• <
mewo_2022
nauta_2024
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Jak przetrwać i ratować na morzu? Ćwiczenia i badania na Bałtyku z udziałem studentów i pracowników uczelni morskich

Ćwiczenia oraz badania naukowe Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) z udziałem studentów oraz kadry Politechniki Morskiej w Szczecinie, a także Uniwersytetu Morskiego w Gdyni miały miejsce 26 marca 2024 na Zatoce Gdańskiej. Obejmowały one dwie części – badanie zachowań rozbitków na tratwie ratunkowej podczas wielogodzinnego dryfu i obliczenia przewidywań znosu tratwy.

23.04.2024, 14:51
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Norweski wycieczkowiec dostał zgodę na wejście do portu. Istniało podejrzenie epidemii cholery

Norweski wycieczkowiec firmy Norwegian Cruise Line, zawrócony z Port Louis na Mauritiusie w poniedziałek z powodu podejrzenia wybuchu epidemii cholery na statku, dostał zgodę na wejście do portu – podało BBC.

26.02.2024, 21:33
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.

26.02.2024, 09:47
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Ruszył projekt dotyczący amunicji i broni chemicznej na dnie Bałtyku

W środę w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie rozpoczął się projekt "MUNIMAP: Baltic Sea Munition Remediation Roadmap" poświęcony amunicji i broni chemicznej zalegającej na dnie Morza Bałtyckiego. Projekt ma zająć się procesem usuwania niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej.

21.02.2024, 20:17
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Epidemia na statku wycieczkowym. 140 pasażerów z objawami zatrucia pokarmowego

Odbywający rejs dookoła świata wycieczkowiec Queen Victoria zaliczył wyjątkowo pechowy weekend. Niemal 140 pasażerów zgłosiło problemy zdrowotne. Uruchomione zostały odpowiednie protokoły zdrowia i bezpieczeństwa.

05.02.2024, 19:59
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Marynarze z okrętu pomagają pingwinom. W tle walka z ptasią grypą

Załoga patrolowca Royal Navy, HMS Protector, brała udział w działaniach na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się ptasiej grypy na kolonię pingwinów. Jednocześnie jednostka prowadziła prace badawcze w rejonie subantarktycznym.

05.02.2024, 16:00
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Ambasador USA: wspieramy Polskę na drodze transformacji energetycznej

Dla Polski kluczowa jest transformacja energetyczna, przechodzenie od paliw kopalnych do czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo energii nuklearnej i odnawialnej, wspieramy Polskę w tej inwestycji w lepszą przyszłość - podkreślił w czwartek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

30.11.2023, 15:55
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Na Wyspy Kanaryjskie imigranci przywożą z sobą także choroby zakaźne

Według stowarzyszenia hiszpańskiej Gwardii Cywilnej oraz związku zawodowego policji wśród imigrantów z Afryki Subsaharyjskiej, którzy w ostatnich tygodniach masowo przybywają na Wyspy Kanaryjskie, odnotowano przypadki chorób zakaźnych, jak świerzb i gruźlica.

27.10.2023, 20:55
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Crew Transfer Vessels (CTV) – zaopatrzeniowce

W ciągu najbliższych lat polska wyłączna strefa ekonomiczna na Bałtyku stanie się miejscem nigdy dotąd niespotykanej aktywności gospodarczej. Rozpocznie się budowa morskich farm wiatrowych (MFW), których moc osiągnie kilkanaście GW, a do roku 2040 nawet kilkadziesiąt. Wygeneruje to istotny przepływ pracowników oraz ładunków z portów do farm wiatrowych. Jednym ze sposobów transportu będzie wykorzystywanie jednostek typu CTV.

16.10.2023, 13:33
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Meduzy są sprytniejsze niż się wydawały

Jak na pozbawione mózgu i składające się głównie z wody bezkręgowce meduzy mają zaskakująco dobre wyniki w nauce – informuje pismo „Current Biology”.

23.09.2023, 11:25

Dziękujemy za wysłane grafiki.