• <
mewo_2022
nauta_2024
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Szwecja po raz pierwszy będzie uczestniczyć w szczycie NATO

Szwecja, która 7 marca 2024 roku przystąpiła do NATO, po raz pierwszy będzie uczestniczyć jako pełnoprawny członek Sojuszu Północnoatlantyckiego w rozpoczynającym się we wtorek szczycie tej organizacji w Waszyngtonie.

08.07.2024, 13:23
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Morskie aspekty w strategii bezpieczeństwa narodowego państwa. Co zawiera nowy dokument BBN? (analiza)

W opublikowanym 4 lipca dokumencie Biura Bezpieczeństwa Narodowego pt. "Rekomendacje do strategii bezpieczeństwa narodowego Rzeczpospolitej Polskiej" znalazły się najbardziej aktualne dane i sugestie dotyczące wzmocnienia ochrony państwa, jego obywateli i interesów. Wiele miejsca poświęcono w nim sprawom morskim, co wskazuje na wzrost świadomości dotyczącej roli morza, infrastruktury krytycznej oraz marynarki wojennej w systemie funkcjonowania kraju. Przedstawiamy wybrane aspekty z tej publikacji, dostępnej na stronie BBN.

05.07.2024, 22:25
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rząd chce wprowadzić minimalne standardy bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej

Rząd chce wprowadzić minimalne standardy bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, a za opracowanie i wdrożenie rozwiązań odpowiedzialni będą operatorzy tej infrastruktury, co jednak ma nie generować dla nich dodatkowych kosztów operacyjnych - podano w OSR do projektu noweli ustawy o zarządzaniu kryzysowym.

05.07.2024, 19:58
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

[WIDEO] Wiatr zepchnął do wody potężny dźwig na Wyspie Ostrów

Przez Gdańsk przetoczyła się 28 czerwca gwałtowna ulewa połączona z silnym wiatrem i opadem gradu. Krótkie oberwanie chmury zostawiło po sobie ślady w postaci uszkodzeń czy zwalonych gałęzi drzew. Wśród najpoważniejszych skutków zdarzenia jest m.in. przewrócenie dźwigu na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, który nie wytrzymał naporu wiatru i wpadł do kanału portowego.

30.06.2024, 22:00
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Wyjątkowy lot Jaskółki. Czwarty niszczyciel min proj. 258 został zwodowany w Gdańsku (WIDEO, ZDJĘCIA)

Gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. była 26 czerwca miejscem wyjątkowej ceremonii chrztu i wodowania. Pierwszy raz od czterech lat dotyczyło to okrętu dla polskiej Marynarki Wojennej. Przyszły ORP Jaskółka (604) to czwarty niszczyciel min typu Kormoran II, który wejdzie w skład morskiego rodzaju sił zbrojnych.

26.06.2024, 23:55
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Szwecja przywraca do regularnej służby okręt podwodny, który mógł trafić do Polski. Saab kończy gruntowny remont

Koncern ze Szwecji poinformował, że zbudowany w 1989 roku okręt podwodny serii A17 HSwMS Södermanland został zwodowany w jego stoczni w Karlskronie, co jest ukoronowaniem intensywnych prac związanych z przywróceniem tej jednostki do służby po latach pozostawania w rezerwie. W 2019 roku ten jak i bliźniaczy HSwMS Östergötland były przedmiotem polsko-szwedzkich, nieudanych rozmów w sprawie nabycia rozwiązania pomostowego dla sił podwodnych Marynarki Wojennej RP.

26.06.2024, 10:26
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Motyle mogą pokonać Atlantyk

Międzynarodowy zespół naukowców, w tym z Polski, po raz pierwszy wykazał, że grupa motyli przeleciała nad Oceanem Atlantyckim, pokonując odległość 4200 kilometrów – informuje pismo „Nature Communications”.

26.06.2024, 08:22
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Polskie akcenty podczas Baltops 2024, największego ćwiczenia morskiego na Morzu Bałtyckim

Od 5 czerwca 50 okrętów różnych klas i typów, 45 śmigłowców i samolotów i 9000 żołnierzy z 20 państw bierze udział w cyklicznym ćwiczeniu z serii "Baltops". 14 czerwca Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Centrum Operacji Morskich-Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni. Podczas spotkania Zwierzchnik Sił Zbrojnych zapoznał się z aktualną sytuacją w związku z trwającym przedsięwzięciem.

21.06.2024, 14:08

IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa: „Wyzwania bezpieczeństwa morskiego RP”

Podczas pierwszego panelu podczas konferencji dotyczącej znaczenia morza w systemie ochrony polityki i gospodarki krajowej w wielu aspektach grono uczestników dyskutowało nad tym, jakiego znaczenia nabiera infrastruktura morska, szczególnie w kontekście energetyki. Zmiany geopolityczne sprawiły, że inwestycje w rozwój morskiej energii wiatrowej i dostaw gazu sprawiły dynamicznie się rozwijają, co tworzy tak szanse jak i zagrożenia.

20.06.2024, 10:48
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Nie jakość a ilość. W stoczni w Sankt Petersburgu zwodowano kolejną korwetę dla sił morskich Rosji

W znajdującej się nad Bałtykiem w Zatoce Fińskiej rosyjskiej stoczni Siewiernaja wierf odbyła się 18 czerwca ceremonia wodowania korwety proj. 20385, Prowornyj (338). Przeznaczona do służby na Dalekim Wschodzie wpisuje się w politykę budowy dużej ilości jednostek tej klasy, celem rozwijania potencjału morskiego Federacji Rosyjskiej. Nie brakuje tu jednak krytycznych opinii na temat zdolności obronnych tych okrętów, które mają być zaniedbane kosztem zdolności do silnego ataku rakietowego.

19.06.2024, 15:39

Dziękujemy za wysłane grafiki.