• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Saab inwestuje w badania nad technologiami podwodnymi

Wraz ze Szwedzką Administracją Materiałów Obronnych, FMV i Królewskim Instytutem Technologii, KTH, Saab rozszerza swoje wsparcie dla dalszego rozwoju autonomicznych pojazdów podwodnych nowej generacji poprzez Szwedzkie Centrum Robotyki Morskiej (SMaRC). Inwestycja ma wzmocnić pozycję Szwecji w dziedzinie innowacji morskich na kolejne siedem lat.

08.07.2024, 14:24
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.

20.04.2024, 21:28
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Ostrzeżenie przed tsunami w rejonie wyspy Vanuatu

W rejonie wyspy Vanuatu wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1; istnieje zagrożenie tsunami dla wybrzeży tego obszaru - podało w czwartek Niemieckie Centrum Badawcze Nauk o Ziemi (GFZ).

07.12.2023, 15:44
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Inicjatywa Trójmorza ma siłę przyciągania, przystąpieniem do niej są zainteresowane kolejne państwa

Inicjatywa Trójmorza (3SI) ma siłę przyciągania; przystąpieniem do niej są zainteresowane kolejne państwa – oceniła w rozmowie z PAP prof. Agnieszka Orzelska-Stączek, politolog kierująca Centrum Badawczym Inicjatywy Trójmorza przy Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

27.10.2023, 11:56
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

W Budapeszcie odbyła się konferencja naukowa o Polsce i współpracy regionalnej skoncentrowana na Inicjatywie Trójmorza

W piątek w Narodowym Uniwersytecie Służby Publicznej (Ludovika) w Budapeszcie miała miejsce konferencja naukowa poświęcona Polsce i współpracy w regionie Europy Środkowej, skoncentrowana na stanie i perspektywach Inicjatywy Trójmorza.

21.10.2023, 11:57
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Akademia H2 PKN ORLEN ma pierwszych absolwentów

Trzydziestu studentów nauk ścisłych, ekonomicznych i humanistycznych zostało absolwentami I edycji Akademii Wodorowej PKN ORLEN — unikalnego na skalę światową szkolenia, łączącego zajęcia teoretyczne na uczelniach wyższych z praktykami w najbardziej innowacyjnych zakładach przemysłowych. Pozyskaną wiedzę i doświadczenie wykorzystają oni teraz w rozwijaniu technologii oraz potencjału „paliwa przyszłości”.

27.06.2023, 12:24
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Finał I edycji Akademii Wodorowej

63 wykładowców i ekspertów, 8 wybranych lokalizacji w Polsce oraz 30 uczestników, spośród których 5 najlepszych już wkrótce będzie mogło rozpocząć płatny staż w Grupie ORLEN – to efekt pierwszej edycji Akademii Wodorowej. Celem projektu jest wsparcie kształcenia kadr w zaawansowanych technologiach wodorowych.

26.06.2023, 20:18
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Korea Płd. i UE wspólnie opracują duże zbiorniki na ciekły wodór

HD Korea Shipbuilding & Marine Engineering dołącza do pierwszego w swoim rodzaju projektu badawczego, który angażuje zarówno południowokoreańskiego stoczniowca, jak i wiodące instytucje europejskie, które będą pracować nad pierwszymi wielkoskalowymi zbiornikami ładunkowymi na wodór. Jest to część umowy między Unią Europejską a Koreą Południową, która ma na celu zwiększenie udziału w badaniach nad nowymi technologiami i koordynację wysiłków.

09.06.2023, 21:31
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Do Cieśniniy Gibraltarskiej powróciły orki i zagrażają jachtom

W tym tygodniu kolejna żaglówka została unieruchomiona w pobliżu przylądka Spartel przez te morskie ssaki, które atakowały ją aż do złamania steru. To schemat aż nazbyt dobrze znany żeglarzom w tym regionie, gdzie co roku trwa "cicha wojna" tych zwierząt z jednostkami nawodnymi.

17.03.2023, 14:19
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Odpady z energetyki mogą wracać do obiegu. Nowe centrum badawcze PGE zbada ponowne wykorzystanie popiołów, żużli czy łopat wiatrakowych

W elektrowniach i elektrociepłowniach należących do Grupy PGE tylko w 2020 roku zostało wytworzonych w sumie 4,33 mln t popiołów, żużli i gipsów z instalacji odsiarczania spalin. Zamiast skończyć jako odpad, mogą być z powodzeniem przetworzone na pełnowartościowe produkty i wykorzystane np. w budownictwie czy górnictwie.

21.12.2022, 09:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.