• <
mewo_2022
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Masowiec Green Winds drugim statkiem we flocie MOL wyposażonym w napęd wiatrowy

Japońska firma transportowa Mitsui O.S.K. Lines (MOL) przekazała, że 10 lipca br. w stoczni Oshima Shipbuilding w Saikai (prefektura Nagasaki) zakończono budowę masowca ultramax o nazwie Green Winds. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest drugą jednostką wyposażoną w system napędu wiatrowego Wind Challneger.

11.07.2024, 14:24
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Zwodowano pierwszy w Japonii przybrzeżny tankowiec napędzany metanolem

Stocznia MOL Coastal Shipping przeprowadziła ceremonię chrztu i wodowania Daiichi Meta Maru, pierwszego w Japonii tankowca przybrzeżnego napędzanego metanolem. Statek ma zostać dostarczony do zamawiającego w grudniu.

08.07.2024, 12:22
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Mitsubishi Shipbuilding otrzymuje zamówienia na pierwsze w Japonii statki ro-ro napędzane metanolem

Mitsubishi Shipbuilding, część grupy Mitsubishi Heavy Industries (MHI), otrzymała zamówienia od Toyofuji Shipping i Fukuju Shipping na pierwsze w Japonii statki towarowe typu roll-on/roll-off (ro-ro) napędzane metanolem. Oba statki zostaną zbudowane w zakładzie Enoura stoczni MHI Shimonoseki Shipyard & Machinery Works w prefekturze Yamaguchi, a ich ukończenie i dostawa są planowane na 2027 rok.

21.06.2024, 20:07
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Japonia ekspresowo wprowadza do służby nowe fregaty. Podniesiono banderę na kolejnej z nich, JS Agano

W deszczowej aurze 20 czerwca odbyła się ceremonia podniesienia bandery na nowym okręcie typu Mogami, który wszedł w skład Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Kaijō Jieitai). JS Agano to szósta jednostka z serii, zbudowana po trzech latach. Do służby wchodzi zaledwie miesiąc po przekazaniu bliźniaczej jednostki.

21.06.2024, 14:53
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Trzy japońskie firmy zacieśniają współpracę przy opracowaniu innowacyjnyego napędu wiatrowego dla statków

Tsuneishi Shipbuilding, Mitsui E&S Shipbuilding i Akishima Laboratories podkreśliły we wspólnym oświadczeniu, że ich celem jest opracowanie systemu sztywnych żagli, dzięki czemu zapewnią statkom oszczędzanie zarówno paliwa, jak i energii. Na projekt ma składać się żagiel w kształcie skrzydła, który zachowuje kształt nawet przy silnym wietrze. Ma być to pomocnicze wyposażenie napędowe, generujące siłę napędową, sięgając po rozwiązanie przez tysiące lat było głównym sposobem poruszania się jednostek morskich.

13.06.2024, 15:08
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Hinc dla "DGP": mamy zarezerwowaną przepustowość pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej na 15 lat

Mamy zarezerwowaną przepustowość pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej na 15 lat. Została też przeprowadzona procedura open season dla drugiego, mniejszego terminala. Rynek nie potwierdził jednak zainteresowania - mówił we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc.

11.06.2024, 09:03
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Mitsui O.S.K. Lines wdraża napęd wiatrowy Wind Challenger na kolejnym ze swoich statków

Mitsui O.S.K. Lines (MOL) i Electric Power Development (J-Power) porozumiały się w sprawie instalacji systemu napędowego Wind Challenger, który przekształca energię wiatru w siłę napędową, na masowcu Kurotakisan Maru III. Instalacja żagla jest zaplanowana na II poł. 2025 roku.

24.05.2024, 13:20
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Nowa fregata pod japońską banderą. JS Yahagi rozpoczyna służbę

Z udziałem władz państwowych, kadry dowódczej Japońskich Morskich Sił Samoobrony, branży stoczniowej oraz pozostałych gości odbyła się uroczystość pierwszego podniesienia bandery na najnowszym okręcie sił morskich Japonii. To piąta z ośmiu zaplanowanych, wielozadaniowych fregat typu Mogami, budowanych w rekordowo krótkim czasie.

21.05.2024, 16:53
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Komisja Europejska przyznaje status PCI projektowi składowania CO2, opracowanemu przez konsorcjum CCS Baltic

Komisja Europejska przyznała status Projektu Wspólnego Zainteresowania (Projects of Common Interest, PCI) koncepcji wychwytywania i transportu dwutlenku węgla na Litwie i Łotwie, opracowanemu przez konsorcjum CCS Baltic, składające się z Akmenės cementas, KN Energies, Larvik Shipping, Mitsui O.S.K. Lines i SCHWENK Latvija SIA. Zapewni to dofinansowanie przedsięwzięcia, które ma zapewnić dekarbonizację transportu i przemysłu w regionie Morza Batyckiego.

17.05.2024, 11:57
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

CMS wspiera Gaz-System przy zawarciu pierwszej w Polsce umowy czarteru jednostki FSRU

Międzynarodowa kancelaria CMS udzielała wsparcia w prowadzonym przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. procesie mającym na celu wyłonienie dostawcy oraz zawarcie pierwszej w Polsce umowy czarteru pływającej jednostki regazyfikacyjnej (FSRU). Umowa określająca warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU została zawarta pomiędzy Gaz-System S.A. a White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.

10.05.2024, 15:28

Dziękujemy za wysłane grafiki.