• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Pożar na rosyjskiej korwecie w Obwodzie Królewieckim. Okręt unieruchomiony

Do niecodziennego zdarzenia doszło w bazie Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w Bałtyjsku, w Obwodzie Królewieckim (Kaliningradzkim). Stacjonująca tam mała korweta proj. 21630 (określana też jako Bujan-M) Sierpuchow została uszkodzona w wyniku pożaru, który z nieznanych powodów wybuchł na jej pokładzie.

08.04.2024, 17:19
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Holownik zatonął po zderzeniu z promem [WIDEO]

25 sierpnia w porcie Fuao na wyspach Matsu na Tajwanie, prom New Taima zderzył się z holownikiem Timp No.13302. Holownik zatonął po zaledwie pół godzinie od kolizji.

27.08.2023, 14:00
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

PKBWM nie będzie badała zdarzenia z promu Stena Spirit, w którym zginęli kobieta i dziecko

Państwowa Komisja Badań Wypadków Morskich odstąpiła od badania tragicznego zdarzenia na promie Stena Spirit, do którego doszło 29 czerwca br., na Morzu Bałtyckim, w trakcie rejsu do Karlskrony. Podano, że wynik przeprowadzonej analizy wskazuje, że tragiczne zdarzenie nie spełnia przesłanek do zakwalifikowania go jako wypadek morski.

05.07.2023, 14:32
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

„CMA CGM LIBRA” [2020] – niezdatność statku do żeglugi

Od przeszło 60 lat orzecznictwo i doktryna angielska miały jasno ustalone zasady dotyczące dwóch zasadniczych pojęć „zdatność statku do żeglugi” („seaworthiness”) oraz tzw. „błędu nautycznego” („nautical fault”). Orzeczenie w sprawie „Alize 1954 v Allianz Elementar Versicherungs AG” (The „CMA CGM LIBRA”) [2020] EWCA Civ 293, podjęło próbę zrewidowania ustalonych dotąd zasad (i wzajemnej interrelacji pomiędzy tymi zasadami) wzbudzając powszechne zainteresowanie (a i zaniepokojenie) armatorów.

10.03.2023, 14:03
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Usuwanie wraków zgodnie z Konwencją Nairobi

Konwencja z Nairobi z 2007 r. (NWRC), to międzynarodowa konwencja, która stanowi podstawę do usuwania wraków statków mogących mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo życia, towarów i mienia na morzu, a także na środowisko morskie. NWRC została przyjęta w 2007 r. na międzynarodowej konferencji w Kenii, a weszła w życie w 2015 r. Obecnie stronami NWRC są 53 państwa, które pokrywają około 76% światowego tonażu.

15.10.2020, 13:47
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Umowa o ułatwieniach w morskim handlu ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi

Umowę o ułatwieniach w handlu i transporcie pomiędzy Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi podpisali w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk i minister infrastruktury i rozwoju ZEA Abdullah Belhaif AlNuaimi.

20.11.2019, 12:26
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Z dna Zatoki Gdańskiej wydobyto kuter rybacki Hel-103 (foto)

Hel-103 znów na wodzie. W środę z dna Zatoki Gdańskiej wydobyto kuter rybacki, który zatonął 14 kwietnia ubiegłego roku, ok. 6 mil morskich od ujścia Wisły. W tym czasie na jej pokładzie znajdowało się 6 osób. Nikomu nic się nie stało.

16.08.2019, 02:38
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Polski żeglarz w listopadzie ubiegłego roku zaginął na Atlantyku. Jest raport PKBWM

Polski żeglarz Stanisław Dąbrowny w listopadzie ubiegłego roku zaginął na Atlantyku podczas rejsu dookoła świata. Mężczyzna w okolicach Barbadosu wypadł za burtę jachtu Vagant. Na pokładzie jednostki pozostała jego żona, której nie udało się uratować żeglarza. Samotnie dryfującą na jachcie kobietę odnaleziono kilka dni później. Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich opublikowała raport końcowy w tej sprawie, klasyfikując ją jako „bardzo poważny wypadek morski”.

07.12.2018, 20:39
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Unia Europejska przewodzi ambitnym działaniom na rzecz czystości i bezpieczeństwa mórz i oceanów

Podczas konferencji „Nasz Ocean” na Malcie (w dniach 5–6 października) Unia Europejska, która jest gospodarzem tego wydarzenia, zobowiązała się do podjęcia 36 konkretnych działań, mających na celu poprawę stanu zdrowotnego, czystości i bezpieczeństwa oraz poziomu ochrony mórz. Zobowiązania te, o wartości powyżej 550 mln euro i obejmujące działania na całym świecie, stanowią wyraz zdecydowanego dążenia UE do poprawy stanu mórz. Stanowią one zachętę dla reszty świata – zarówno dla rządów, jak i dla sektora prywatnego – do zmierzeni

06.10.2017, 16:56
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Niepotrzebne ryzyko jako przesłanka zwolnienia ubezpieczyciela z odpowiedzialności za wypadek morski

W przypadku poniesienia szkody przez ubezpieczonego, w interesie ubezpieczyciela leży wykazanie przyczyn eliminujących jego odpowiedzialność. Zasada ta, naturalnie, będzie miała zastosowanie również w przypadku ubezpieczeń morskich. Przyjrzyjmy się zatem orzeczeniu Sądu cywilnego na Malcie, który rozpatrywał ciekawy przypadek ubezpieczeniowy w sprawie zawisłej przed nim z powództwa AJD Tuna Ltd (dalej: Ubezpieczony) przeciwko Cytadeli Insurance Plc (dalej: Ubezpieczyciel).

31.07.2016, 14:31

Dziękujemy za wysłane grafiki.