• <
mewo_2022
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Szczyt NATO w Waszyngtonie. List intencyjny MON w sprawie zakupu min morskich

Polska delegacja z ministrem obrony narodowej na czele, wiceministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, wzięła udział w szczycie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w stolicy USA. Państwa nadbałtyckie mają wzmocnić ochronę domeny morskiej.

11.07.2024, 09:49

Po trzech tygodniach patrolowiec sił morskich Fidżi zniesiono z mielizny. Czy wróci do służby?

Z pomocą australijskich służb udało się ściągnąć uszkodzony patrolowiec typu Guardian, RFNS Puamau, który 11 czerwca, w trakcie dziewiczej podróży, utknął na płyciźnie, gdzie znajdują się rafy koralowe. Po kilku tygodniach udało się odzyskać jednostkę, niemniej nie wiadomo, czy powróci do regularnej służby, w której była faktycznie mniej niż miesiąc.

02.07.2024, 21:55
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Zmienne wiatry w branży morskiej energetyki wiatrowej. Chiny przodują

W najnowszym raporcie dotyczącym rynku energetyki wiatrowej, TGS, wiodący światowy gracz na rynku energii odnawialnej podał, że szacunkowy globalny cel to uzyskiwanie ponad 800 GW rocznej mocy produkowanej w elektrowniach wiatrowych. Takie dane podaje we wstępie do Market Overview Report firma analityczna 4C Offshore. Chiny przodują w instalacjach, ale to morza wokół Wielkiej Brytanii są najbardziej atrakcyjne dla rozwoju pływających farm wiatrowych.

29.06.2024, 18:38
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Z pomocą Australii władze Fidżi chcą zabrać feralny patrolowiec z miejsca wypadku. Nie wiadomo, czy wróci do służby

Dziewicza podróż nowego patrolowca typu Guardian w wyposażeniu Marynarki Wojennej Fidżi skończyła się na rafie koralowej. 11 czerwca RFNS Puamau ucierpiał w wyniku wypadku, a z racji na warunki pogodowe wciąż pozostaje na mieliźnie. Pechową jednostkę ma pomóc ściągnąć Australia, przy czym nie wiadomo, czy po tym incydencie będzie się możliwy jej powrót do zadań. To nie pierwszy wypadek patrolowca z tej serii.

17.06.2024, 11:57
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Łódź patrolowa Fidżi utknęła na mieliźnie podczas pierwszego patrolu

Marynarka Wojenna Fidżi (RFN) poinformowała, że cała załoga została bezpiecznie ewakuowana bez obrażeń po osadzeniu na mieliźnie nowego okrętu patrolowego RFNS Puamau przy wyspie Fulaga. Okręt został podarowany Fidżi przez rząd Australii i został oddany do służby w maju 2024 roku.

14.06.2024, 11:24
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Kongres Polskie Porty 2030. Power Safety & Security. Transformacja dzieje się na naszych oczach

Kolejną część programu pierwszego dnia Kongresu Polskie Porty 2030 rozpoczęło wystąpienie Marka Budzisza na temat rywalizacji między NATO i Rosją na Bałtyku. Następnie goście Mateusza Kowalewskiego rozmawiali o infrastrukturze krytycznej i bezpieczeństwie energetycznym.

10.06.2024, 14:03
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Gdynia gospodarzem żeglarskich mistrzostw świata klas olimpijskich!

Mistrzostwa Świata World Sailing, druga, po igrzyskach olimpijskich, najważniejsza i największa na świecie impreza w żeglarstwie sportowym, w 2027 roku odbędzie się w Polsce. Gospodarzem regat będzie Gdynia, do której przyjedzie około 700 żeglarzy z całego świata, aby walczyć o medale i olimpijskie kwalifikacje. O prawo do organizacji imprezy walczyło 13 krajów reprezentujących wszystkie kontynenty.

06.06.2024, 20:13
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Mitsui O.S.K. Lines wdraża napęd wiatrowy Wind Challenger na kolejnym ze swoich statków

Mitsui O.S.K. Lines (MOL) i Electric Power Development (J-Power) porozumiały się w sprawie instalacji systemu napędowego Wind Challenger, który przekształca energię wiatru w siłę napędową, na masowcu Kurotakisan Maru III. Instalacja żagla jest zaplanowana na II poł. 2025 roku.

24.05.2024, 13:20
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Komisja ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim osiągnęła porozumienie w sprawie zrównoważonego rybołówstwa

Unia Europejska z zadowoleniem przyjmuje ważne decyzje podjęte podczas 28. dorocznego posiedzenia Komisji ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim (Indian Ocean Tuna Commission, IOTC), które mają sprawić, że rybołówstwo na tym akwenie będzie bardziej zrównoważone. Przyjęto 11 nowych środków ochrony i zarządzania.

20.05.2024, 12:00
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Australia kolejnym państwem, które dostarczy Ukrainie łodzie bojowe

Ambasador Ukrainy w Australii Wasyl Mirosznyszenko ogłosił w mediach społecznościowych, że w ramach pakiety pomocy wojskowej rząd w Canberze przekaże m.in. szybkie łodzie bojowe do działań operacyjnych na rzekach i morzu.

15.05.2024, 11:10

Dziękujemy za wysłane grafiki.