyły jadowite pająki

W trakcie rozładunku transportu wojskowego z USA wykryto podejrzany "ładunek", który natychmiast postawił na nogi służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Okazało się obok pojazdów z Ameryki do Polski przybyły pająki, które zidentyfikowano jako czarne wdowy, jedne z najbardziej jadowitych zwierząt na świecie. Na miejsce natychmiast wezwano firmę zajmującą się femigacją.

18.07.2024, 23:45

Dziękujemy za wysłane grafiki.