• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Port Hamburg otwiera testowy punkt tankowania wodorem

Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) otworzył 2 lipca w Container Terminal Tollerort (CTT) pole testowe do obsługi jednostek napędzanych wodorem oraz punkt tankowania tym "zielonym paliwem" na terenie portu. Ma to stanowić krok ku dekarbonizacji tak logistyki jak i całej branży portowej. Władze portu chcą przetestować rozwiązania w zakresie użycia zielonego paliwa we współpracy ze swoimi partnerami z klastra Clean Port & Logistics Cluster (CPL).

08.07.2024, 15:27
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Niemcy też mają swojego "Miecznika". Położono stępkę pod największą fregatę w powojennej historii kraju

W stoczni Peene w niemieckim Wolgast odbyła się ceremonia położenia stępki pod budowę pierwszej z czterech zaplanowanych, wielozadaniowych fregat dla niemieckich sił morskich. Wydarzenie odbyło się w obecności ministra obrony Borisa Pistoriusa, prezydent Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manueli Schwesig i prezydenta Dolnej Saksonii Stephana WeilaGłównym wykonawcą przedsięwzięcia jest Damen Naval, a partnerem projektu NVL Group. Wydarzenie odbywa się nieco ponad pół roku po rozpoczęciu budowy.

04.06.2024, 11:09
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Thales inauguruje nowe centrum testowe dla fregat typu F126

Firma Thales otwiera w holenderskim Hengelo centrum testowe, w którym będzie integrować i sprawdzać systemy do planowanych fregat typu F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Otwarcie obiektu oznacza kolejny etap w budowie tych okrętów, jak i istotne wsparcie dla zatrudnienia i innowacji technologicznych w Holandii, co odbywa się we współpracy z Damen Naval.

25.04.2024, 12:52
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Norweski Klaster Morski na eksportowym kursie. Włączają napęd jądrowy

Norweski Biznes Morski zapewnia pracę bezpośrednio około 90 tys. osobom oraz generuje rocznie produkty i usługi o wartości około 500 mld NOK – informuje na portalu społecznościowym Ivar Engan, Daglig leder z Maritimt Forum. Znaczna część przychodów zapewnia eksport towarów i usług. Szacuje się, że około 70% przychodów norweskiego biznesu morskiego pochodzi z eksportu.

01.02.2024, 12:14
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Wärtsilä Automation, Navigation and Control Systems (ANCS) wybiera Fleet Xpress dla "pływającego laboratorium" AHTI

Usługa Inmarsat Maritime zapewni wymaganą szybkość, niezawodność i redundancję w celu wsparcia AHTI, które testuje technologię pozwalającą poprawić efektywność statku i zużycie energii.

15.07.2023, 10:50
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Vestas uruchamia prototyp najwyższej i najmocniejszej turbiny wiatrowej

Turbina V236-15 MW zostanie zainstalowana testowo w duńskim Østerild, gdzie znajduje się krajowe centrum testowe dla takich urządzeń. Jest to najwyższa i najmocniejsza turbina na świecie.

16.10.2021, 10:10
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Morze Północne i Morze Barentsa. Norwegia wystawia na sprzedaż dwa obszary składowania CO2

Można składać wioski do Norweskiego Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii w konkursie o przyznanie dwóch obszarów na norweskim szelfie kontynentalnym (NCS), które mogłyby zostać wykorzystane do składowania CO2.

20.09.2021, 18:22
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Port Service wspiera walkę z koronawirusem

Bezpłatny transport i neutralizacja odpadów powstających w gdańskim centrum testowym COVID-19 oraz utylizacja zakaźnych odpadów z pomorskich szpitali zajmujących się leczeniem pacjentów zarażonych koranwirusem realizowane w ramach codziennej aktywności spółki Port Service.

21.07.2020, 12:15
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Pierwsze na świecie praktyczne zastosowanie zintegrowanych konwojów samochodów ciężarowych w Niemczech

DB Schenker, jako pierwszy na świecie dostawca usług logistycznych, wraz ze swoimi partnerami MAN Truck & Bus i Hochschule Fresenius University of Applied Sciences, przekazał do praktycznego wykorzystania dwa połączone cyfrowo pojazdy ciężarowe.

28.06.2018, 23:03
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Umowa polsko-norweska w sprawie strzelań pocisków rakietowych ziemia – woda

Podczas drugiego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Inspektor Marynarki Wojennej wiceadm. Marian Ambroziak i dowódca Marynarki Wojennej Królestwa Norwegii wiceadm. Lars Saunes podpisali porozumienie wdrażające, dotyczące strzelań pocisków rakietowych ziemia – woda NSM, które w Polsce stanowią oręż Morskiej Jednostki Rakietowej. Świadkami podpisania dokumentu byli wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek i dowódca generalny gen. broni Mirosław Różański.

03.09.2015, 10:51

Dziękujemy za wysłane grafiki.