• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Napięcie w relacjach grecko-tureckich. Chodzi o Hamas i status Morza Egejskiego

Erdogan na konferencji prasowej po spotkaniu w Ankarze z premierem Grecji Kyriakosem Micotakisem oświadczył, że smuci go fakt, iż Grecja uważa Hamas za organizację terrorystyczną - pisze Reuters. Grecki premier odpowiedział: "zgódźmy się, że się nie zgadzamy" w tej sprawie. Micotakis dodał, że Ankara i Ateny mogą nie zgadzać się we wszystkich kwestiach dotyczących wojny w Strefie Gazy, ale są zgodne co do tego, że przemoc musi się zakończyć i potrzebne jest długotrwałe zawieszenie broni.

14.05.2024, 09:24
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Pięć lat więzienia dla obywatela Grecji za szpiegowanie ruchów greckich wojsk na Morzu Egejskim na rzecz Turcji

Sąd apelacyjny w Grecji skazał na pięć lat pozbawienia wolności obywatela tego kraju, byłego pracownika konsulatu Turcji na Rodos, za szpiegostwo na rzecz Ankary - poinformowała agencja Reutera. Ta sprawa doprowadziła w przeszłości do wzrostu napięcia w relacjach grecko-tureckich.

11.05.2024, 12:39
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

USA są gotowe cofnąć bojownikom Huti statusu terrorystów, jeśli zaprzestaną ataków na żeglugę

Władze amerykańskie przekazały, że Biały Dom może zdecydować się na zmianę postrzegania jemeńskich bojowników Huti, jeśli zdecydują się zakończyć agresywne działania w stosunku do statków i okrętów na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.

03.04.2024, 20:31
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.

13.01.2024, 11:00
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Po dwóch dniach zniżek ceny ropy na giełdach znów w górę

Ceny ropy powracają do wzrostów po dwóch poprzednich sesjach ze spadkami notowań surowca. Inwestorzy zachowują ostrożność w ocenach perspektyw deeskalacji wojny Rosji z Ukrainą, która trwa już 2. miesiąc i nadal wstrząsa nastrojami na globalnych rynkach - informują maklerzy.

30.03.2022, 09:42
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

UBS: wojna w Ukrainie przyczynia się do długoterminowego ryzyka wzrostu cen ropy Brent

Z powody wojny w Ukrainie firma UBS podniosła prognozowane ceny ropy Brent. Chociaż przewidywane ceny będą sukcesywnie maleć do 2025, to ceny na lata 2022-2024 zostały podniesione o 5 dolarów w skali roku. Według analityków w najbliższych latach obserwowana będzie wysoka zmienność cen.

29.03.2022, 12:47
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Ceny ropy w USA wahają się; napięcia USA-Chiny i obawy o odbicie w USA w tle

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje. Analitycy oceniają, że dla rynków duże znaczenie może mieć ustabilizowanie sytuacji w gospodarce USA oraz deeskalacja napięć na linii Waszyngton-Pekin.

24.07.2020, 09:12
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Ceny ropy w USA idą w górę po dużym spadku

Ceny ropy w USA lekko rosną po najmocniejszym tygodniowym spadku notowań w całym ubiegłym tygodniu od lipca 2019 r. - o 6,4 proc., do którego przyczyniło się osłabienie napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie - informują maklerzy.

13.01.2020, 08:15
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Chiny i USA podpiszą pierwszą fazę umowy handlowej

Prezydent USA Donald Trump podpisze pierwszą fazę umowy handlowej z Chinami w dniu 15 stycznia 2020 roku. Jej celem jest masowa deeskalacja wojny handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.

02.01.2020, 11:23
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Helsinki: Wiceminister Przydacz rozmawiał o sytuacji na Bałkanach i w Zatoce Perskiej

Sytuacja w Zatoce Perskiej wymaga współpracy USA i Europy - powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz w Helsinkach podczas spotkania szefów MSZ państw UE. Ministrowie rozmawiali m.in. o sytuacji w Zatoce Perskiej oraz na Bałkanach Zachodnich - poinformowało w piątek MSZ.

30.08.2019, 15:08

Dziękujemy za wysłane grafiki.