• <
CSL_1100X200_jpg_2024
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Siły morskie Holandii wdrażają innowacyjny bezzałogowiec do działań morskich

Od 17 lipca Królewska Marynarka Wojenna Holandii (Koninklijke Marine) intensywnie testuje drona USV90 (Unmanned Surface Vehicle 90) . Nowy pojazd ma stanowić nowy etap rozwoju sił morskich państwa w zakresie działań pomocniczych. Ma znaleźć się w wyposażeniu sił przeciwminowych. Przedsięwzięcie, jak wiele innych morskich prowadzonych przez Holandię, jest realizowane wspólnie z Belgią.

23.07.2024, 11:24
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Nowy niszczyciel min dla sił morskich Belgii rozpoczął próby morskie

Pierwszy z nowej serii okrętów przeciwminowych powstających dla marynarek wojennych Belgii i Holandii wyszedł 17 lipca na próby morskie. Rozpoczyna to nowy etap wdrażania nowoczesnych jednostek przeznaczonych do zwalczania obiektów niebezpiecznych na morzu, wyposażonych w najnowsze rozwiązania technologiczne.

23.07.2024, 10:01
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Kormoran w wydaniu Beneluksu? Zwodowano trzeci okręt przeciwminowy belgijsko-holenderskiej serii

W Concarneau odbyła się 2 lipca tego roku ceremonia wodowania przyszłego Tournai (M941), trzeciego z dwunastu okrętów przeciwminowych w ramach belgijsko-holenderskiego programu rMCM. Wiąże się on z modernizacją i rozwojem zdolności przeciwminowych obu tych państw. Wodowanie zostało przeprowadzone przez Kership, głównego wykonawcę przemysłowego programu, w imieniu francuskiego stoczniowca Naval Group, będącego głównym podmiotem odpowiedzialnym za to przedsięwzięcie.

04.07.2024, 21:33
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

RE-source Poland Hub – zielona energia na wyciągnięcie ręki [wideo]

Podczas konferencji PSEW w Świnoujściu, Szymon Kowalski, wiceprezes RE-source Poland Hub, wyjaśnia, jak fundacja pomaga firmom i samorządom w przejściu na zieloną energię, łącząc wytwórców z odbiorcami.

26.06.2024, 14:45
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

W Finlandii położono stępkę pod pierwszą korwetę typu Pohjanmaa

W fińskiej stoczni w Rauma odbyła się 11 kwietnia uroczystość położenia stępki pod pierwszą z czterech wielozadaniowych korwet projektu Laivue 2020. Mają one wzmocnić potencjał Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat).

11.04.2024, 15:23
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Woźniak: wtorkowe NWZA Orlenu może "rozmontować" fuzję Orlenu z PGNiG

Zdaniem byłego prezesa PGNiG Piotra Woźniaka wtorkowe NWZA Orlenu może "rozmontować" fuzję Orlenu i PGNiG, jeśli nie zgodzi się na sprzedaż przez Orlen operatora magazynów gazu - spółki Gas Storage Poland.

06.02.2024, 05:56
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Kluczowy moment dla fińskiej branży okrętowej. Rusza budowa pierwszej, wyjątkowej korwety

To był ważny dzień w stoczni Rauma Marine Constructions (RMC). 30 października odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej, wielozadaniowej korwety typu Pohjanmaa, programu Squadron 2020. Tak jak polski program "Miecznik", ma być to początek wzmacniania nie tylko marynarki wojennej, ale też branży stoczniowej.

31.10.2023, 16:40
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!

27.06.2023, 08:38
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.

11.06.2023, 15:39
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.

29.05.2023, 22:12

Dziękujemy za wysłane grafiki.