• <
CSL_1100X200_jpg_2024
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

MKiŚ: sytuacja na Odrze stabilna, ale nie można wykluczyć wzrostu populacji "złotej algi"

Sytuacja na Odrze ustabilizowała się, ale nie można wykluczyć wzrostu populacji „złotej algi” i epizodów śnięcia ryb - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zaznaczyło, że służby są w gotowości i na bieżąco obserwują sytuację.

26.07.2024, 21:14
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Odra 2024: międzyresortowy zespół ds. Odry analizuje możliwości renaturyzacji rzeki

23 lipca 2024 r. odbyła się kolejna narada Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze. Spotkanie prowadziła Urszula Zielińska, wiceministra klimatu i środowiska.

26.07.2024, 15:35
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Marynarze biorą sprawy w swoje ręce? Ukraińcy odpierają atak drona Huti na statek

Ataki jemeńskich bojowników Huti z użyciem rakiet oraz latających i nawodnych dronów są zmorą załóg statków i okrętów przemierzających Morze Czerwone i Zatokę Adeńską. Obok zwalczania zagrożenia z użyciem uzbrojenia sił międzynarodowej koalicji do akcji wchodzą także załogi statków. Na jednym z nich uzbrojeni Ukraińcy zdołali z użyciem broni ręcznej zniszczyć pływający bezzałogowiec przeciwnika.

23.07.2024, 16:42
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Nature Geoscience: odkryto źródło "ciemnego tlenu" na dnie oceanu

Zespół naukowców odkrył źródło "ciemnego tlenu", który powstaje ponad 4 tys. m pod powierzchnią oceanu, gdzie nie dociera światło słoneczne. Mają nim być bogate w metale konkrecje - twierdzą naukowcy w artykule na łamach "Nature Geoscience".

23.07.2024, 16:07
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Dwa lata po katastrofie ekologicznej w Odrze wzmożony monitoring stanu wody w rzece

Wykonywane co najmniej raz w tygodniu w całym biegu Odry badania wody na występowanie złotej algi mają zapobiec powtórce katastrofy ekologicznej sprzed dwóch lat. Resort klimatu zapowiedział też ograniczenie zrzutu do rzeki zasolonej wody oraz badania nad renaturyzacją jej koryta.

20.07.2024, 11:24
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Przerażające nagranie ataku drona Huti na statek. Żegluga wciąż zagrożona

W Internecie pojawiło się nagranie ukazujące niedawny atak jemeńskich bojowników Huti na statek MT Chios Lion, z użyciem bezzałogowego pojazdu nawodnego. W wyniku tego doszło do spektakularnej eksplozji. Jak się jednak okazało, skończyło się właściwie tylko na tym, choć niemniej napędzając strachu załodze.

19.07.2024, 12:38
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rosyjskie okręty weszły na Morze Czerwone. Zmierzają na Ocean Spokojny

Grupa okrętów rosyjskiej Floty Pacyfiku przeszła 17 lipca przez Kanał Sueski, opuszczając tym sam Morze Śródziemne. Wchodząc na Morze Czerwone znalazła się na obszarze, gdzie działają międzynarodowe zespoły sił morskich chroniących żeglugę. To tam zagrożenie dla statków i okrętów stanowią jemeńscy bojownicy Huti. Z racji na ich sympatię do Rosji obecność sił morskich tego państwa budzi kontrowersje z racji na niezwykle newralgiczny charakter akwenu.

18.07.2024, 13:29
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Ciężki dzień dla żeglugi na Morzu Czerwonym. Huti zaciekle atakowali statki. Kolejny został uszkodzony

15 lipca okazał się wyjątkowo trudny dla statków jak i okrętów działających w rejonie Morza Czerwonego. Jemeńscy bojownicy dokonali wielu uderzeń na wybrane statki, jednakże bez większych sukcesów, choć jeden miał zgłosić uszkodzenia. To przypomina, że wciąż istnieje poważne zagrożenie dla żeglugi w tym rejonie.

16.07.2024, 12:21
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Huti nie odpuszczają statkom i okrętom. Kolejne ataki na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej

Wspierani przez Iran jemeńscy bojownicy pozostają agresywni i atakują statki oraz okręty na newralgicznym akwenie, prowadzącym przez Kanał Sueski. Międzynarodowe siły morskie prowadzące działania obronne starają się im przeciwdziałać, pomimo że z powodów politycznych ich możliwości sprowadzają się do akcji obronnych.

15.07.2024, 13:27
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

ETA.fm Podcast - Podsumowanie Kongresu Polskie Porty 2030

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu ETA.fm, w którym prowadzący razem z Mateuszem Kowalewskim, prezesem portalu GospodarkMorska.pl, podsumują ostatnią edycję Kongresu Polskie Porty 2023.

09.07.2024, 15:30

Dziękujemy za wysłane grafiki.