• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

To wzór okrętów programu "Delfin". Do Portu Wojennego Gdynia wszedł HswMS Artemis, który powstawał także w polskich stoczniach

Do gdyńskiego portu wojennego wszedł na krótko okręt rozpoznania radioelektronicznego HswMS Artemis (A202), wchodzący w skład Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej (Svenska Marinen). Prawdopodobnie celem było uzupełnienie zapasów i przygotowanie do dalszego działania. Ze względu na podobieństwo do powstających okrętów SIGINT programu "Delfin" oraz faktu, że kadłub jednostki powstawał w dwóch gdyńskich stoczniach, wzbudza ona duże zainteresowanie.

15.09.2024, 18:04
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Singapur liderem we wdrażaniu rozwiązań ekologicznych. Port otwarty na międzynarodowych innowatorów

W połowie sierpnia władze Maritime and Port Authority of Singapore (MPA) oraz Global Compact Network Singapore (GCNS) podpisały porozumienie, które ma na celu wspomóc firmy działające w sferze szeroko pojętego przemysłu morskiego w rozliczaniu i zarządzaniu emisją dwutlenku węgla. We wdrażanie innowacyjnych rozwiązań na rzecz ochrony środowiska w porcie i transporcie morskim włączane są partnerskie porty, organizacje międzynarodowe oraz zagraniczne firmy. Porozumienie spowoduje rozwinięcie wcześniej podjętych aktywności na rzecz

17.08.2024, 20:54
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Grupa włoskich okrętów z lotniskowcem na czele przybyła do wyspy Guam

Na wyspę będącą terytorium nieinkorporowanym USA przybył 11 sierpnia zespół okrętów wchodzących w skład Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) z lotniskowcem ITS Cavour (CVH 550) na czele. Odbyło się to w związku z zacieśnianiem międzynarodowego partnerstw na Oceanie Spokojnym, zwiększania bezpieczeństwa i niezakłóconej żeglugi oraz udziału włoskich sił zbrojnych w międzynarodowych ćwiczeniach morskich.

13.08.2024, 10:59
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Marynarka Wojenna Portugalii wykryła na swoich wodach podejrzane, rosyjskie statki

Przemieszczając się między konkretnymi akwenami rosyjskie okręty i statki są pilnie obserwowane przez państwa NATO. Regularnie wysyłają swoje jednostki, aby śledzić ich działalność oraz "eskortować", gdy przemierzają ich wody.

02.07.2024, 15:10
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Włochy wysyłają lotniskowiec w związku z budowaniem bezpieczeństwa w rejonie Indo-Pacyfiku

Od czerwca przez kolejne pięć miesięcy włoski lotniskowiec ITS Cavour (CVH 550) będzie brał udział w działaniach morskich na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Ma to związek z umacnianiem obecności Włoch także na tych akwenach, budowanie systemu bezpieczeństwa, a także zacieśnianie relacji z państwami partnerskimi.

05.06.2024, 18:21
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Dominion Energy rozpoczyna budowę morskiej farmy wiatrowej na wodach USA

Dominion Energy ogłosił 22 maja, że pierwszy fundament monopala dla 2,6-gigawatowej morskiej farmy wiatrowej Coastal Virginia Offshore Wind (CVOW), największej morskiej farmy wiatrowej budowanej w USA, został zainstalowany około 29 mil od wybrzeża Virginia Beach. Monopal zainstalował Orion, ciężki statek dźwigowy należący do DEME Group.

23.05.2024, 13:25
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Statki na celowniku Huti. Kolejny miał zostać trafiony w wyniku ich działań

Na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doszło do szeregu ataków bojowników Huti na statki. Siły amerykańskie i włoskie notują kolejne zestrzelenia pocisków i dronów, niemniej pojawiają się informacje o trafieniu masowca.

30.04.2024, 09:29
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Greckie stocznie się odradzają. Europejskie walczą o przeżycie. Porównamy siły z Azją na Posidonia 2024

Grecki przemysł stoczniowy odrodził się w ostatnim dziesięcioleciu i wyraźnie będzie widoczny - obiecują organizatorzy Posidonia 2024. Mówi się wprost, że po latach upadku, a nawet ruiny, stocznie greckie przeszły do stanu dynamicznego ożywienia. W tym procesie otrzymuje wsparcie trzeciej floty światowej w świecie (pod względem wartości), międzynarodowego biznesu i rządu.

16.04.2024, 14:27
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

35 lat temu w Morzu Norweskim zatonął sowiecki okręt podwodny K-278 Komsomolec

7 kwietnia 1989 r. zatonął okręt podwodny K-278 "Komsomolec". Miał być ukoronowaniem sowieckiej myśli technicznej. Głównym powodem katastrofy był niski poziom wyszkolenia załogi zastępczej - powiedział PAP ekspert Zespołu Badań i Analiz Militarnych w Warszawie Tomasz Grotnik.

07.04.2024, 12:22
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Wejście Szwecji do NATO zmienia sytuację na Bałtyku. Co nowy członek wnosi do Sojuszu? (opinia)

Przegłosowanie przez węgierski parlament zgody na przyjęcie Szwecji do struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego zamyka trwającą dwa lata drogę tego państwa, który przed dekady deklarował swoją neutralność, a w obliczu zagrożenia zdecydował zmienić swoją politykę. W ten sposób NATO zyskuje cenny nabytek, dzięki któremu Morze Bałtyckie staje się dużo bezpieczniejsze. Warto wiedzieć, co zmienia obecność Szwecji w Sojuszu i jaki jest jej potencjał.

27.02.2024, 16:32

Dziękujemy za wysłane grafiki.