• <
mewo_2022
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Znamy nowy skład zarządu PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. Marcin Ryngwelski nowym prezesem

Nowym prezesem gdyńskiej stoczni od 15 lipca został Marcin Ryngwelski, w przeszłości m.in. prezes firmy Thesta oraz Remontowa Shipbuilding S.A. Zastąpi na tym stanowisku ustępującego Pawła Lulewicza. Ponadto członkami zarządu zostaną od 1 sierpnia Beata Koniarska i od 1 września Dariusz Denis.

15.07.2024, 23:55
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Paweł Lulewicz kończy kadencję na stanowisku prezesa zarządu PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

15 lipca zakończyła się czteroletnia kadencja dotychczasowego prezesa zarządu gdyńskiej stoczni. Kończąc swoją pracę na tym stanowisku Paweł Lulewicz podsumował osiągnięcia zakładu stoczniowego, a także zwrócił uwagę na przyszłe wyzwania.

15.07.2024, 09:50
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

PGZ i Rohde & Schwarz podpisują kolejną umowę w sprawie wyposażenia dla fregat programu "Miecznik"

Rohde & Schwarz poinformował 9 lipca o podpisaniu kontraktu z Polską Grupą Zbrojeniową w sprawie programu "Miecznik", obejmującego dostawy wyposażenia dla trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej. Firma z Niemiec ma być partnerem systemowym i integratorem architektur bezpiecznej łączności i elektronicznych środków wsparcia na okrętach, które wejdą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i będą stacjonować w Porcie Wojennym Gdynia.

11.07.2024, 15:15
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Rozpoczyna się kolejny etap transportu niemieckiego okrętu podwodnego U-17 do muzeum w Sinsheim

Pod koniec czerwca rozpoczęło się kolejne, wielkie przedsięwzięcie Muzeum Techniki w Spirze (Technik-Museum Speyer) w związku z transportem wyjątkowego eksponatu, jakim jest okręt podwodny typu typu 206A, ex-U-17. Trwa drugi etap przemieszczania jednostki, który urósł do rangi wydarzenia społecznego, promującego nie tylko marynarkę wojenną, ale też turystykę na terenie Niemiec.

10.07.2024, 13:11
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

35 lat temu zmarł Jerzy Pertek, pisarz marynista, autor „Wielkich dni małej floty”

8 lipca 1989 roku zmarł w Poznaniu Jerzy Pertek, pisarz marynista, nazywany „morskim Sienkiewiczem”; autor m.in. „Wielkich dni małej floty”, najlepszej książki o okrętach Marynarki Wojennej II RP - „biblii dla każdego pasjonata marynistyki”.

08.07.2024, 12:20
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Kormoran w wydaniu Beneluksu? Zwodowano trzeci okręt przeciwminowy belgijsko-holenderskiej serii

W Concarneau odbyła się 2 lipca tego roku ceremonia wodowania przyszłego Tournai (M941), trzeciego z dwunastu okrętów przeciwminowych w ramach belgijsko-holenderskiego programu rMCM. Wiąże się on z modernizacją i rozwojem zdolności przeciwminowych obu tych państw. Wodowanie zostało przeprowadzone przez Kership, głównego wykonawcę przemysłowego programu, w imieniu francuskiego stoczniowca Naval Group, będącego głównym podmiotem odpowiedzialnym za to przedsięwzięcie.

04.07.2024, 21:33
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Tak kształtuje się przyszłość technologii przeciwminowych? Firmy z Europy rozwijają nowe i stare koncepcje

Europejska Agencja Obrony (EDA) rozpoczęła trzecią fazę projektu Modular Lightweight Minesweeping Next Generation (MLM-NG). Głównym celem jest dalsze podnoszenie poziomu gotowości technologicznej (TRL) odpowiednich systemów i zademonstrowanie wykorzystania modułowego lekkiego trału przeciwminowego w warunkach operacyjnych, w oparciu o rozwój w ramach I (2011-2014) i II (2018-2021) fazy. Podczas III fazy, której budżet wynosi około 9,2 mln euro, uczestniczy sześć państw: Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Norwegia i Polska.

02.07.2024, 20:26
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Koniec wstępnych konsultacji rynkowych w sprawie programu "Orka". Przetarg ruszy jeszcze w lipcu?

Z końcem czerwca Agencja Uzbrojenia miała zakończyć trwające od roku wstępne konsultacje rynkowe w sprawie zakupu okrętów podwodnych w ramach programu "Orka". Teraz pojawia się oczekiwanie na dalszy przebieg prac, w tym podanie firm zaproszonych do udziału w przetargu.

02.07.2024, 12:57
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Święto Marynarki Wojennej. Zwiedzanie okrętu podwodnego ORP Orzeł i wiele innych atrakcji [ZDJĘCIA]

W dniach 29 i 30 czerwca odbyły się obchody Święta Marynarki Wojennej. Najpierw w Świnoujściu i potem w Gdyni morski rodzaj sił zbrojnych przygotował szereg wydarzeń i atrakcji skierowanych do mieszkańców i turystów, przybliżając tematy związane z obronnością morską. Była to także okazja do podkreślenia znaczenia sił morskich w aparacie bezpieczeństwa państwa.

01.07.2024, 20:09
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Security Forum Szczecin. Zarządzanie kryzysowe i morskie farmy wiatrowe

W dniach 27-28 czerwca odbyła się kolejna konferencja Security Forum Szczecin, organizowana przez think tank Nobilis Media, którą prowadził prezes zarządu kmdr por. rez. Artur Bilski. Tematem przewodnim wydarzenia były możliwe scenariusze ataku sabotażu, aktu terroryzmu wobec infrastruktury krytycznej, a także zarządzanie kryzysem, jak również wykorzystanie systemów antydronowych do ochrony i morskich farm wiatrowych. W tym roku równolegle z Konferencją Security Forum Szczecin odbywały się w Szczecinie krajowe obchody Światowego

30.06.2024, 16:28

Dziękujemy za wysłane grafiki.