• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Poprzerywane wały, zalane miejscowości. Powódź stulecia? (AKTUALIZACJA)

Od kilku dni Polska i jej sąsiedzi zmagają się z największymi od lat podtopieniami. Dziesiątki miast i mniejszych miejscowości zostało zalanych, a setki osób ewakuowano z zagrożonych obszarów. W wielu miejscach doszło do zerwania tam i zapór wodnych. Artykuł aktualizowany.

16.09.2024, 09:44
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Inwazyjne meduzy w jeziorach Kolumbii Brytyjskiej, wszystkie to samce

Inwazyjny chiński gatunek meduzy kolonizuje jeziora Kolumbii Brytyjskiej. Tysiące meduz to klonujące się samce – napisali w najnowszym numerze „Canadian Journal of Zoology” naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.

14.09.2024, 10:29
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Miliony GBP na hub wodorowy na Tamizie, zielone korytarze, autonomiczne i ekologiczne statki

Firmy z południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii mogą ubiegać się o dofinansowanie do 100 tys. funtów na projekty związane z rozwojem autonomicznych statków, czystych technologii w gospodarce morskiej i rozwoju technologii informatycznych na potrzeby transportu morskiego. Porty otrzymają 1,5 mln GBP na rozwój zielonych korytarzy. Na Tamizie powstanie hub wodorowy, a u brzegów Wielkiej Brytanii wyspa produkująca zielony wodór. Energię będzie czerpać z wiatru słońca i morskich fal.

11.09.2024, 10:56
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Operatorzy gazociągów przesyłowych ukończyli wstępne studium wykonalności Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

Operatorzy systemów przesyłowych gazu (OSP) Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Niemiec (Ontras) zakończyli prace nad wstępnym studium wykonalności dla Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego (ang. Nordic-Baltic Hydrogen Corridor – NBHC). Ten ważny dokument, którego przygotowanie rozpoczęto w styczniu 2024 r., określa kluczowe warunki wdrożenia projektu, którego celem jest transport odnawialnego wodoru z Finlandii przez kraje bałtyckie i Polskę do Niemiec.

09.09.2024, 14:08
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Port Szczecin-Świnoujście z umową na wykonanie skanu magnetycznego dna morskiego

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisał umowę na wykonanie skanu magnetycznego dna morskiego w ramach projektu pn.: „Budowa dostępu morskiego i kolejowego do głębokowodnego terminalu kontenerowego w Porcie Zewnętrznym Świnoujście”.

08.09.2024, 22:49
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Pół miliona osób rocznie umiera w Afryce na skutek importu fałszywych leków przez porty morskie Zatoki Gwinejskiej

Fałszywe lub przeterminowane leki zabijają każdego roku w Afryce Subsaharyjskiej około 500 tysięcy osób, głównie dzieci - wynika z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

07.09.2024, 12:15
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Austal woduje USNS Point Loma. To kolejny z serii szybkich okrętów transportowych

Na terenie stoczni Mobile w amerykańskim stanie Alabama odbyło się 3 września br. wodowanie USNS Point Loma (EPF 15). To 15 jednostka z serii szybkich okrętów transportowych typu Spearhead, która ma wyróżniać się także nowatorskimi rozwiązaniami w zakresie działań autonomicznych.

04.09.2024, 12:46
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Wyjazdowe Posiedzenie Komisji Klimatu i Środowiska oraz Komisji Spraw Zagranicznych

W dniu 2 września 2024 roku, w Gdyni odbyło się Wyjazdowe Posiedzenie Komisji Klimatu i Środowiska oraz Komisji Spraw Zagranicznych. W wydarzeniu poświęconym bezpieczeństwu i ochronie wód Morza Bałtyckiego udział wzięli JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski. W trakcie posiedzenia Rektorzy obydwu Uczelni wygłosili wystąpienia wprowadzające o stanie ekologicznym i planie zagospodarowania Bałtyku.

03.09.2024, 15:19
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Odszkodowania marynarskie: prawne ABC po wypadku na statku

Doznanie przez marynarza wypadku w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych może rodzić po jego stronie roszczenie o wypłatę przez armatora/pracodawcę stosownego odszkodowania. W większości przypadków będzie to uzależnione od charakteru urazu lub ewentualnych zaniedbań podmiotu zatrudniającego. Marynarz taki powinien jednak uważać, aby w toku dochodzenia roszczeń odszkodowawczych nie popełnić błędów, które pozbawią go również innych przysługujących mu świadczeń. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?

02.09.2024, 15:05
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Dekarbonizacja żeglugi będzie kosztowna dla armatorów, portów i ich klientów. Raport DNV „Maritime Forecast To 2050”

Większość statków wykorzystuje silniki diesla do napędu i wytwarzania energii, a duże statki oceaniczne są zazwyczaj napędzane wolnoobrotowymi silnikami wysokoprężnymi. Badanie DNV wykazało, że 25 tys. największych statków, czyli 30% światowej floty, odpowiadało za 80% emisji CO2 – informują autorzy najnowszego raportu DNV Maritime Forecast To 2050.

01.09.2024, 21:45

Dziękujemy za wysłane grafiki.