• <
mewo_2022
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Huragan Beryl zabił na Karaibach co najmniej dziewięć osób, dotarł do Jamajki

Wyjątkowo silny huragan Beryl, który zabił już na Karaibach co najmniej dziewięć osób, a na jednej z wysp uszkodził prawie wszystkie budynki, dotarł w środę na wybrzeża Jamajki, niosąc porywiste wiatry i ulewne deszcze, powodując powodzie i wymuszając ewakuacje.

04.07.2024, 06:24
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Ekologiczny statek do transportu ciekłego CO2. Nowa koncepcja Remontowa Marine Design & Consulting

Biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting z siedzibą w Gdańsku zaprezentowało swoją koncepcję ekologicznego statku przeznaczonego do transportu ciekłego dwutlenku węgla CO2. RMDC 4580 LCO2 Carrier 12000m3 ma wpisywać się w koncepcje dekarbonizacji żeglugi, wykorzystując nowoczesne rozwiązania związane z wykorzystaniem nisko- i zeroemisyjnych środków napędu. W ten sposób jednostka transportowa ma jednocześnie wykonywać obowiązki zgodnie z przeznaczeniem oraz pozostawać przyjazną środowisku naturalnemu.

03.07.2024, 22:44
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Czarter na czas – wycofanie statku z czarteru

Przez umowę czarteru na czas armator zobowiązuje się za wynagrodzeniem (opłatą czarterową „hire”) oddać czarterującemu statek do komercyjnej eksploatacji.

21.06.2024, 10:43
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Nie jakość a ilość. W stoczni w Sankt Petersburgu zwodowano kolejną korwetę dla sił morskich Rosji

W znajdującej się nad Bałtykiem w Zatoce Fińskiej rosyjskiej stoczni Siewiernaja wierf odbyła się 18 czerwca ceremonia wodowania korwety proj. 20385, Prowornyj (338). Przeznaczona do służby na Dalekim Wschodzie wpisuje się w politykę budowy dużej ilości jednostek tej klasy, celem rozwijania potencjału morskiego Federacji Rosyjskiej. Nie brakuje tu jednak krytycznych opinii na temat zdolności obronnych tych okrętów, które mają być zaniedbane kosztem zdolności do silnego ataku rakietowego.

19.06.2024, 15:39
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Morscy nomadzi z Borneo zagrożeni eksmisjami prowadzonymi przez władze migracyjne

Około 500 chat na palach, zamieszkanych przez morskich nomadów Bajau Laut na Morzu Sulu w Malezji, zostało w tym tygodniu zniszczonych przez nieznanych sprawców. Aktywiści z grupy Borneo Komrad, na których powołuje się Reuters, twierdzą, że za zniszczenie domów odpowiadają malezyjscy funkcjonariusze egzekwujący prawo migracyjne.

08.06.2024, 10:12
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Panama. Pierwsi przesiedleńcy klimatyczni opuszczają wyspę zagrożoną rosnącym poziomem wody

Około 1200 osób z rdzennej społeczności Guna opuści przeludnioną i zagrożoną rosnącym poziomem morza wyspę Carti Sugdupu. W środę otrzymali oni od władz Panamy nowe domy na kontynencie. Media określają ich jako pierwszych przesiedleńców klimatycznych w kraju.

30.05.2024, 10:19
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Floty pod kosmicznym nadzorem. Wzrośnie bezpieczeństwo statków, załóg i ładunków

Bezpieczeństwo transportu morskiego jak nigdy dotąd, jest dziś istotnym problemem spedytorów, gestorów ładunków, operatorów transportu morskiego. Bezpieczeństwo i kontrola dostaw stały się podstawowym zagadnieniem osób odpowiedzialnych za zapewnienie ciągłości łańcuchów dostaw. Operatorzy flot i ich klienci będą mogli już niedługo korzystać ze zintegrowanego systemu łączności, który zapewni dopływ informacji w czasie rzeczywistym.

26.05.2024, 18:33
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Pentagon: nie udaje się prawidłowo dostarczać pomocy napływającej do Strefy Gazy drogą morską

Żadna część spośród 569 ton pomocy humanitarnej, dostarczonej do Strefy Gazy dzięki tymczasowemu molo zbudowanemu przez USA, nie została dotychczas prawidłowo przekazana palestyńskim cywilom - oznajmił rzecznik Pentagonu Patrick Ryder, cytowany w środę przez portal Times of Israel.

22.05.2024, 13:10
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Komisja ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim osiągnęła porozumienie w sprawie zrównoważonego rybołówstwa

Unia Europejska z zadowoleniem przyjmuje ważne decyzje podjęte podczas 28. dorocznego posiedzenia Komisji ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim (Indian Ocean Tuna Commission, IOTC), które mają sprawić, że rybołówstwo na tym akwenie będzie bardziej zrównoważone. Przyjęto 11 nowych środków ochrony i zarządzania.

20.05.2024, 12:00
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy z Ameryki Południowej do Europy - podała w sobotę czarnogórska telewizja RTCG, powołując się na dane organizacji pozarządowej Światowa Inicjatywa Przeciwko Transnarodowej Przestępczości Zorganizowanej (GI-TOC).

11.05.2024, 15:02

Dziękujemy za wysłane grafiki.