• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

P&O Ferries dodaje nową jednostkę do floty. Połączy Wielką Brytanię z Belgią

P&O Ferries ogłosiła dodanie do swojej floty statku Longstone. Jednostka umożliwi zwiększenie powierzchni ładunkowej na trasie łączącej Tilbury w aglomeracji Londynu z belgijskim hubem frachtowym P&O Ferries w Zeebrugge.

29.08.2024, 20:25
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

RIMPAC 2024 - największy pokaz siły USA i sojuszników na Pacyfiku

Od 27 czerwca do 1 sierpnia 29 państw z całego świata brała udział w największych ćwiczeniach morskich, organizowanych pod kierownictwem US Navy, pk. RIMPAC 2024. Wzięło w nich udział tysiące żołnierzy oraz dziesiątki okrętów i samolotów.

16.08.2024, 16:17
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Gospodarki krajów rozwijających się na morskich szlakach. Polska wpisuje się w globalne trendy

Dynamiczny rozwój gospodarek krajów rozwijających się spowodował szybki rozwój portów i handlu morskiego, zmieniła się struktura środków transportu morskiego – podkreśla UNCTAD w najnowszym raporcie. Kraje Dalekiego Wschodu stały się kluczowymi graczami w globalnych łańcuchach wartości. Wraz z dynamicznym rozwojem produkcji pojawiły się również negatywne zjawiska. Szybko wzrosła emisje CO2 i szkodliwych substancji, środowisko zostało zanieczyszczone tworzywami sztucznymi i odpadami chemicznymi.

15.08.2024, 19:39
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Siły morskie Holandii wdrażają innowacyjny bezzałogowiec do działań morskich

Od 17 lipca Królewska Marynarka Wojenna Holandii (Koninklijke Marine) intensywnie testuje drona USV90 (Unmanned Surface Vehicle 90) . Nowy pojazd ma stanowić nowy etap rozwoju sił morskich państwa w zakresie działań pomocniczych. Ma znaleźć się w wyposażeniu sił przeciwminowych. Przedsięwzięcie, jak wiele innych morskich prowadzonych przez Holandię, jest realizowane wspólnie z Belgią.

23.07.2024, 11:24
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Nowy niszczyciel min dla sił morskich Belgii rozpoczął próby morskie

Pierwszy z nowej serii okrętów przeciwminowych powstających dla marynarek wojennych Belgii i Holandii wyszedł 17 lipca na próby morskie. Rozpoczyna to nowy etap wdrażania nowoczesnych jednostek przeznaczonych do zwalczania obiektów niebezpiecznych na morzu, wyposażonych w najnowsze rozwiązania technologiczne.

23.07.2024, 10:01
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Cypr z najczystszymi kąpieliskami w Unii Europejskiej, Polska z najbrudniejszymi

Cypr może pochwalić się największym odsetkiem kąpielisk z "doskonałą jakością wody". Polska znalazła się w tym rankingu na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej, wyprzedzając jedynie znajdującą się poza Wspólnotą Albanię - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska i Komisji Europejskiej.

09.07.2024, 11:04
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Politechnika Gdańska członkiem European Academy of Wind Energy

Jako jedyna w Polsce, Politechnika Gdańska dołączyła do prestiżowego grona European Academy of Wind Energy w skład której wchodzi niemal 60 uczelni z Europy, a także USA i Chin. Akademia jest międzynarodową organizacją non-profit, promującą i wspierającą rozwój nauki o energetyce wiatrowej.

09.07.2024, 10:20
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Kormoran w wydaniu Beneluksu? Zwodowano trzeci okręt przeciwminowy belgijsko-holenderskiej serii

W Concarneau odbyła się 2 lipca tego roku ceremonia wodowania przyszłego Tournai (M941), trzeciego z dwunastu okrętów przeciwminowych w ramach belgijsko-holenderskiego programu rMCM. Wiąże się on z modernizacją i rozwojem zdolności przeciwminowych obu tych państw. Wodowanie zostało przeprowadzone przez Kership, głównego wykonawcę przemysłowego programu, w imieniu francuskiego stoczniowca Naval Group, będącego głównym podmiotem odpowiedzialnym za to przedsięwzięcie.

04.07.2024, 21:33
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Tak kształtuje się przyszłość technologii przeciwminowych? Firmy z Europy rozwijają nowe i stare koncepcje

Europejska Agencja Obrony (EDA) rozpoczęła trzecią fazę projektu Modular Lightweight Minesweeping Next Generation (MLM-NG). Głównym celem jest dalsze podnoszenie poziomu gotowości technologicznej (TRL) odpowiednich systemów i zademonstrowanie wykorzystania modułowego lekkiego trału przeciwminowego w warunkach operacyjnych, w oparciu o rozwój w ramach I (2011-2014) i II (2018-2021) fazy. Podczas III fazy, której budżet wynosi około 9,2 mln euro, uczestniczy sześć państw: Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Norwegia i Polska.

02.07.2024, 20:26
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Porty Antwerpia i Brugia na kursie dekarbonizacji. Innowacje przekształcone w konkurencyjność

W połowie czerwca zarząd portów Antwerpia i Brugia podpisał Deklarację z Oslo. Deklaracja ta stanowi wspólne zobowiązanie kluczowych interesariuszy do rozwoju technologii wychwytywania, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (CCUS), które są niezbędnymi działaniami w transformacji portowej społeczności wspierającej osiągnięcie zrównoważonej gospodarki.

28.06.2024, 11:40

Dziękujemy za wysłane grafiki.