• <
mewo_2022
nauta_2024
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Konosament – „zabrudzenie” konosamentu/LOI

Jedną z trzech funkcji konosamentu jest potwierdzenie ilości oraz stanu ładunku przyjętego do przewozu. W obrębie tej funkcji dochodzi często do istotnego sporu pomiędzy przewoźnikiem, wystawcą konosamentu a frachtującym (stroną ładunkową). W interesie przewoźnika jest zamieścić w konosamencie nie tylko precyzyjne informacje dotyczące ilości, rodzaju i jakości załadowanego towaru, ale również odnotować wszelkie zauważone w trakcie załadunku uszkodzenia i ubytki ładunku.

11.07.2024, 11:25
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Jest pozwolenie na budowę OSS dla spółki MFW Bałtyk II

Na podstawie decyzji nr 74/2024/SJ opublikowanej 26 czerwca tego roku wojewoda pomorski zatwierdził projekt zagospodarowania terenu i architektoniczno-budowlany oraz udzielił pozwolenia na budowę dla spółki MFW Bałtyk II Sp. z o.o.

03.07.2024, 13:01
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Tak kształtuje się przyszłość technologii przeciwminowych? Firmy z Europy rozwijają nowe i stare koncepcje

Europejska Agencja Obrony (EDA) rozpoczęła trzecią fazę projektu Modular Lightweight Minesweeping Next Generation (MLM-NG). Głównym celem jest dalsze podnoszenie poziomu gotowości technologicznej (TRL) odpowiednich systemów i zademonstrowanie wykorzystania modułowego lekkiego trału przeciwminowego w warunkach operacyjnych, w oparciu o rozwój w ramach I (2011-2014) i II (2018-2021) fazy. Podczas III fazy, której budżet wynosi około 9,2 mln euro, uczestniczy sześć państw: Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Norwegia i Polska.

02.07.2024, 20:26
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Kolejny rocznik ekspertów ukończył Akademię Wodorową ORLEN

Trzydziestu studentów nauk ścisłych, ekonomicznych i humanistycznych zostało absolwentami drugiej edycji Akademii Wodorowej ORLEN - unikalnego na skalę światową szkolenia, łączącego zajęcia teoretyczne na uczelniach wyższych z praktykami w najbardziej innowacyjnych zakładach przemysłowych. Na najlepszych czekają płatne staże w ORLEN i u partnerów programu.

02.07.2024, 09:49
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Neuroróżnorodność w branży morskiej z perspektywy Women Can Sea

25 czerwca w siedzibie Inkubatora Starter odbyło się kolejne spotkanie mastermind z cyklu Women Can Sea. Tym razem dyskusja kobiet branży morskiej skupiła się na neuroróżnorodności w tym sektorze.

28.06.2024, 10:40
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Statek stanął w poprzek rzeki niczym mały Ever Given

Powtórka z blokady Kanału Sueskiego przez Ever Given, ale na szczęście w o wiele mniejszej skali: w Anglii na rzece Nene w poprzek rzeki stanął statek, blokując całkowicie tor wodny.

27.06.2024, 15:30
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Poprzedni zarząd Orlenu bez absolutorium

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu, które obraduje we wtorek w Płocku (Mazowieckie), nie udzieliło absolutorium 11 członkom zarządu pełniącym swe funkcje w 2023 r., w tym ówczesnemu prezesowi spółki Danielowi Obajtkowi.

25.06.2024, 13:49
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Women Can Sea. Spotkanie mastermind: "Neuroróżnorodność w branży morskiej"

Stowarzyszenie Kobiet Branży Morskiej INSPIRA oraz Inkubator Starter zapraszają na trzecie spotkanie mastermind w ramach Projektu "Women Can Sea".

24.06.2024, 14:23
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Damen Naval potwierdza zawarcie kontraktu na dwie kolejne fregaty typu F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec

Holenderski koncern podpisał umowę na dwie dodatkowe fregaty wielozadaniowe F126, które łącznie zwiększą liczbę jednostek tej serii do sześciu. To jak dotąd największa inwestycja niemieckiego rządu w marynarkę wojenną w XXI wieku.

19.06.2024, 17:53
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Największa inwestycja w historii Deutsche Marine? Bundestag zatwierdza zamówienie na dwie kolejne fregaty typu F126

Choć dopiero rozpoczęła się budowa pierwszej z największych jak dotąd niemieckich fregat typu F126, władze planują zwiększać potencjał militarny morskiego rodzaju sił zbrojnych. Komisja budżetowa niemieckiego Bundestagu dała zielone światło dla zakupu dwóch kolejnych wielozadaniowych fregat, zwiększając portfel zamówień do łącznie sześciu jednostek.

17.06.2024, 15:40

Dziękujemy za wysłane grafiki.