• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

"Orka" zostanie zamrożona przez brak finansowania? Eksperci patrzą pesymistycznie na przyszłość polskich sił podwodnych (opinia)

Ogłoszone na początku lipca informacje o zakończeniu wstępnych konsultacji rynkowych w sprawie nabycia okrętów podwodnych w ramach programu „Orka” obudziły nadzieję, że po ponad roku od ogłoszenia wdrożenia przedsięwzięcia nastąpił oczekiwany postęp. Ten wciąż nie następował, a informacje o braku zatwierdzenia rekomendacji Agencji Uzbrojenia wywołały falę negatywnych komentarzy w Internecie.

28.07.2024, 22:50
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

"Rzeczpospolita": koszty nowelizacji ustawy o cyberbezpieczeństwie przygniotą biznes

Nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa wymusi na firmach wydatki idące w miliony złotych i zaburzy konkurencję. Budzi też wątpliwości konstytucyjne. - pisze środowa "Rzeczpospolita".

03.07.2024, 09:07
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Nowe przepisy: sternik pod wpływem może stracić jacht

Przepadek pojazdu lub jego równowartości będzie groził nie tylko kierowcy, ale również nietrzeźwemu sternikowi jachtu, motorówki czy skutera, a nawet pilotowi awionetki - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

27.06.2024, 06:06
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Żeglarskie mistrzostwa Polski kobiet - olimpijka z Tokio ze złotem

Kolejna edycja żeglarskich mistrzostw Polski kobiet za nami. Przez cały weekend w Sopocie trwała zawzięta walka o najlepsze wyniki, a warunki na akwenie nie należały do najłatwiejszych. Na starcie stanęło 14 załóg rywalizujących na jachtach RS21 w dwóch kategoriach: profesjonalnej oraz amatorskiej. Mistrzostwo Polski wywalczyła załoga YKP Szczecin z Magdaleną Kwaśną, olimpijką z Tokio w klasie ILCA 6 za sterem.

17.06.2024, 09:10
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Szczecin straci ważny terminal zbożowy?

Kurczy się sieć terminali zbożowych w portach. Pisaliśmy już o niepewnym losie tych w Gdyni i Gdańsku, teraz okazuje się, że zniknie i ten w Szczecinie - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

03.06.2024, 06:00
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nieruchomości portowych

Nie budzi wątpliwości kontrola przez państwo czynności cywilnoprawnych dot. nieruchomości w ramach infrastruktury krytycznej - wynika z środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za konstytucyjny wymóg zgody ministra na przeniesienie użytkowania wieczystego w obrębie portu.

17.04.2024, 20:03
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się, 31 stycznia, ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.

31.01.2024, 16:00
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Polacy daleko w kolejce po wodór

Znaczenie wodoru w globalnej gospodarce rośnie, ale Polska spóźnia się z jego wykorzystaniem - informuje środowa "Rzeczpospolita".

03.01.2024, 09:33
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także "bramami życia"

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także swego rodzaju bramami życia, za pośrednictwem których dostarcza się niezbędne produkty i surowce, konieczne dla przetrwania współczesnych społeczeństw - ocenił w rozmowie z PAP Konrad Popławski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), zajmujący się analizą handlu międzynarodowego, łańcuchami dostaw oraz gospodarką UE.

25.12.2023, 10:05
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Rozliczenia marynarzy: Malezja – od 01.01.2024 roku niekorzystne zmiany umowy podatkowej

W dniu 1 stycznia 2024 roku zaczyna obowiązywać nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Malezją, która została podpisana w dniu 08.07.2013 roku. Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Malezją diametralnie zmieni sytuację prawno-podatkową marynarzy zatrudnionych na statkach eksploatowanych w transporcie międzynarodowym przez podmiot z faktycznym zarządem w Malezji.

13.11.2023, 11:00

Dziękujemy za wysłane grafiki.