• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Austal dostarcza Royal Australian Navy siódmy patrolowiec serii Evolved Cape

Australijski koncern dostarczył kolejną z zaplanowanych jednostek patrolowych typu Evolved Cape (ECCPB) w ramach kontraktu dla sił morskich państwa. Wydarzenie odbyło się w należącej do Austal stoczni w Henderson w stanie Australia Zachodnia.

08.08.2024, 21:48
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Australia przyspiesza zamówienie na okręty desantowe oraz kupuje kolejne patrolowce

Australijski koncern Austal Austal zbuduje 18 okrętów desantowych dla sił morskich państwa, a także kolejne patrolowce typu Guardian. Programy wiążą się kolejno ze zwiększaniem potencjału Royal Australian Navy oraz wsparciem dla sił morskich wyspiarskich państw Pacyfiku.

29.07.2024, 11:10

Po trzech tygodniach patrolowiec sił morskich Fidżi zniesiono z mielizny. Czy wróci do służby?

Z pomocą australijskich służb udało się ściągnąć uszkodzony patrolowiec typu Guardian, RFNS Puamau, który 11 czerwca, w trakcie dziewiczej podróży, utknął na płyciźnie, gdzie znajdują się rafy koralowe. Po kilku tygodniach udało się odzyskać jednostkę, niemniej nie wiadomo, czy powróci do regularnej służby, w której była faktycznie mniej niż miesiąc.

02.07.2024, 21:55
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Z pomocą Australii władze Fidżi chcą zabrać feralny patrolowiec z miejsca wypadku. Nie wiadomo, czy wróci do służby

Dziewicza podróż nowego patrolowca typu Guardian w wyposażeniu Marynarki Wojennej Fidżi skończyła się na rafie koralowej. 11 czerwca RFNS Puamau ucierpiał w wyniku wypadku, a z racji na warunki pogodowe wciąż pozostaje na mieliźnie. Pechową jednostkę ma pomóc ściągnąć Australia, przy czym nie wiadomo, czy po tym incydencie będzie się możliwy jej powrót do zadań. To nie pierwszy wypadek patrolowca z tej serii.

17.06.2024, 11:57
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

IMO prezentuje liderów dołączających do programu szkoleniowego dotyczącego ekologicznej żeglugi

Specjaliści z branży morskiej z 14 małych wyspiarskich państw rozwijających się (small island developing states, SIDS) i krajów najsłabiej rozwiniętych (least developed countries, LDC) dołączą w tym roku do sztandarowego programu szkoleniowego IMO, aby promować globalne przejście na żeglugę o zerowej wartości netto.

05.04.2024, 20:30
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Austal dostarcza zamawiającemu 17 patrolowiec typu Guardian

Australijski koncern realizuje zamówienie w zakresie budowy statków i okrętów przekazał kolejną jednostkę z serii szybkich okrętów patrolowych. Od 2018 roku należąca do niego stocznia dostarczyła już zamawiającemu 17 z 22 zaplanowanych jednostek, z czego nie wszystkie trafią do australijskich sił morskich, ale też należących do państw zaprzyjaźnionych.

06.10.2023, 10:56
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Biden zapowiedział pomoc klimatyczną dla państw wyspiarskich Pacyfiku

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w czwartek podczas pierwszego szczytu dyplomatycznego z udziałem przywódców tych państw, że USA przeznaczą setki milionów dolarów na pomoc gospodarczą i klimatyczną dla państw wyspiarskich Pacyfiku. Region jest przedmiotem coraz większej rywalizacji między USA i Chinami.

30.09.2022, 09:50
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Jedenaście państw zwiększa starania na rzecz dekarbonizacji żeglugi

Jedenaście państw z całego świata współpracuje w ramach Norwegia GreenVoyage2050, projektu Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), wspierającego ścieżkę do dekarbonizacji sektora żeglugi.

09.03.2021, 12:39
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Deklaracja ws. bezpieczeństwa statków rybackich podpisana przez 48 krajów

48 państw podpisało publiczną deklarację wyrażającą chęć ratyfikacji porozumienia kapsztadzkiego z 2012 roku w sprawie bezpieczeństwa statków rybackich. Do wydarzenia doszło na konferencji ministerialnej w Torremolinos w Hiszpanii w tym tygodniu.

24.10.2019, 20:09
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Od 30.03.2019 r. „nowa” lista „rajów podatkowych” dla marynarzy

Kilka miesięcy temu opublikowaliśmy artykuł dotyczący „rajów podatkowych”, które są podatkowo niekorzystne dla polskich marynarzy i skutkują każdorazowo obowiązkiem rozliczenia w Polsce dochodów uzyskanych od armatorów z faktycznymi zarządami w ww. krajach lub terytoriach. W ówczesnym czasie nie była znana nowa lista rajów podatkowych, którą do końca marca 2019 roku miało ustanowić Ministerstwo Finansów.

01.08.2019, 10:22

Dziękujemy za wysłane grafiki.