• <
mewo_2022
nauta_2024
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Niemcy budują morski terminal wodorowy

Dwie niemieckie firmy podpisały porozumienie w sprawie realizacji projektu „H2-Import-Terminal Lubmin” – pierwszego na świecie pływającego terminala importowego do konwersji zielonego amoniaku na zielony wodór.

08.07.2024, 13:22
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Orlen o rynku wodoru: priorytetami więcej OZE do produkcji wodoru i wsparcie państwa

Większa dostępność OZE do produkcji wodoru oraz wsparcie państwa dla odchodzenia od produkcji wodoru w oparciu o paliwa kopalne - to priorytety działań, na jakie wskazuje Orlen w opublikowanym w poniedziałek raporcie o perspektywach rynku wodoru do 2040 r.

01.07.2024, 15:54
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

W Niemczech rozpoczęto budowę pierwszego lądowego terminalu LNG

W dolnosaksońskim Stade rozpoczęła się 28 czerwca budowa pierwszego w Niemczech lądowego terminalu importowego skroplonego gazu ziemnego. Ma stać się on ważnym węzłem energetycznym w zakresie rynku LNG oraz wodoru. W ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Hanzeatyckiego Hubu Energetycznego wzięło udział 200 osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie, w tym prezydent landu Dolna Saksonia Stefan Weil i czeski minister przemysłu Jozef Síkela.

01.07.2024, 14:33
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kongres Polskie Porty 2030: „Net-Zero. Zielona Transformacja w Portach - Mit czy Wyzwanie?"

Na koniec pierwszego dnia drugiej edycji konferencji Kongres Polskie Porty 2030 odbył się panel dyskusyjny pod tytułem "Net-Zero. Zielona Transformacja w Portach - Mit czy Wyzwanie?", który zgromadził czołowych ekspertów i praktyków z branży portowej. Moderatorem panelu był Bogdan Ołdakowski, CEO Actia Forum, który sprawnie kierował debatą, stawiając trudne pytania i moderując dynamiczną wymianę poglądów.

10.06.2024, 18:31
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Hanwha Ocean woduje Wind Maker, nowy statek do instalacji turbin wiatrowych

Południowokoreańska stocznia z siedzibą w Geoje świętowała 3 czerwca ważny kamień milowy przedsięwzięcia w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Pomyślnie zwodowano Wind Maker, statek do instalacji turbin wiatrowych (WTIV), zamówiony przez Cadeler.

05.06.2024, 13:03
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Koniec ery CTV z napędem na paliwa kopalne?

Pod koniec marca miało miejsce swoiste zakończenie pewnej ery – nie wspominając o nowym początku – kiedy brytyjski operator Tidal Transit kupił swój ostatni, w historii, statek napędzany silnikiem wysokoprężnym – przekonuje Martin Conway, redaktor RINA.

20.05.2024, 20:55
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Wyjątkowy projekt NYK - statek napędzany roślinną biomasą

Japońskie i brytyjskie firmy zawarły umowę w sprawie budowy innowacyjnego statku przeznaczonego do transportu biomasy, który jednocześnie sam będzie posiadał ekologiczny napęd. Wiąże się to z polityką Japonii celem uczynienia jej gospodarki zeroemisyjną, wolną od paliw kopalnych.

15.05.2024, 13:18
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.

07.05.2024, 22:31
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Norwegia na kursie innowacji, autonomii i dekarbonizacji. Siła klastrowych inicjatyw

Norweski klaster Maritime CleanTech to przykład sprawnie działającego hubu wytyczającego kierunki innowacji w transporcie morskim i kreujące innowacyjne rozwiązania, które powielane są następnie przez naśladowców z innych krajów. W niektórych przypadkach również w Polsce.

02.05.2024, 21:51
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.

29.04.2024, 10:40

Dziękujemy za wysłane grafiki.