• <
mewo_2022
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Port Gdańsk wyremontuje zabytkowy budynek Poczty Morskiej

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (PWKZ) wpisał do rejestru zabytków budynek Zamorskiej Wymiany Poczty (tzw. Poczty Morskiej), zlokalizowany przy Nabrzeżu Wiślanym. Monumentalny gmach powstały w okresie Wolnego Miasta Gdańska, skrywa wiele ciekawych historii. Poza polskim urzędem pocztowym, mieściły się tam szkoła dla załóg U-bootów, produkowanych w gdańskich stoczniach oraz „Koszary wiślane” Kriegsmarine.

10.04.2024, 09:22
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Nichols Brothers Boat Builders wygrywa kontrakt na budowę statku bezzałogowego NOMARS

Stocznia Nichols Brothers Boat Builders ogłosiła, że zdobyła kontrakt na produkcję autonomicznego statku bez załogi dla agencji badawczo-rozwojowej Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

14.11.2023, 11:17
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Komisarz UE: mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym

– Uważam, że degradacja naszych biosystemów stanowi największe zagrożenie dla naszej żywności. Mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym – powiedział w czwartek podczas komisji sejmowej Komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkevičius.

20.04.2023, 23:53
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Klif w Gdyni Orłowo ponownie niebezpieczny. Znów dochodzi do osunięć ziemi

Brzeg morza służy jako zachęta do spacerów, a wiele osób próbuje sprawdzić swoją odwagę i podchodzić do klifu, by spojrzeć na fale uderzające w brzeg. To staje się jeszcze bardziej ryzykowne, gdyż silne fale podmywają ziemię, przez co ponownie dochodzi do degradacji terenu i osuwisk.

22.03.2023, 15:31
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Bezpieczeństwo morskie priorytetem UE. Aktualizacja strategii ochrony przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami

Komisja Europejska i Wysoki Przedstawiciel przyjęli dziś wspólny komunikat w sprawie wzmocnionej strategii UE w zakresie bezpieczeństwa morskiego, aby zapewnić pokojowe wykorzystanie mórz i ochronę przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami. Przyjęli również zaktualizowany plan działania, za pomocą którego strategia będzie wdrażana.

13.03.2023, 11:47
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Modelowanie dekarbonizacyjne w strategiach firm

Walka z wysoką emisyjnością wszystkich sektorów gospodarki UE i USA nabiera tempa. Zagadnienia związane z potrzebą dekarbonizacji aktywów i przestawieniem produkcji na niskoemisyjne technologie przechodzą gwałtownie z „odległej w czasie alternatywy” do koniecznych do wdrożenia rozwiązań w najbliższej możliwej przyszłości. Poziom wykorzystania OZE wzrasta w prawie każdym sektorze. Dynamika zmian oraz ilość dostępnych technologii i rozwiązań na rynku także utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak podejmować strategiczne decyzje inwes

16.02.2023, 14:00
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Komisja Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej zajmowała się tematem zalegających niebezpiecznych materiałów na dnie Bałtyku

Sejmowa Komisja Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła w środę informacje na temat działań podejmowanych w celu przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z zalegania materiałów niebezpiecznych na dnie Morza Bałtyckiego.

25.01.2023, 15:17
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Brazylijska opera mydlana wokół toksycznego lotniskowca trwa

Utrapieniem dla brazylijskich władz oraz jej marynarki wojennej jest los byłego lotniskowca São Paulo, który odholowany wrócił po tułaczce do ojczyzny zamiast do rozbiórki. Winnym mają być toksyczne materiały zalegające w jednostce.

24.01.2023, 10:27
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Naukowcy: mikroalgi mogą wyżywić świat

Algi to potencjalna „superżywność", która może pomóc w zapewnieniu dostatku jedzenia i w ochronie środowiska. W przeliczeniu na akr powierzchni uprawnej mogą wyprodukować 10-20 razy więcej białka, niż soja - twierdzą naukowcy z USA.

21.01.2023, 12:05
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Ilość plastiku na dnie morskim potroiła się w ostatnich 20 latach

Ilość mikroplastiku na dnie mórz potroiła się w ostatnich dwóch dekadach – piszą naukowcy na łamach „Environmental Science and Technology”.

06.01.2023, 10:03

Dziękujemy za wysłane grafiki.